- Учителю
- Урок английского в 3 классе 'В школе чудес'
Урок английского в 3 классе 'В школе чудес'
Урок «Школа чудес»
(английский язык, 3 класс по учебнику «Английский в фокусе» Н.Быковой, Дж.Дули, М.Поспеловой, В.Эванс)
Учитель: Перехрест А.В.
Модуль 1: SCHOOL DAYS!
Тема: School subjects
Цель: создать условия для повышения мотивации в процессе изучения иностран-
ного языка при обобщении материала по теме «SCHOOL DAYS».
Задачи:
-
Учебная: отрабатывать умения и навыки устной речи в форме монолога, диалога - беседа о любимых предметах; отработка употребления форм глагола «to be»;
-
Развивающая: развивать навыки аудирования, чтения, говорения и письма; способствовать привитию интереса к изучению иностранного языка, развитию творческого мышления;
-
Воспитательная: воспитывать любовь к родной школе; развивать умения и навыки сотрудничества в условиях групповой работы.
Речевой материал: лексика по теме «Школьные предметы»
Оборудование: видео «School items», карточки обратной связи, раздаточный материал (карточки №1, 2), карточки с личными местоимениями, маски (формы глагола TO BE ).
Ход урока
Stages of the lesson
Teacher's activity
Student's activity
1. The beginning of the lesson
-
Presentation of the aim of the lesson
-
Phonetic Activity
-
Speech drill
Work with vocabulary.
2. The main part of the lesson
-
School subjects
Dialogue activity.
-
Maths
-
English
Sport minute.
( PE + Music)
-
Art
-
Geography
- Grammar activity. The verb TO BE.
3. The end of the lesson.
-
Marks.
-
Home task.
Glad to see you again, dear friends!
Nice day today, isn't it?
There are a lot of guests at our lesson and we are glad to see them too. All students are present today.
What do you think about when you hear the word SCHOOL ?
What are we going to speak about ?
- Yes, but it is not an ordinary school. What is the name of this school ? Its name we'll know at the end of our lesson.(На доске написана тема урока: «SCHOOL of WONDERS», слово WONDERS закрыто, открывается постепенно, буква за буквой.
Let's begin with the rhyme «Number Song!» SB p.12 ex.1
Упражнение на дифференциацию чтения гласной Е в открытом и закрытом слогах.
Three, yellow, pen, see, we, teddy, tree, pencil, desk, she, PE, red, ten.
Игра «True or faulse»:
-
This is a school
-
This is a pen
-
This is a pencil
-
This is a ruler
-
This is a rubber
-
This is a school bag
(flashcards на доске)
There are different school subjects. What subjects do you have at school?
What subjects do you not have at school?
Let's speak about your favourite subjects.
- What's your favourite subject?
- Art. And what about you?
- I like Music.
-It`s time to begin the first lesson at our school. It`s Maths.
Open your SB on page 17 ex.3
What are your answers?
It's a wonder! (Открываем первую букву W в слове WONDERS).
-The second lesson is English.
Let's watch video.(Приложение №1).
Put sentences in the right order (Приложение №2).
Swap your cards.
Answer the question:
What is not in Chris's school bag?
Читают по ролям.
(Открываем вторую букву О ).
-Let's sing and do our ex.
(Spotlight 2, ex.2 p.21)
-Let's write with noses:
-
Pen
-
Pencil
-
Ruler
-
Rubber
-
Book
Look at the window, at the ceiling, at the door, at the floor slowly.
(Открываем третью и четвертую буквы N и D).
-It`s time for Art lesson now.
Open your Students' books on p.33 ex.4,5
What picture is written one colour?
-Цветная математика:
-
pink = red + white
-
blue = green + yellow
-
purple = blue + red
-
orange = red + yellow
-
grey = black + white
(Открываем еще две буквы E и R).
-Let's have a trip to the wonderful English Grammar Land.
Какую маску надевает король To BE, когда встречает местоимения: I, You, it, He, She, We, They. (Приложения №№3, 4. 5. 6).
Write short forms of the verb TO BE.
(Приложение №7).
(Открываем последнюю букву S).
What is the name of our school?
S.B. p.22 - 23
Thank you for the work!
Students' answers:
-
school items
-
lessons
-
students
-
teachers
-
school subjects
-
uniform
- about school
All students.
Повторяют хором, поднимают карточки только когда слышат Е в открытом слоге.
Ученики соглашаются или нет:
-
yes
-
no
T - P1, P2, P3 . . .
Maths, PE, Music, English, Art, Russian, Reading.
History, Geography, Science.
(Распределяют flashcards в две группы на доске).
Work in pairs.
Work in groups.
13, 13, 13, 13.
Смотрят видео и ставят предложения в правильном порядке.
Взаимопроверка.
- a ruler
Work in pairs.
All students.
T - P1, P2, P3 …
- «Черный квадрат» Малевича.
Индивидуально у доски.
P1 - P2, P3, P4…
-
am, are, is
Карточки сдаются на проверку.
- The school of Wonders.
Открывают дневники, записывают домашнее задание, ставят оценки.
Card №1.
SCHOOL ITEMS.
1. Read and put sentences in the right order.
A
Mum: Chris, it's time to go to school! Hurry up!
Chris: Yes, mum.
B
Mum: Take your book!
Chris: Oh, my book.
C
Mum: Take your exercise book!
Chris: Yes, my exercise book.
D
Mum: Take your pen!
Chris: Sure, my pen!
E
Mum: Take your pencil!
Chris: Pencil… Yes, pencil.
F
Mum: And take your rubber.
Chris: My rubber… Oh, yes, my rubber.
G
Mum: Chris, take your pencil case!
Chris: Pencil case ? Here it is.
H
Chris: Bye, Mum.
Mum: Oh, Chris, your school bag!
Chris: I'm late!
2. Choose the correct answer.
-
What is not in Chris's school bag ?
a) ruler b) rubber
Card №2.
-
Write the short form.
-
I am Ben.
-
What is your name ?
-
They are 10.
-
She is in year 4.
-
We are at school.
-
It is a book.
-
My name is Anna.