- Учителю
- Вне классное мероприятие, посвященное жизни и творчеству Уильяма Шекспира.
Вне классное мероприятие, посвященное жизни и творчеству Уильяма Шекспира.
Внеклассное мероприятие, посвященное жизни и творчеству Уильяма Шекспира.
Цели:
-
практические:
-
тренировать учащихся в устной речи;
-
развивать навыки выразительного декларирования стихов, сонетов;
-
-
развивающие:
-
ознакомить учащихся с жизнью и творчеством Вильяма Шекспира;
-
развивать воображение и память;
-
-
воспитательные:
-
воспитывать у учащихся чувство прекрасного, любовь к английской литературе, уважение к культуре страны изучаемого языка.
-
Оснащение: магнитофон, цитаты о Шекспире, изображения на тему жизни и творчества Шекспира,
Музыкальное оформление: лютневая музыка 16 века
Оформление класса. На столе - канделябры со свечами, перо, бумага. Декорация к сцене в саду, из произведения «Ромео и Джульетта», выполненная учениками.
Цитаты о Шекспире:
1."He was the man who of all modern, and perhaps ancient poets, had the largest and most comprehensive soul."
John Dryden.
2."But Shakespeare's magic could not copied be; within that circle none durst walk but he."
John Dryden.
3."He was not of an age, but for all time."
Ben Jonson.
4."The stream of time, which is continually washing the dissoluble fabrics of other poets, passes without injury by the adamant of Shakespeare."
Samuel Johnson.
5."We know what we are, but we know not; what we may be."
W. Shakespeare
Ход мероприятия.
Звучит музыка и ученицы исполняют балладу 16 века "Green sleeves".
Teacher: Today we will leave our noisy and fussy 21st century for some time and go back to the 16th century. We'll speak about literature, love and the man who sang of love.
Look at the blackboard and try to guess whom are we going to talk about.
Учащиеся зачитывают цитаты и называют имя Уильяма Шекспира.
Pupil 1: Dear son of memory, great heir of fame
What need'st thou such weak witness of thy name?
Thou in our wonder and astonishment
Hast built thy self a live-long monument.
На доске - изображения Стратфорда-на-Эйвоне.
Pupil 2: In the year of 1564, the greatest poet saw the day.
He wrote sonnets, songs and plays,
And he was born to be in love.
His name was William, Will Shakespeare.
So, well, my friends, we thus begin.
And this is Stratford-upon-Avon, the town where Shakespeare was born.
На доске изображение дома, где родился Шекспир.
Pupil 3: His father was a glover, and gloves in the 16th century could be elaborate and expensive. John Shakespeare prospered and held several positions in the city council. William's mother, Mary Arden, was from a local family of good reputation and even claimed to be of noble descent. In 1596, the Shakespeares got their own coat of arms.
На доске изображение герба семьи Шекспира.
Pupil 4: No school records from 16th century have survived, but Shakespeare might almost certainly have attended it. It was free to citizens of the town and his father was a prominent one. It was considered the best school in the shire - a grammar school founded by King Edward VI not long before William Shakespeare was born. Here Shakespeare studied Latin, Grammar and the works of Seneca and Ovid. He could have stayed there until the age of 16.
На доске изображение школы, где учился Шекспир.
Pupil 5: William Shakespeare was born to love, to be loved and sing of love. As young as 18, he met his first love. Very soon she became his wife. Her name was Ann Hathaway. She was 26. Six months after the marriage their daughter Susanna was born, two years later the twins.
Teacher: But in 1587 he set off for London, he left his wife and children in Stratford-upon-Avon. We don't know exactly why he did it, but today we have a great opportunity to ask William himself about it.
Появляется ученик в костюме Шекспира и садится за стол.
Далее следует интервью с Шекспиром.
Pupil 6: Sonnets appeared in Italy, in the 13th century, and they were introduced into the English literature about 30 years before Shakespeare was born. But when we say "sonnet" we immediately remember Shakespeare.
Teacher: well, you know the biography excellent! And now let's have a quiz and check if you know Shakespeare's works as well.
Викторина посвящена творчеству Шекспира.
Учащиеся делятся на две команды и выбирают капитана. Всего проводится
3 конкурса.
1 конкурс:
Командам предлагается 10 названий произведений Шекспира, 5 из которых комедии и 5 трагедий. В зависимости от жеребьевки одна команда выбирает трагедии, а другая - комедии.
За каждый правильный ответ присуждается 1 балл.
2 конкурс:
Командам предлагаются два отрывка из произведений Шекспира. Участники должны назвать героя и произведение.
За правильный ответ присуждается 5 баллов, (если ответ не полный присуждается 2,5 балла).
3 конкурс:
Конкурс капитанов. Домашнее задание.
Капитаны читают наизусть стихотворение или сонет Шекспира.
Оценивается выразительность, интонация, произношение.
Конкурс оценивается в 10 баллов.
4 конкурс:
Участники должны назвать как можно больше известных изречений поэта.
Выигрывает та команда, которая без ошибок назовет наибольшее количество изречений.
За каждое изречение команда получает 1 балл.
В заключение творческого вечера предлагается отрывок из трагедии Шекспира «Ромео и Джульетта».
William Shakespeare died in 1616, on April 23, 52 years after his birth. The great poet is dead but his poems and plays are not.
So, my dear pupils our lesson comes to the end. I hope you've liked it and now you know a lot of useful information about one of the greatest writer of all times.
Thank you very much! Good bye!