7


  • Учителю
  • Конспект урока Спорт и здоровый образ жизни, 7 класс

Конспект урока Спорт и здоровый образ жизни, 7 класс

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Катрушенко Татьяна Александровна

учитель английского языка

МАОУ СОШ №2

ст. Тбилисская, 2013



Урок английского языка в 7 классе





Спорт и здоровый образ жизни

Тип урока: комбинированный.

Основные типы УУД, применяемые на уроке:

  • Личностные: осознание своих личных качеств и черт характера; ориентация в социальных ролях и межличностных отношениях;

  • Познавательные:

общеучебные учебные действия - умение структурировать полученные знания;

логические учебные действия - умение анализировать и синтезировать новые знания, устанавливать причинно-следственные связи, доказать свои суждения; знакомство с исследовательскими методами;

коммуникативные - умение вступать в диалог и вести его;

  • Коммуникативные - умение вступать в диалог и вести его; владение языковыми средствами - умения ясно, логично и точно излагать свою точку зрения, используя адекватные языковые средства.

  • Регулятивные - развитие умений самонаблюдения, самоконтроля, самооценки в процессе коммуникативной деятельности на иностранном языке.

Задачи урока:

  • Учебные: активизация лексических навыков и закрепление грамматических структур по теме; закрепление монологических навыков; использование лексико-грамматических навыков в ситуациях, приближенных к условиям общения;

  • Развивающие: развитие лингвистических способностей (фонематический слух, языковая догадка, имитация); развитие основных психических процессов, связанных с речевой деятельностью (речевого мышления, внимания, воображения), способность к общению; развитие мотивации к дальнейшему овладению иноязычной культурой; развитие коммуникативных навыков.

  • Воспитательные: формирование потребностей и способностей к коллективной работе, воспитание уважительного отношения к собеседнику, повышение интереса к изучаемому языку, расширение кругозора учащихся, формирование представления о здоровом образе жизни и стремления следовать правилам ЗОЖ.





Цель урока: обобщение знаний, умений и навыков обучающихся по теме «Спорт».

Оборудование: наглядность, раздаточный материал, проектор, экран, мультимедийная презентация, колонки, компьютер.









План урока:

  1. Организационный момент.

  2. Речевая разминка.

  3. Актуализация лексических навыков

  4. Развитие навыков монологической речи

  5. Развитие лингвистических способностей

  6. Совершенствование лексических навыков

  7. Постановка домашнего задания

  8. Оценивание учащихся

  9. Подведение итогов урока





Ход урока:

1. Организационный момент.

Приветствие.

Hello, boys and girls. I'm glad to see you.

Let's greet face partner, give "five".

Let's greet shoulder partner, hug one another.

Smile to each other and sit down.

Today we are going to spend our lesson unusually. You will share ideas, interact, make groups. Please be polite and careful. I suppose everything will be OK.

2. Речевая разминка.

  • Look at the screen and listen to music. Guess the topic of our lesson- what we are going to speak about. You should discuss it in your groups. You have 15 seconds. Don`t forget to show that you`ve finished the discussion.

  • What is the topic of our lesson? …Do you agree with her?

  • You are quite right. So we are going to speak about sport. If we want to be healthy, strong and beautiful we should go in for sports. As you know Olympic Games have taken place this year and we proved that we are the best!

  • What do you think what is necessary to do sports? And why? Use only adjectives. Think! Discuss in groups using Round Robin. Pupils number 2, your task is to write down the answers. Let`s check.

3. Актуализация лексических навыков

- Look at the screen. Here are some extracts. Your task is to try to understand - why does each one of them do sports?

Paul: For me, football is much more interesting than music or video- it definitely comes first. But I`m not just a football fan, I`m a player as well. I practice my skills every day in the garden or down in the fields. I train hard twice a week and on Sundays. I have been playing for nine years now, and I`d like to become a professional. Football is great and exciting.

Natasha: I love figure skating more than anything. It was my elder sister who brought me to the skating rink. Now I skate four times a week and I never get bored of skating. Ice, music, dance - it`s like a fairy tale. I love skating. I`ve been very lucky - I`ve had a wonderful coach. I`d like to become a coach too.

Steve: I`m from Quebec, home of the Montreal Canadians, the most successful professional hockey team. That`s why I`m fond of hockey. I`ve loved hockey since I was three years old.

Though I`m not good at playing I know everything about hockey, teams and players. I enjoy watching the game. I`m sure that speed and changes on ice have made hockey the most popular game in the world.

I hope to become a referee when I`m an adult.

4. Развитие навыков монологической речи

-Your homework was to prepare a talk about our champions. (mix-pair -share)

- Who is your sport hero? (Timed Pair Share)

- Whom did your friend tell you about? - Why does he like him?

5. Развитие лингвистических способностей

- Now, look there are four corners. They are: biathlon, hockey, curling and figure skating. What of these games is the most interesting for you? Think. You should take your exercise book, a pencil and go to your corner.

Please, write down your corner, think and write down the answer for the question. I'll give you two minutes.

Please, make a pair with the nearest person, give "five". Share idea with your partner. 30 seconds. The pupil whose hair is darker will begin. The second one. (Двое из учащихся дают свое обоснование). Thank each other and say thank you it was interesting.

Now, make a pair with the person from another corner and give "five". Please, tell your partner why you have chosen this corner. 30 seconds. The pupil who has more buttons will begin. The second one. (Двое из учащихся выражают мнение собеседника). Praise each other, say thank you it was interesting.

Children, everyone has its own opinion. I was very glad to hear them but what connects these corners? ( They are winter games). Why do we call them winter games?(ответы учащихся)

6. Совершенствование лексических навыков

-There are papers on your tables. Your next task is to write words connecting with sport. (Jot Thoughts). Pupils 3 are to take 9 of them and put on the middle of the table…(Tic-Tac-Toe).

7. Постановка домашнего задания

упр. 14 стр.103 Which is your favorite sport? Are you good at it yourself? Why do you like it?

8. Оценивание учащихся.

9. Подведение итогов урока.

Ребята, напишите, пожалуйста, на листочках 3 самых важных момента, которые я сегодня узнал, 2 момента, что было не понятно и 1 пожелание мне.

- So I`d like to finish our lesson with the words- I believe that to stay healthy everybody should do sports. Sport takes an important place in our life. «You have a sound mind in a sound body» as the old Latin saying goes. «Good health is better than wealth», you know. It's true, I should say.

</<font face="Times New Roman, serif">-Our lesson is over. The bell has gone. Good bye, boys and girls.





4



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал