- Учителю
- Відкритий урок з української мови 8 кл
Відкритий урок з української мови 8 кл
УРОК
Тема. Правильне використання у мовленні односкладних речень.
Мета: поглибити знання учнів про типи односкладних речень; формувати вміння правильно і доречно використовувати ці речення в мовленні; виховувати мовленнєву культуру, повагу до хліба.
Обладнання: підручник, текст, дидактичний матеріал,
таблиці.
Хід уроку
І. Організація класу
ІІ. Оголошення теми та мети уроку
Учитель звертає увагу учнів на тему уроку, записану на дошці. Ставить проблемне запитання.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності школярів.
ІV. Актуалізація опорних знань учнів
-
Перевірка домашнього завдання. Учні виписали з художньої літератури односкладні речення, зачитали їх. Колективно перевірили правильність виписаних речень.
-
Робота біля дошки.
- Зробіть синтаксичний розбір речень.
1. Як на ті чорнобривці погляну, бачу матір стареньку, бачу руки твої, моя мамо. (М. Сингаївський) 2. Вчителя й дерево пізнають з плодів. (Нар. тв.) 3. Виводили розкріплених коней, розбирали зброю. (Олесь Гончар) (Використування аудиозапису українських пісень).
-
Бесіда про значення української народної творчості в житті українців.
-
Пісенний вибірковий диктант. Перегляд ілюстрацій до українських народних пісень. Виписати всі односкладні речення, які почуєте в пісні, визначте вид (слухання аудиозаписів українських пісень).
-
Перевірка та оцінювання робіт
ІV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу
-
Творча робота учнів
Робота в групах (ознайомлення з теоретичним матеріалом, обмін інформацією)
-
Означено-особові речення часто вживаються в розмовному мовленні, художній текстах, часом у публіцистичному та науковому стилях. Відсутність підмета підсилює дію й дозволяє уникнути повторення займенників я, ти, ми, ви.
-
Неозначеного-особові речення поширені в розмовному та художньому стилях, рідше в публіцистиці та наукових текстах. У таких реченнях увага зосереджується більше на дії, ніж на особі.
-
Узагальнено-особові речення містять узагальненні судження і вживаються найчастіше в прислів'ях та приказках та в розмовному мовленні.
-
У безособових реченнях голосний член взагалі не передбачає будь-якого виконання дії. Дані речення вживаються в усіх стилях мовлення.
-
В односкладних називних реченнях при голосному члені можуть уживатися означення й додатки, а також частки ось, он,що за, осі так та ін..
-
Практична робота (усно перетворити текст на казку)
- Прочитайте текст, визначте стиль і тип мовлення. Випишіть односкладні речення, визначте їх тип.
Люди сіють хліб. Щедро оспівана ця праця людська. Зерно для людини і досі залишається земним дивом. Наливається соками землі й сонця. Тішить нас буйними врунами. Красується. Радує урожаєм. Повертається до людей повносилою вдячністю землі.
Д о землі, як і до хліба, звикають з дитинства, з юних літ. І тоді вже до старості на розлучаються з нею. Щасливий той, хто має на землі власноруч прокладену борозду, хто по-своєму відкриває хліб, пізнавав його пахощі з колоска.
Нелегко дається хліб. Справжню ціну йому складають хлібороби, ті, хто до землі найближче. Хто від засіву до жнив живе сподіваннями й турботами хлібної ниви. У кого в душі вміщується весь колосковий лан.
Хлібом багата наша Батьківщина. З хлібом нам далеко видно - на всі сторони світу…
(М. Сингаївський)
3. Робота з підручником. - Впр. 265.
4. Складання речень за ілюстраціями «Хліб у нашому житті»
(підготовча робота до написання твору-мініатюри)
5. Творча робота .
- Складіть й запишіть твір-мініатюру «Хліб у нашому житті», вживаючи всі типи односкладних речень.
6. Переклад українською мовою.
- Перекладіть текст українською мовою, запишіть його. Визначте тип односкладних речень.
Смотришь на спелые хлеба и не насмотришься, радуешься и не нарадуешься. Хорошо потрудились земля да славные хлебодары, сделали дело великое.
О чем шумят спелые хлеба? Не о том ли, что не для войны хлебное поле. Да воцарится Мир и Хлеб на всей планете! Может, вспоминают они, хлеба, грозную сечу? Не могут не вспомнить. Хлеб помни все. И злое и доброе.
Святая земля, святой хлеб
(Н. Карамзин)
7. Перевірка складеного перекладу, оцінювання робіт.
V. Домашнє завдання
(1) Впр. 268
(2) Впр. 210
VI. Підсумок уроку.
Які види односкладних речень ви знаєте?