- Учителю
- 'What nice weather' (6 class)
'What nice weather' (6 class)
Пәні: | Шет тілі | |||
Сабақтың тақырыбы: | What nice weather! | |||
Сыныбы: | 6 | |||
Уақыты: | 10.12.2015 ж | |||
Сабақтың мақсаты: А)Ақпараттық:
Ә)Проблеманы шешу:
Б)Коммуникативтік : |
А) Ауа райы туралы білімдерін жаңа ақпараттармен толықтыру;
Ә) Жаңа ақпаратты ауызша және жазбаша сөйлеуде қолдану дағдысын қалыптастыру; Б) Жаңа материалды сөйлеуде қолдана білуге дағдыландыру; | |||
Сабақтың әдісі: | Түсіндірмелі -иллюстративтік, сөздік, практикалық, грамматикалық | |||
Сабақтың типі: | Жаңа материалды меңгерту. | |||
Қолданылатын педагогикалық технологиялар: | Жаңа педагогикалық технология, білім беруді ізгілендіру, ынтымақтастыру. | |||
Пәнаралық байланыс:
| Бейнелеу өнері, қазақ тілі, география. | |||
Оқыту құралдары: | Тақта, оқулық, дидактикалық материалдар, плакат. | |||
Сабақтың барысы: | Мұғалімнің қызметі | Оқушының қызметі | Күтілетін нәтиже | |
I. Organization moment: | -Good morning dear children! -Sit down please. -First of all tell me who is on duty today? -Who is absent? -What day of the week is it today? -What`s the weather like today?
Now, please look at the blackboard. There is a phonetic drill. Listen to me, and then you`ll repeat after me all together and by one. Weather It's warm today Yes, what lovely day It's cold today Yes, what a terrible day. | -Good morning teacher! - I`m on duty today. -All are present. - Today is cloudy. It's warm today, Yes, what a lovely day. It's cold today, Yes, what a terrible day. | Мұғалім мен оқушы арасындағы алғашқы қарым - қатынас орнайды. | |
II. Checking up the home work. | -Now, who want's to answer? What was the hometask for today? | - the hometask for today was exercise 8 at page 81. | Үй тапсырмасын дұрыс орындағандықтарын көрсетеді. | |
III. Introduction of the theme of the lesson: 'What nice weather!''
IV. Grammar: | Now children today we`ll take a new theme as "What nice weather!'' First of all write down the new words: Sunny -шуақты Rainy -жаңбырлы Windy-желді Snowy -қарлы Cloudy -бұлтты Foggy -тұманды Celsius -Цельсий Cold -салқын Summer -жаз Spring -көктем Winter -қыс Autumn -күз Changeable -әр түрлі Weather -ауа райы Hot -ыстық Enough - жеткілікті
Now children if you finished your writing, look at the blackboard and listen carefully to me. Our today's grammar theme is "What's the difference between too and very?". Яғни, too және very сөздерінің айырмашылығын оқып үйренеміз. Ауа райы тақырыбында әңгіме өрбітетін боламыз. | Мұғалімді мұқият тыңдап,жаңа сөздерді сөздік дәптерлеріне жазып алады Sunny -шуақты Rainy -жаңбырлы Windy-желді Snowy -қарлы Cloudy -бұлтты Foggy -тұманды Celsius -Цельсий Cold -салқын Summer -жаз Spring -көктем Winter -қыс Autumn -күз Changeable -әр түрлі Weather -ауа райы Hot -ыстық Enough - жеткілікті
Оқушылар грамматика бойынша жұмыстанады.
| Жаңа тақырыпты қабылдай алады.Жаңа сөздерді ағылшын тілінде айта алады Балалар жаңа тақырыпты игереді. Зейінін сабаққа аударып, тапсырмаларды өздігінен орындауға дағдыланады. | |
V. Doing exercises with teacher | Do you understood me? Well. Now we shall do some exercises. Exercise 2 p 82. Complete the sentences.
Exercise 3 p 83. Work in pairs. Find out about the weather round the world yesterday. Ask and answer questions using the information. What was the weather like in Rome? |
It was sunny and 18 degrees Celsius['selsiәs].
Student A. Use the information below .
Student B. look at the information at page 173.
World weather: yesterday
Rome
Berlin
Bombay
Jeneva
Hong Kong
London
Los Angeles
Moscow
°C
S
18
R
31
S
29
Fg
21
S=sunny Ccloudy
R=rainy Sn=snowy
Fg=foggy
Which city was the hottest? Which city was the coldest? Which month do you think it is?
Exercise 2 p 73.
-Sunny
-Cloudy
Exercise 3 p 83.
It was rainy and 7 degrees Celcius.
It was rainy and 31 degrees Celcius.
It was cloudy and 12 degrees Celcius.
It was sunny and 29 degrees Celcius.
It was rainy and 10 degrees Celcius.
It was foggy and 21 degrees Celcius.
It was snowy and 1degrees Celcius.
Bombay was the hottest city.
Rome was the coldest city.
I think it is January.
Тақырыпты тез әрі жеңіл қабылдай алады. Ағылшын тілінде оқи алады және аудара алады. Қойылған сұрақтарға тез әрі нақты жауап береді.
Мұғалімнің көмегімен жаттығулар орындауда шапшаңдық пен таланттылықтарын байқатады. Тақырыпты тез меңгереді.
VI. Doing exercises yourself
-
The next exercises you must do yourself, o'k? Do you agree with me?
-
Well.
Exercise 4 p 83. What's the difference between "too" and "very"? Example:
It's very hot, isn't it?
It's too hot for me!
Very hot -өте ыстық
Too hot - тым ыстық («ыстығырақ» мағнасында)
Are these summer temperatures hot, very hot or too hot for you?
What about the winter temperatures?
Are they cold, very cold or too cold for you?
Summer temperatures (°C) 25° 35° 45°
Winter temperatures (°C) 10° 0° -10°
Exercise 5 p 84. Think about the weather in your place and put a tick (ˇ) next to the sentences you agree with.
It's too cold in the winter.
The weather is very changeable.
It's too windy.
There's too much fog in the winter.
It's too hot in the summer.
There isn't enough snow in the winter.
There's too much rain.
There isn't enough rain in the summer.
It isn't hot enough in the summer.
Compare your answers in groups.
O'k,teacher. Yes.
Exercise 4 p 83.
The summer temperatures very hot for me.
The winter temperatures too cold for me.
Yes
No
Yes
Especially in February.
Yes
Yes
No
Yes
No
Жаттығуларды мұғалімнің көмегінсіз өз беттерімен орындау арқылы жаңа материалға түсінгендерін көрсетеді.
VII. Giving home work.
-
Your hometask are: exercise 6 p84.Talk to your partner.
Speak about the weather in your place ( in winter, spring, summer, autumn).
Оқушылар үй тапсырмасын жазып алады.
Үйге берілген тапсырманы ізденіп орындап келеді.
XV. Conclusion.
Your marks for lesson: …., ….., ….., …., …., …. - exсelent, …, …, …, …, …, -good. Good-bye children!
Күнделіктеріне бағаларын қойдырады.
-Good-bye teacher!
Сабақ қорытындыланады. Оқушылар бағаланады..