- Учителю
- ҚАзақ тілі 8 сынып: Тіл ұлттың игілігі.
ҚАзақ тілі 8 сынып: Тіл ұлттың игілігі.
№3 сабақ.
Сабақтың тақырыбы: Тіл ұлттың игілігі
Сабақтың мақсаты: «Тіл ұлттың игілігі» мәтінін түсініп оқып, жалғастыру.
Оқушылардың ойлау, толықтыра білу,дәлелді пікір
айта білу дағдыларын жетілдіру.
Оқушылардың санасына ана тілінің қадір-қасиетін сіңіру, туған тілді
құрметтеуге баулу.
Көрнекілік: сөзжұмбақ
Сабақтың әдісі: топпен жұмыс.
Сабақтың түрі. Сайыс.
Сабақтың барысы.
І. Ұйымдастыру кезені:
ІІ. Үй жұмысын тексеру.
1. Берілген фразеологизмдермен сөйлем құрастыру.
2. 6 бет. «Тіл ұлттың игілігі» түсініп оқу.
ІІІ. Жаңа тақырыпты меңгеруге дайындалу. Талдап -ойлау ойыны.
Тіл - ... бұл не? біздің жерімізде неше тіл бар?
Қоңырау тілі. Құс тілі, жалын тілі, жануар тілі, адам тілі, халық тілі, би тілі. Қазақ , орыс, француз, неміс, жапон, ағылшын, тілдері бар....
Ал сен қай тілдерді білесің?
Біздің жерімізде қанша тілдер бар?
Көп тіл білетін адамдарды қалай атайды? Тілді пайдаланып оқимыз, жазамыз,тындаймыз, сөйлесеміз. Ал енді өзімізді таныстырып өтейік.
Менің атым -..... .
ІҮ. Топпен жұмыс.
1. 6 бет. «Тіл ұлттың игілігі» мәтінімен жұмыс.
І топ. ІІ топ.
1. Мәтін бойынша төмендегі үлгіге 1. Мәтінді жалғастырыңдар.
ұқсас сұрақ құрастырыңдар.
-Жер бетіндегі адамдар қанша тілде сөйлейді?
-Этнолингвистер тілдердің қолдануына
байланысты қандай пікір айтады?
ІҮ. Шығармашылық жұмыс.
1. 1.2.6.- тапсырма. 8 бет. Иоганн Гетенің 1. 127.-тапсырма. 8 бет.
сөздерін қазақ тіліне аударып жазыңдар. Халел Домұхамбетовтің тіл туралы
айтылған пікірімен танысып, тілдерді
үйрену туралы өз пікірлеріңді жазыңдар.
2. 125 -тапсырма 7 бет. Сөзжұмбақты кім тез 2. 1.2.3.-тапс. 7 бет. 1. 9. тапс. 10 бет.
шешеді? Сөзжұмбақта берілген сөздермен Мақал -мәтелдерді аяқтап жазыңдар.
сөйлем құрастыра отырып «Қазақ тілі сабағында» Бір мақалды өз сөзіңмен түсіндіріп
деген әңгіме құрастырып жазыңдар.. бер.
Ү. Қорытындылау: Эссе жазу. «Тілінен айырылған халық, сөзсіз, ұлттық қасиетінен айырылады.
Үй жұмысы: 1.10. тапсырма. 10-11 бет.