- Учителю
- Открытый урок на тему 'Қыс'
Открытый урок на тему 'Қыс'
Начало формы
Конец формы
Сабақтың тақырыбы: А. Құнанбаев «Қыс»
Сабақтың мақсаты: Абай Құнанбаевтың өмірі мен шығармалары туралы білімін кеңейту. «Қыс» туралы өлеңінің мазмұны мен идеясын ашу.
Дамытушылығы. Сөздік қорын, ойын, көз алдына елестету,есте сақтау қабілеттерін дамыту
Тәрбиелілігі. Туған жер табиғатын сүюге және қорғауға, ұқыптылыққа, тапқырлық пен ізденімпаздыққа тәрбиелеу.
Көрнекілігі. Абай суреті. Қыс суреті, ребус, сабаққа қатысты сызба, оқулық.
Сабақтың түрі: дамытушылық, жаңа білім беру.
Сабақтың әдістері: баяндау, сұрақ - жауап, тіл дамыту, шығармашылық жұмыс, ой қозғау.топтық жұмыс
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушыларды 4 топқа бөліп отырғызу.
Құрал - жабдықтарын түгендеп сабаққа әзірліктерін байқау.
ІІ. Психологиялық дайындық.
Барлығымыз көзімізді жұмып:
Мен сабақта мектептемін
Менің зейінім тұрақты
Мен жақсы ойлап отырмын - дейміз.
ІІІ. Үй тапсырмасын сұрау
Мен сендерге үй тапсырмасы ретінде Абай туралы ізденіп, мәлімет жинап келуді тапсырған едім.
І топ. Ақынның өмірбаяны
ІІ топ. Ақынның өлеңдері, шығармалары.
ІІІ топ. Абайдың аудармалары
ІV топ. Абайдың қара сөздері.
Жаңа сабақ.
ІV. «Ой қозғау» стратегиясы.
Сөзжұмбақ шешу.
Қ А Р
Т А М Ш Ы
С У
1.Қыста ғана болады
Ұстасаң, қолың тоңады.
2. Мұрны жоқ шымшық мұз тесер.
3. Жылт - жылт еткен,
Жырадан өткен.
Балалар, бүгін қазақтың жазба әдебиетінің негізін салушы, дана, кемеңгер, ұлық ақынымыз Абай Құнанбаевтың табиғат жайында жазған «Қыс» атты өлеңімен танысамыз
Әр топтан бір оқушыға өлең оқытып, соған байланысты топтың атын қою. «Жаз», «Күз», «Қыс», «Жазғытұры».
V Өлеңді оқу.
Ақын қысты жанды адам бейнесіндей суреттеген. Бұл Абайдың жаңалығы, себебі Абайға дейін ешбір ақын табиғатты жанды нәрсеге теңемеген. Абай атамыз қыстың қатты болатынын, үскірік аязды қорқыныш әкелген қатал бейнеде көрсеткен. Мал баққан қазақ даласының тіршілігі мен бейнесін суреттеген.
VI.Дәптермен жұмыс. Қыс өлеңін талдау
Табиғат сипаты - Соқыр мылқау, үскірік аяз бен қар, сықырлап келіп қалды
Адам бейнесі - Ақ киімді денелі,ақ сақалды,үсті ақ қырау, бұлттай қасын жапқан
Ауыл тіршілігі - Балалардың беті - қолы дүмбігіп,үсік шалды
Малшылар күйі - Шидем тон киген малшылар суықтан теріс айналды
VII.Топпен жұмыс
І топ. ҚЫС
1. Автор қысты кімге теңеп тұр? (Қысты адамға, кәрі шалға)
2. "Қыс қызығы"тақырыбына эссе жазу
ІІ топ. ЖАЗҒЫТҰРЫ
1.Автор суреттеп отырған шалды кімге ұқсатуға болады? (Аяз атаға)
2. "Қыс келбеті"сурет салу
ІІІ топ.ЖАЗ
1.Соқыр мылқау дейтін себебі не? (Ол ештеңені көрмейді, аямайды, бәрін тоңдырады)
2. Қар, Боран сөздеріне сөзжұмбақ құрастыру
ІV.топ. КҮЗ
1.Түсі суық дегенді қалай түсінесіңдер? (Қатал ашулы адам)
2.Қыс мезгіліне байланысты мақал-мәтел жазу
VIII.Сергіту сәті.
«Көңілді күн» музыкасы арқылы дене жаттығуын жасау
ІХ. Сөздікпен жұмыс
Ұшпа - бұлт (жеке, шоқ бұлт)
Қондыбай, Қанай - адам аттары
Соқыр-мылқау - түк көрмейтін
Ұлпа - жеңіл,жұқа қар
Бұрқ-сарқ - қатты дауыл,боран
X.Бекіту: Сұрақ-жауап әдісі арқылы
1.Абайдың табиғат лирикасына шығарған өлеңдерін ата
2.Қыс өлеңіндегі шалдың мінезі қандай
XI.Үйге тапсырма:
«Қыс» өлеңін жаттап келу