7


  • Учителю
  • Урок по английскому языку для 6 класса по теме Дом

Урок по английскому языку для 6 класса по теме Дом

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала





Урок на тему: "Ноте, Sweet Home". («Дом. Милый дом»)

Данный урок является заключительным в цикле уроков по теме «Мой дом. Моя квартира», 6-й класс.

Цель: обобщение пройденного материала, контроль приобретенных знаний, умений и навыков.



Ход урока:

I.Организационный момент. (слайд №1)

Приветствие.

Учащимся раздаются карточки двух цветов для разделения их на группы. Дети, имеющие карточки одного цвета являются участниками одной группы.

Good afternoon, 1 am glad to see you. Today we have an unusual lesson, we work in groups. And now, please, look at the screen and guess, what topic, what theme it is.

Предлагается отгадать тему урока. Для этого буквы английского алфавита пишутся под арабскими цифрами. (Принцип игры «Дешифровщик» в телевизионной программе «Самый умный»).

3552, 78227 3552.

1 2 3

ABC DEF GHI

4 5 6

JKL MNO PQR

7 8 9

ST UW XY

0

z

Тема: Home, Sweet Home. (слайд №2)

Угадали, молодцы. Сегодня у нас заключительный урок по теме «My house. My flat». И наша задача - составить проект «My dream house» и

защитить его. Нам нужно систематизировать наши знания по данной теме и выполнить занимательные упражнения, которые помогут без труда составить проекты.







II. Речевая зарядка.

1). Словарная дуэль.

Командам предлагается соревнование в назывании слов по темам: Дом. Квартира. Мебель. Помощь по дому.

Word's duel.

Name, please the words as more as you as you can.

Победила дружба.



OK! Who is the winner? (A Friendship). (слайд №3)



2). Работа в режиме Учитель-Ученик.

Предлагается ответить на вопросы, глядя на плакат с изображением комнат в двухэтажном доме.

  • What room is under the living-room?

  • What room is next to the living-room?

  • What room is to the right of the living-room?

  • What room is to the left of the living-room? И т. д.



3). Работа в режиме Ученик-Группа. (Задают и отвечают на вопросы).



III. Формирование речевых умений.

  1. Аудирование.

Учащимся выдаются карточки. (слайд №4)A bathroom

A

bedroom

A

dinning-

room

A hall

A kitchen

A living-room

A study





























Предлагается отгадать загадки-описания различных комнат и поставить номер прослушанного мини-текста в нужную графу.

Audition. Riddles. I read you some mini texts, you listen and put the number of the text into the frame.

1 .People can prepare breakfast dinner or supper in this room. Women usually spend much time there. We have a fridge, a sink, a table, a cooker and a cupboard in this room. (A kitchen.)

  1. There are beds or a sofa in this room. Уоu can see a little table and a wardrobe there. People have a rest in this room. (A bedroom.)

  2. This room is not yery large. We take a shower or have a bath in this room. Уоu can clean уоuг teeth, wash уоuг hands and faces there. (A bathroom.)

4. Families get together for the meal in this room. They have breakfast, lunch,

dinner or supper there. There are some chairs and a table in this room. (A dining-room.)

5. There is a TV set, a wall-unit, some chairs and a sofa in this room. Some people

have a fireplace there. We can see some flowers on the walls. There is often a

carpet on the floor. It is usually the largest room in the house. People watch

television, listen to music, or sit around and speak there. (A living room.)

6. Уоu can see a table, a chair, a bookcase and some shelves on the wall in this room. There are books and magazines on the shelves. Уоu can read books; do your homework or write a letter in this room. Уоuг parents can write a report, read important letters and work there. (A study.)

7. This room is not very large. People take off their overcoats, hats, boots or shoes there. There is usually a mirror and a little table there. (A hall.)



После выполнения задания группы меняются карточками, прослушивают тексты еще раз, смотрят правильный ответ на слайде и проверяют друг друга. (слайд №4)

Thank you, change your cards., look at the screen and check up.



  1. Диалогическая речь.

Предлагается прослушать диалог по теме «Помощь по дому» и составить аналогичные диалоги в группах.

«Helping about the house».

- Oh, mum, are you going to clean the room?

- Yes, I am, do you want то help me?

- Of course, I do, mum. You have so much work at home and at the hospital.

- All right. You can help me. I want you to sweep the floor in the kitchen and wash the dishes.

- OK, mum, I do it very well. I want our flat to be nice and clean.

(метет, моет)

- Have you finished?

- Yes, now we have a nice clean kitchen.

- And you are a good boy. You help me very well. Thank you, dear.

- Not at all.

Thank you, very well.



  1. Просмотровое чтение с выбором информации.

Учащимся дан текст «Новоселье». Его нужно прочитать, просмотреть и ответить на один вопрос, доказав текстом. (слайд №5)

You have a text "House-Warming". After the reading of it you are to answer one question. What present did the girl like best of all?

a. A big mirror.

b. A vacuum-cleaner,

с A washing-machine.

d. A funny little red kitten. (слайд №6)



Prove the text.

"House-Warming"



My aunt has a new flat in Lenin Street. It's a two-room flat in a new big house. The flat is on the second floor. The house faces a beautiful park.

The aunt bought new furniture: a large wardrobe, a sofa, two armchairs, six chairs, a bookcase, and some other things.

The furniture in the living-room and in the bedroom is dark. The furniture in the kitchen is light. A new big snow-white refrigerator stands in the kitchen. That and the yellow curtains over the window make the kitchen gay and cosy.

Mother says that my aunt is lucky because there is a telephone in her new flat!

Last Sunday my aunt had a house-warming. She got lots of presents: cups and saucers, spoons, forks and knives and many others. Her friends made her two won­derful presents: a big mirror and a vacuum-cleaner. My grandmother and grandfather gave her a washing-machine as a present.

My aunt cooked a lot of tasty things for that day. I did whatever I could to help her: to lay and to clear the table and to wash up. We had a gay house-warming party.

We all had a lot of fun that day, too. One of my aunt's friends, who is fond of playing jokes, brought a beautiful blue box and said, "This is my present to you on a house-warming day. I'm sure it'll bring you much luck. Open it right now!" The aunt opened the box and... a funny little red kitten jumped out of the box! We all laughed very much.

I don't know which present my aunt liked. But I do know which present I liked best of all - it was the nice, little, red, funny kitten.

IV. Релаксация.

Учащимся предлагается отдохнуть и исполнить песню о доме.

Let's have a rest. Let's sing a song "Everybody has a place to go". (слайд №7)

1. Everybody has a place to go.

Everybody wants a place to be,

When birds fly they re swimming in the sky,

While fish are swimming in the sea.

2. Everybody has a place to go,

Everybody wants to be somewhere,

Lobsters live at the bottom of the sea,

While I'm at the bottom of the air.



V. Монологическая речь. (слайд №8)

У каждой группы на столе имеется полватмана и нужные картинки. Задание: составить проект на тему «Дом моей мечты» или «Комната моей мечты». ("My Dream House" or "My Dream room").

You have 5-7 minutes and we listen to your speech. (5-7 минут).

VI. Рефлексия.

The lesson is over.

Обсуждение оценок. Подведение итогов. (Облегчили ли задания составление проектов? Что узнали нового?)



На доске на ватмане нарисован арбуз. Предлагается приклеить по очереди белое семя - если урок понравился, черное - если не понравился, желтое -если урок оставил вас равнодушными. Приглашаются принять участие члены комиссии.





 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал