7


  • Учителю
  • План - конспект урока английского языка в 6 классе (тема 'Как быть здоровым')

План - конспект урока английского языка в 6 классе (тема 'Как быть здоровым')

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание: План - конспект урока английского языка в 6 классе с презентацией по теме " Как быть здоровым". Урок составлен по учебнику New Millennium – 6 ( авторы Н.Н. Деревянко, С.В. Жаворонкова и др.)Какиепродукты полезны для нас, а какие нет, какие дают нам силу и энергию, а какие помогают рас
предварительный просмотр материала

План - конспект урока английского языка в 6 классе с презентацией

по теме "Как быть здоровым"

Урок составлен по учебнику «Английский язык нового тысячелетия - 6» (авторы Н.Н. Деревянко, С.В. Жаворонкова и др.)

Тема: How to be healthy


Цели и задачи урока:

1. Развитие лексических навыков говорения и навыков аудирования по теме.

2. Развитие языковых способностей учащихся, готовности к коммуникации.

3. Развитие у учащихся интереса к здоровому питанию

4 Оборудование: учебник, наглядный материал по теме, презентация, компьютер, экран


1

Этапы мотивации


Организационный этап.

Постановка цели урока

Приветствие

Good - afternoon. Who is on duty? Who is absent?

I hope you are all O'K today and all of you are healthy, because we are going to speak on how to be healthy.

You'll learn what foods are healthy and what products are empty. At the end of the lesson you will write the instructions on how to be healthy.


2

Этапы актуализации знаний

Фонетическая зарядка

At first we'll revise some words. Listen to me and repeat after me the words:

Healthy, unhealthy, fruit, vegetables, energy, think, both, meat, pizza, chewing - gum

A short rhyme for you:

"Early to bed and early to rise

Makes a man healthy wealthy and wise".


Read a proverb "A healthy mind in a healthy body" Can you translate it?


Речевая зарядка


Повторение лексики


Составление списков любимых продуктов

Every day we eat a lot of products or foods.

They are bread, milk, meat …

What other products do you know?

You like not all foods, don't you?

Which is your favourite food? Make a list of six things. Ex. 1a, page 92

Отработка лексики в речи

Индивидуальная работа (распределение продуктов в 2 группы - здоровая, нездоровая еда)

Look at your list and answer the question

Are all of these foods healthy?

Write the words on your list in two columns:

1) healthy, 2) unhealthy Ex. 1b, page 92

Which foods do you think healthy and which are not healthy?


I think oranges, apples, nuts are healthy.

I think popcorn, chips are unhealthy.


Активизация лексики в речи (работа в парах) сравнение списков


Compare your answers with your partner. Ex. 1b, page 92


We both think that meat is healthy. I think pizza is healthy, but my friend thinks that it's unhealthy.

Применение лексики в речи


Составление таблицы - Чем полезны продукты

Complete the table with the words from the box (Ex. 1a) and answer the questions

The first column - the products that keep you healthy

The second - the products that give you energy

The third - the products that help you to grow and make you strong

The fourth - empty foods

Answer the questions

What foods keep you healthy?

What foods give you energy?

What foods help you to grow and make you strong?

What foods are empty foods?


Аудирование с целью извлечения необходимой информации

(проверить верно ли заполнена таблица)


Now you will listen to the TV show "Healthy Kids".

In this show the people in the supermarket will tell us what products they buy and why.

You will check your guesses and do some corrections in your table.


Контроль понимания прослушанного

Read the sentences and say whether they are true or false Ex. 2d page 93

Вывод материала урока на личный опыт ученика (Беседа учитель - ученик)

Compare the table and your answers in Ex 1b (p 92)

Ex 2e page 93

Is your favourite food healthy?

Were you right?

Was your friend right?

Неподготовленный диалог

(Практика вопросно -ответной работы)

How healthy is your friend?

Ask each other 3 questions and answer them. Write down all the answers

Ex 3a page 93

Составление памятки о здоровом питании

You have the answers of your friend. Give advice to your friend "How to be healthy"

Ex 3b, page 93

Советы для всей группы

On the previous lesson each pupil in the group asked all the other pupils one question. So you have some information on the topic" How healthy is our group". Now read it and all the rest will give some advice what you should do and what you shouldn't do.


Итоги урока. Оценки

Домашнее задание

I liked the way you worked today. The marks will be …


At home you will write a poster «How to be healthy?»

Ex 3b page 93



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал