- Учителю
- План-конспект урока по домашнему чтению на тему: 'The Tin Woodman. '
План-конспект урока по домашнему чтению на тему: 'The Tin Woodman. '
6m Form
Тема: Reading Lesson - "The Tin Woodman"
Цель:
-
социокультурный аспект - знакомство с отрывком из произведения "The Marvellous Land of Oz" американского писателя Френка Баума.
-
развивающий аспект - развивать внимание, способность к сравнению и анализу.
-
воспитательный аспект - формировать уважительное и толерантное отношение к общечеловеческим чувствам, ценностям.
'г- учебный аспект - развитие умения читать с общим охватом содержания , детальным пониманием прочитанного, формировать грамматические навыки чтения и говорения (Simple Past).
Сопутствующая задача: развитие речевого умения (монологическая форма речи).
Речевой материал:
-
продуктивный - грамматические формы Simple Past,
-
рецептивный лексический - to prevent, enchanted, died, to allow, the marriage, slipped, a tinner, to kill, fastening.
Задачи:
-
практиковать учащихся в различных видах чтения;
-
повторить формы Simple Past;
-
тренировать учащихся в устной речи;
Учебные пособия - тестовый раздаточный материал к тексту.
Оборудование:
-
Персональный компьютер;
-
Мультипроектор;
-
Экран;
-
Принтер;
-
Дискета.
Ход урока
Время
Цель/ Этап
Учебный материал
Действия учеников
Действия учителя
Форма работы
3 мин.
Организационный момент
Good morning.What is it today?What is the date?
The pupils stand up and greet the teacher.
The teacher enters the room and greets the students,asks them questions.
T-►CL T ►
PI P2 РЗ ознакомление и тренировка.
35
мин.
Основная часть а) ознакомление с целями урока
Listening the goals of the lesson.
We are going to discuss the text" The Tin Woodman ",then we will revise the grammar tense "Simple Past ".At the end we will start making a story on ex.4 p31in Reader books.
ознакомление
Ь) Ознакомление с видами заданий
Серия упражнений тестового раздаточного материала (см. раздаточный материал)
the pupils take the sheets of papers and look them through.
The teacher explains the types of the tasks , commenting all the points.
Ознакомление
с) Повторение лексики прочитанного текста.
Ex. 1 (Parts of the body.)
The pupils start doing task 1 .The pupils exchange the papers.One student comes to the PC and does ex.1 The students count the score.The 1st student gets the mark.
The teacher switches on the PC and the proj ector,saying" You should put the numbers and the letters in your papers. "The teacher comments the task.
Ознакомление, тренировка.
контроль
d) Повторение гр-го времени. Выполнение грамматического задания.
Simple Past (значение, формы образования, применение) английский раздаточный материал Ех№2
The student answers his questions and starts doing ex.2.The students exchange the papers count the points. The 2nd student does ex.2 and gets the mark.Read the forms.
Which is used in this text ?What does it mean ?What forms of the verbs are used in the text /the first one,the second, the third / How are they formed ? Will you do ex 2?
Повторение, тренировка, контроль.
е) Выполнение текста с вариантами.
Simple Past (выбор нужной формы) английский раздаточный материал
The students get an explanation and start doing ex.3.Then they exchange the
Let us go on training the simple past forms ob the verbs. Will you do it
Тренировка, контроль.
Ех№3
papers and count the score.The 3ld student does ex.3 and gets the mark.
f) Выполнение тестового задания с незаконченными предложениями
Ех № 4 (Finish the sentences) по содержанию текста.
The students start doing ex.4,give the explanation of the choice.The 4th student does it and gets the mark.The students exchange the papers ,score the points.
Let us check up your knowledge of the text.Choose the necessary variant. Will you do it ?
Тренировка, контроль.
g/ выполнение задания на порядок слов.
Ех№5 (word order) английский раздаточный материал
The students revise the word order of the English sentence and do ex.5 ,exchange the papers,score the points.The 5th student does ex.5 and gets the mark.
What is the word order in the English sentence?/a subject,a predicate^ direct object, an indirect object,an adverbial modifier of place and time./Do this task,please.
Тренировка, контроль.
h) Выполнение задания / True or False /
Ех № 6 (True or false) английский раздаточный материал
The students do and discuss the choice basing on the text.The 6th student does ex.6 and gets the mark.The students exchange the papers and score the points.
Will you do this task?Prove your choice,find the correct sentence in the text.Discussion.
Тренировка, применение.
^Выполнение задания расставь предложения по тексту.
Ех№7 (Choose the correct sentence order) раздаточный материал
The students open the books and do this task
comparing the sentence or-der.The 7th student does it and gets the mark.The students exchange the papers and score the points.
Open the books and start doing ex.7 .You may use the text.
Тренировка, применение.
выполнение упр4сЗ 1 /translation
Ех№4р31 Reader.
The students give the papers and start doing ex.4p.31in their Reader books.
Open the books on p31.Do ex 4 ,transform and make the sentences according to the chronological order. And now let us check up the story and correct it.
Применение.
2мин
Заключительная часть.
conclusion.
Оценки и
домашнее
задание.
The students answer about the lesson,give their opinions and the feel-ings.The students open the record books and write their homework.The pupils stand up and leave the room saying good-bye.
Let us sum up the lesson. What tense do we use in the past?When?Why?Do you like the story?Your marks are.. .Your homework is the words on p.76,AB Consolidation ex. 3-6 .The teacher stand up saying good-bye.
Объяснение.