- Учителю
- Урок в 8 классе по теме: 'Weather'
Урок в 8 классе по теме: 'Weather'
Тема урока: Weather.
Цели:
Обучающие:
- освоить во всех видах РД новые лексические единицы по теме «Погода»;
- научиться вести разговор о погоде;
- развивать компенсаторную и социокультурную компетенции.
Развивающие:
- развитие умений ознакомительного и поискового чтения;
- развивать коммуникативные УУД;
- развивать познавательные УУД;
- развивать регулятивные УУД.
Воспитывающие:
- мотивировать к изучению ИЯ;
- способствовать осознанию возможностей самореализации средствами ИЯ.
Оборудование: учебник, доска, компьютер, плакат со схемой для заполнения.
Ход урока.
1. Приветствие и организационный момент.
- Good afternoon girls and boys! I'm very glad to see you! Sit down please!
- Tell me, please, what date is it today? What day is it today? Who's absent?
2. Вводная беседа.
- Today we continue speaking about natural phenomena. You know that English people give special attention to weather. Tell me, please, does the weather influence our health and mood?
- Of course, it has a great influence on us.
- During our lesson today we are going to study new words and sayings related to weather.
3. Повторение и введение новой лексики по теме «Погода»; мотивация на работу по теме; развитие навыков использования тематической лексики в речи (сообщение).
- Look at the blackboard. Complete the spidergram with as many words as possible related to weather.
Ученики выходят по одному к доске и заполняют схему.
Предполагаемый ответ:
a) cold, sunny, foggy, freezing (морозный), snowing, windy, cool, warm, breeze (лёгкий ветерок) blows, gale (шторм), hailstones (град) fall, sleet (дождь со снегом), etc.
- What's the weather like today? What is your favourite type of weather?
Предполагаемый ответ:
b) Today it is cold but sunny. The temperature is about - 5 С. There isn't any wind. There is still
some snow on the ground but you can feel spring in the air. My favourite type of weather is summer
weather. I like it when it's hot.
4. Развитие умений прогнозирования содержания текста по заголовку; развитие умений монологической речи.
- Open your books p.80. Look at the title of the text in ex.3. What do you think it means?
Предполагаемый ответ:
I think the title means that we can tell what the weather is going to be like from looking at the sky. There are some signs that can help us.
- Do you know the Russian equivalent of this saying?
- Если небо красно к вечеру, моряку бояться нечего, если небо красно поутру, моряку не по нутру.
5. Развитие умений поискового чтения.
- Let's read and translate the text and find out the methods that people in the past used to predict the weather.
- Before we begin reading repeat these words after me:
Majority
Meteorologist
Technology
Satellite
Weather forecast
Technique
Figure out
Behaviour
Rhyme
Anecdote
Accurate
Ключи:
Methods used in the past to predict the weather:
watching the clouds, observing the behaviour of animals, inspecting plants and the soil, looking at the sky at night.
6. Освоение лексики по теме «Погода»; развитие умений понимать пословицы и поговорки (приметы погоды).
- Now try to predict weather events doing ex.4 p.80.
- First of all let's read and translate the words from the list.
- Now fill in the gaps. You have 3 minutes.
- Listen and check your answers.
- Let's read and translate these sayings.
- Can you give any examples of similar sayings in our country?
Ранние ласточки - к счастливому году.
Кошка мирно спит - будет тёплая погода.
Дрова горят с треском - к морозу.
Снегирь под окном чирикает - к оттепели.
Солнце красно заходит - погода будет ветреная.
Кошка свернулась клубком на мороз.
Собака катается - к дождю и снегу.
7. Развитие навыков использования в речи новой тематической лексики; развитие навыков работы с контекстом и словарём.
- Right now we pass on to ex.5 p.80. Read the task, please.
- You have 4 minutes to do this task.
- Let's check up the answers.
8. Подведение итогов. Домашнее задание.
- Today you've learnt a lot of words related to weather. Let's revise them.
- Your hometask: ex.6 p.81, ex.1, 3 p.47(WB).
- Your marks for the lesson…
- That's all for today. The lesson is over. Good-bye!