7


  • Учителю
  • Урок по английскому языку по теме: 'Письмо из Простоквашино'

Урок по английскому языку по теме: 'Письмо из Простоквашино'

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Урок34

Дата:14.01.15

Тема: Письмо из Простоквашено

Тип урока: урок- отработка лексического и грамматического материала

Цели урока:

1.учебные цели- совершенствование навыков чтения; отработка употребления грамматического материала( Past Simple) в устной и письменной речи;

2.развивающие цели- развивать языковые способности , познавательную активность;

3. воспитательные цели- способствовать развитию стойкой мотивации к изучаемому предмету.

Оборудование: раздаточный материал по теме урока.

Ход урока

  1. Организационный этап ( слайд 1)

Т- Good morning, children!

Cl- Good morning, good morning,
Good morning to you.
Good morning, good morning,
We are glad to see you.

T-I am glad to see you too. Sit down, please. oday we`ll continue to study the topic «Telling stories» in
which we use Past Simple Tense. But first of all, let`s train some sounds.
II Фонетическая зарядка.
You know that the ending -ed of the verbs in Past Simple is pronounced in different ways.
Let`s keep it in mind:
[t]- looked, helped, talked, finished
[d]- played, smiled, lived, studied
[id]- painted, needed, collected, skated

Today at our lesson we have a guest.


I think you know him very well. He is a postman Pechkin. He has a letter for us from his friends Sharik and Matroskin.

Do you want to know what this letter is about?

Today we`ll read this letter and will write the answer to Sharik and Matroskin.

  1. Речевая разминка.

    1. Now the letter. Our guest Pechkin is very curious. He will give us the letter if we tell him what we did yesterday and the day before yesterday.

Pictures will help.


So, what did you do yesterday and the day before yesterday ?

  1. Совершенствование навыка чтения и отработка грамматического материала.


Т- I think Pechkin has enjoed your work and he will give us the letter.

But look! It`s an unusual letter. There are some words in brackets here. So, we should the brackets using the right form of the verbs.


Be attentively while reading!

PI,PII …- читают письмо, употребляя глаголы данные в скобках в Past Simple.


  1. Физкультминутка


5.Отработка грамматического материала

1)T- Now it`s time to write the answer for the letter from Prostokvashino.

I prepared some cards for you. These are letters to Prostokvashino. Fill in the gaps.

Cl- заполняют пропуски в «письмах» глаголами в Past Simple


Dear Sharik and Matroskin,


Last month I …………. in the country. I ……….. a good time there.

I …………… in a small room. I …………………. my friends there. They ……………. glad to see me. When it …………… cold and snowy we …………….. and ……………. . We ……………… hockey at the river. Sometimes we …………… in the forest. Once I …………. a farm. I …………… cows. They are big and very kind! My grandmother ………… them. In the evenings I …………. TV and ……….. fairy-tales. I like them very much!

Best regards,

……………….



6.Заключительный этап.

Подведение итогов, д/з, выставление оценок

T- Now children let`s remember what we have done at our lesson.( прочитали письмо, написали ответ, спели песню, прослушали сказку)

7.Рефлексия

T- How do you feel about the lesson?

Choose one of the emotion cards and show me!

.



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал