- Учителю
- Конспект урока на тему 'Игрушки'
Конспект урока на тему 'Игрушки'
Конспект урока английского языка во 2 классе "We learn by playing"
Тема урока: "We learn by playing"/ Закрепление изученной лексики
Цели урока: 1.Закрепление изученной лексики
2. Создание условий для самореализации учащихся при решении задач, поставленных в ходе урока
Планируемые результаты
Предметные - повторить и закрепить грамматический и лексический материал по теме;
- использовать и совершенствовать навыки устной речи (диалог, монолог)
- формировать языковые навыки (фонетические, лексические) в рамках темы
Личностные - проявлять интерес к новому содержанию;
- осознавать возможность использования имеющихся знаний в новой языковой ситуации;
- оценивать уровень собственной языковой компетенции;
- развивать мотивацию к дальнейшему изучению;
- развивать творческую деятельность
Метапредметные - обучить выполнять мини проекты;
- научить применять полученные знания на практике;
- научить соотносить свои действия с планируемым результатом;
Универсальные учебные действия
Познавательные - научиться применять знания при выполнении заданий;
- научиться решать проблемы творческого и поискового характера
Регулятивные - уметь сравнивать способы действия и его результаты по заданному эталону, с целью обнаружения отклонения задания от эталона
Коммуникативные - работать в группе;
- участвовать в коллективном обсуждении заданий;
- уметь слушать товарища.
Оборудование: Афанасьева О.В., Михеева И.В., УМК «Английский язык. 2 класс»; диск с записью "Make a circle", тематические картинки, карточки со словами, MANAGE MAT ( инструмент для управления классом), карточки с нумерациями столов, карточки c Clock Buddies, презентация к уроку Microsoft Power Point, билетик на выход, карточки - консультант для работы в группах, разрезные карточки с алфавитом.
Формы организации работы на уроке: индивидуальная, групповая, парная
Обучающие структуры: Clock Buddies, Round Table, Take off- Touch down, Think-Write- Round Robin, Simultaneous Round Table, билетик на выход.
Ход урока
-
Организационный этап.
-
Приветствие.
-
Look at me! Smile! Happy as can be! Show me your hands, now let's greet each other. Hello, children! Good morning!
-
Hello, teacher! Morning!
-
Let's begin our lesson with the song. Make a circle with your nearest partners and let's sing a song. (Song "Make a circle")
-
Вступительное слово учителя: сообщение темы и задач урока.
-
Today we have an unusual lesson. (We have guests.) We are going to revise the material on the topic "Toys" and we'll play a lot, so the theme of our lesson is "We learn by playing".
-
Актуализация прежних знаний.
-
Фонетическая зарядка.
-
At first, let's train our tongues. Look at the screen, please, and repeat after me these sounds and words with them.
[ h] hat, hen, hook
[ ] ant, map, sad
[ t ] tent, little, ten
"A fat Pat had a fat cat"
This is a tongue-twister. We should read it quickly. Read after me. Desk №1 read it as quickly as you can. Well done.
-
Речевая зарядка.
-
Now my questions to you.
-
What's your name?
-
How are you?
-
How old are you?
-
Where are you from?
-
Are you big or little?
-
Are you happy or sad?
-
What can you see in our classroom?
-
Проверка домашнего задания.
-
Now let's check up your homework. Your home task was to act out your own dialogues about yourselves. I give you 1 min for prepare. Take your clocks, you have friends on each hour. So go to your 3 o'clock buddy. Well, thank each other, take your seats. Polina, who is your 3 o'clock buddy? Go ahead, please.(CLOCK BUDDIES)
-
Основная часть урока.
-
Физминутка.
-
Let's revise our toys. Look at the screen. I'll name the toys. If you agree with me-stand up, if you don't agree -sit. (TAKE OFF- TOUCH DOWN)
-
It is a …
-
Развитие навыков устной речи.
-
Well done. Look at my pictures. What is it? (It is a….) What's the difference between them? (It is a big cat. It is a little kitten.)
-
Let's play a game. Choose the magic boxes. Take the pictures and write their names under the picture. (THINK-WRITE- ROUND ROBIN)
-
Are you ready? Now your task is to put them in ABC order . But we should revise the ABC. So I give you the sheets of paper with alphabet. It will help you. But we haven't any letters. It's a problem. So I give you 2 min. fill in the missing letters in order from A till I, G-R, S-Z. Work one by one. Students #1 will begin. Time is up. Now let's check. Desk #1, Student # 1 name the letters, please. (ROUND TABLE)
-
Now you are ready to do the next task. Glue them in ABC order into your worksheets. I give you 4 minutes. (SIMULTANEOUS ROUND TABLE) Now change your tables and correct if you need it. The right answers are on the screen.
-
Yegor, what toys have you got? Name them. Now choose your favourite toy and describe it. (the constructions on the screen will help you) Each student should think and write 1 sentence, then discuss in your groups. Students #4 will write.
-
I like a frog. It is green. It is little, happy, funny and weak. Students #3, go to the blackboard and describe your toys.
-
Заключительная часть урока.
-
Рефлексия.
-
Well done. You were great. Put your thumb up, if you like your job, put your thumb down, if you don't like your job.
-
БИЛЕТИКИ НА ВЫХОД.
-
Now I want to know how many words you can remember. Write down your answers on these tickets.
-
Объяснение и запись домашнего задания.
-
Open your diaries and write down your hometask. It will be to prepare for the word dictation.
-
Our lesson is over. Thank you. Good bye. See you soon. Come again.