- Учителю
- Разработка урока по казахскому языку на тему 'Сүйікті тағамым - борщ. ' (4 класс)
Разработка урока по казахскому языку на тему 'Сүйікті тағамым - борщ. ' (4 класс)
Ф.И.О. : Бейсекеева Алмагуль Тарановна
Место работы: КГУ «средняя школа № 20 села Мирное» акимата Осакаровского района Карагандинской области
Должность: учитель казахского языка
Пәні: Қазақ тілі
Күні: 13.10.15ж.
Сынып: 4
Сабақтың
тақырыбы
Сүйікті тағамым - борщ.
Сілтеме
Қазақ тілі. Жалпы білім беретені мектептің 4- сыныбына арналған оқулық/ А.Кайырбекова. Алматы: «Атамұра», 2015
Мақсаты
Жаттығулар мен тапсырмалар орындау арқылы оқушылардың тағамдар туралы алған білімдерін еске түсіру, тереңдету,бекіту.
Күтілетін
нәтижелер
Топтық жұмыс,диалогтік оқыту,сыни тұрғыдан ойлау негізінде өз ойларын жинақтап,қорғай алады, бір-бірінің жұмысын бағалай біледі,шығармашылық,көшбасшылық қасиеті дамиды.
Сабақтың түрі
Жаңа білімді меңгерту
Пәнаралық байланыс
Әдебиет, орыс тілі
Қолданылатын әдістер
Қызығушылығын ояту, мағынаны ашу, ойтолғаныс, АКТ, жас ерекшеліктеріне сай оқыту, білім беру үшін және оқуды бағалау тәсілдері бойынша жиынтық бағалау
Керекті жабдықтар
Оқулық, интербелсенді тақта, семантикалық карта, венн диаграммасы, стикер, маркер т.б.
Сабақтың барысы:
Сабақ
кезеңдері
Уақыт
Мұғалім әрекеті
Оқушы әрекеті
Кіріспе
3мин
3мин
2 мин
4мин
3 мин
Ұйымдастыру
Кел, балалар, күлейік,
Күлкіменен түлейік!
Қабақ түйген не керек,
Көңілді боп жүрейік!
Кел, балалар, күлейік!
Күлкіменен түлейік!
Күлкі көңіл ашады,
Күліп өмір сүрейік!
Давайте улыбнемся друг другу.
Пусть сегодняшний урок принесёт
Всем радость общения друг с другом.
І. Ұйымдастыру кезеңі:
Кім кезекші?
Сабақта кім жоқ?
Қазір қай жыл мезгілі?
Аптаның қай күні?
Үйге қандай тапсырма берілді?
Өткен тақырыптағы сөздерді қайталау үшін «Домино» ойыны
1. Үй тапсырмасын тексеру
Оқу құралдарымызды тексерейік
Жарайсыңдар, балалар.
Өте жақсы балалар, үй тапсырмасын орындап келдіңдер.
Оқыту үшін бағалауға,оқытуды бағалау
Сендердің алдарыңызда бағалау парақтары жатыр. Сабағымыз бірнеше тапсырмалардан тұрады. Өз-өздеріңізді бағалайсыздар.
Әр тапсырмаларыңызды
«5-ке» -орындасаңыздар -3 ұпай қоясыздар
«4» - ке орындасаңыздар -2 ұпай қоясыздар.
«3 -ке» орындасаңыздар -1 ұпай қоясыздар.
Мүлдем жұмыс істемесеңіздер -0 ұпай
Қорытынды
22-24 ұпай -«5»
21-18 ұпай - «4»
17 -14 «3»
Белсенді қатысқан үшін және көп ұпай жинаған оқушы
«алтын бес» алады
3. Қызығушылықты ояту
Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету
Балалар тақтаға назар аударыңдар!
Сандарды ретімен орналастырыңдар.
Сабақтың тақырыбы:
Лексикалық тақырып: Сүйікті тағамым - борщ
Грамматикалық тақырып: Буын үндестігі
Сабақтың мақсатын айту
1.Жаңа сөздермен танысу
Орамжапырақ - капуста
Қызылша -свёкла
Тұз - соль
Бұрыш -перец
1-тапсырма. Мәтінді оқып, орыс тіліне аудару.
Борщ
Борщ - көкөністен дайындалатын тағам. Борщ дайындау үшін ет, орамжапырақ, қызылша, сәбіз, пияз, картоп керек. Борщты сиыр етінен, қой етінен дайындауға болады.
Борщ - пайдалы тағам.
Топтық жұмыс .
Балалар, сабағымыз қызықты өту үшін , мен сендерді 2 топқа бөлемін.
Ребята, у вас на парте лежат ингредиенты какое блюдо можно приготовить из этих продуктов.
І -топ - Борщ
ІІ- топ - Палау
Алтын ережені оқу
1.Белсенді қатысу
2.Бірін - бірі тыңдау
3.Ойын ашық айту
4.Тыныштық сақтау
5.Бірін - бірі сынамау
Шаттық шеңберге тұрады
Оқушылар «Домино»ойынын ойнайды
Оқушылар бағалау парағына үй тапсырмасына баға қояды
Оқушылар сабақтың тақырыбын айтады
Дәптермен жұмыс Жаңа сөздерді сөздік дәптерлеріне жазады
Оқушылар мәтінді орыс тіліне аударады. (Бағалау)
Оқушылар топтасып, өз үстелдерінің басына жиналады.Топ жетекшілерін сайлайды.
5мин
2-тапсырма
«Венн диаграммасын» толтыру (написать сходство и отличие плова и борща)
«Венн диаграммасын» толтырады
2 мин
Сергіту сәті
Оқушылар орындарында тұрып, ән қимылдарын орындайды.
Негізгі бөлім
7 мин
3-тапсырма
"Үндестік" ойыны
Палау, сәбіз, , картоп, күріш, қызылша, қызанақ, бұрыш, тұз, ет, орамжапырақ, өрік , сүт, кәмпит
Оқушылар топ болып тапсырманы орындайды, ойын еркін жеткізеді, тақырыпты түсінеді. Топтағы бір оқушы өз жұмыстарын қорғайды
5 мин
4-тапсырма
Кластер құрастыру :
«Борщ» және «Палау»
Балалар өз-өздерін бағалайды
Кластер құрастырады
4мин
5-тапсырма
«Балық аулайық» ойыны
Сөздерді орыс тіліне аударады
2мин
Бекіту сұрақтары
1.Сабақтын тақырыбы қандай?
2.Бүгін нені қайталадық?
3.Сіздерге сабақ ұнады ма?
Сұрақтарға жауап береді
Қорытынды
Рефлексия
3мин
Бағалау. Әр бала өзін- өзі бағалайды.
Рефлексия «Все в твоих руках»
Үйге тапсырма
2 мин
Ережелерді оқу , жаңа сөздерді жаттау
«Балықтан жасалатын тағамдар» жазып келу
Оқушылар күнделіктеріне жазып алады.
Бағалау
2мин
Мұғалім қорытынды бағаны өзі қояды.
Балалар өз-өздерін бағалайды