- Учителю
- Қазақтың ән өнері мен сурет өнері
Қазақтың ән өнері мен сурет өнері
Қысқа мерзімді жоспар
Сыныбы, пәні: 10-сынып, қазақ тілі
Пән мұғалімі: қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі Рыскалиева К.Р.
Күні: 12 наурыз 2015 ж.
Сабақтың тақырыбы
Қазақтың ән өнері мен сурет өнері. Туынды зат есім.
Мақсаты
Оқушыларға қазақ халқының суретшілері және ән өнері туралы толық мәлімет беру;
Тақырыпқа қатысты сөз оралымдарын меңгерту;
Оқушылардың тіл байлығын, мәдениетін дамыту; Ойларын ауызша жүйелеп жеткізуге дағдыландыру;
Күтілетін нәтижелер
-Оқушылардың тіл байлығы, ой -өрісі дамиды.
-Тапсырмалар арқылы білімдерін шыңдайды.
-Қазақ халқының суретшілері туралы білімдері молаяды.
- Тақырып бойынша мәтін құрастыра алады.
-Топ болып жұмыс істеу белсенділігі артады.
Керекті жабдықтар
Флипчарт, таратпа материалдар, рефлексия парағы, тапсырмалар.
Қолданылатын әдіс-тәсілдер:
Үй тапсырмасын жоғары және төмен дәрежелі сұрақтар арқылы тексеру, топтық жұмыс: жаңа білімді меңгерту, ой бөлісу, бағалау әдістері, сыни тұрғыдан ойлау стратегиялары, деңгейлік тапсырмалар.
С а б а қ б а р ы с ы :
Сабақ
кезеңдері
Мұғалім әрекеті
Оқушы әрекеті
1 минут
2 минут
3 минут
Әр оқушы қима қағазды алып, жазылған мақал-мәтел құрастырып оқып, 3 топқа бөлінулері қажет.
Бір-біріне бүгінгі сабаққа тілек айтады.
Үй тапсырмасын тексеру:
Жұптасып тұрады. Сыртқы шеңбер мен ішкі шеңбер құрып, үй тапсырмасын сұрақтар арқылы тексереді. Ішкі шеңбердегі оқушылар ауысып тұрады.
Оқушылар осы қима қағаздарда жазылған мақал-мәтел (өнерге байланысты) бойынша 3 топқа бөлінеді.
Оқушылар бір -біріне арнап тілек айту керек. Ол үшін 2 минут уақыт беремін. Бұл оқушылардың сабаққа деген ынтасын, қызығушылығын арттырады. Әрі сабақта еркін, сенімді отыруына септігін тигізеді.
Оқушылар үй тапсырмасы бойынша жауап береді. Жауап беруші оқушыға өткен тақырыптар бойынша пысықтау сұрақтарын қояды.
Тұсаукесер
3 минут
Оқушылар күннің жады мен сабақтың тақырыбын жазып болған соң, сабақтың мақсатын шығару қажеттігі айтылады.
Ой толғаныс
«Сұрақтар түймедағы»
-
Өнер деген не?
-
Өнер не үшін керек?
-
Өнер бізді неге үйретеді?
-
Өнердің қандай түрлері бар?
-
Саған қандай өнер ұнайды?
Оқушылар берілген сұрақтарға қазақ тілінде жауап береді. Ойларын ауызша жүйелеп жеткізуге дағдыланады.
Негізгі бөлім
10 минут
5 минут
3 минут
10 минут
Постермен жұмыс
І топ «Сурет өнері» тақырыбында ,
ІІ топ «Қазақ суретшілері» тақырыбында,
ІІІ топ «Ән өнері» тақырыбында постер орындап, қорғайды ІІтоп
«Карусель» әдісін қолдану І топ ІІ топтың постерін толықтырады, ІІ топ ІІІ топтың , ал ІІ топ І топтың постерін толықтырады
Әрбір топ постерін қорғағанда, қол шапалақтағанда, сол постер бойынша (толықтырғандары бойынша) келесі топ жалғастырып кетеді
«Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы әр топ басқа топтардың жасаған постерлерімен танысып, постер жасау бойынша тілектерін, ескертулерін жазып, жабыстырып кетеді.
Әрбір топқа қима қағаз беріледі, сөйлем құрап, сөйлемдерден мәтін құрайды. Зат есімдерді тауып, талдайды. ІІІтоп ІІт
Әрбір оқушы білімін ортаға салып, бір шешімге келеді, постермен жұмыстанады
Берілген сөздерден сөйлем құрап,
зат есімді табады.
Қорытынды
4 минут
5 минут
Бекіту сұрақтары:
-Зат есім дегеніміз не?
-Қандай сұрақтарға жауап береді?
-Өнердің қандай түрлерін білесің?
- Қазақтың ұлттық ән-күй өнері жайлы не білеміз?
Үйге тапсырма: қазақ әншілері туралы қосымша мәлімет
4)Рефлексия:
Плюс
оң әсер еткен фактілер, алған білімдерің жайлы жазасыз.
Минус
"қолымнан келмей жатыр" немесе " түсініксіз болып тұр " деген ойларыңды жазасыз.
Қызықты
өздеріңе не қызықты болды соны жазасыз, немесе не жайында көбірек білгіңіз келеді, соны жазасыз.
Оқушының көңіл-күйін анықтау мақсатында, таңдаған смайликке күннің нұрын жабыстырады.
- Сабақ аяқталды!
- Сау болыңыздар!
Тақырып бойынша алған білімдерін қорытындылайды.
Оқушылар бағаланады.
Сабақтан алған әсерін баяндайды. Кей оқушы сыныпқа оқып береді.