7


  • Учителю
  • Конспект урока по казахскому языку на тему 'Емханада' (7 класс)

Конспект урока по казахскому языку на тему 'Емханада' (7 класс)

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание: Сабақтың тақырыбы:  ЕмханадаСабақтың мақсаты:Білімділік:  Денсаулық тақырыбына байланысты алған білімдерін жетілдіру,тақырыпқа  сай түсінік қалыптастыру.Дамытушылық: топтық жұмыстағы өз мүмкіндігін пайдалана білуге үйрету, белсенділік  пен  ойлау  қабілеттерін да
предварительный просмотр материала

Қазақ тілі 7-сынып

Сабақтың тақырыбы: Емханада

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Денсаулық тақырыбына байланысты алған білімдерін жетілдіру,

тақырыпқа сай түсінік қалыптастыру.

Дамытушылық: топтық жұмыстағы өз мүмкіндігін пайдалана білуге үйрету, белсенділік пен ойлау қабілеттерін дамыту, ауызша және жазбаша сөйлеу тілдерін жетілдіру.

Тәрбиелік: Салауатты өмір салтына тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: аралас сабақ

Сабақты өткізудің әдіс-тәсілдері: сұрақ-жауап, оқу, жаттығу, талдау-жинақтау, жеке, ұжымдық және топтық жұмыс.

Пәнаралық байланыс: дене шынықтыру, табиғаттану.

Сабақта пайдаланылатын көрнекіліктер: дәрігер туралы, спорт түрлері, табиғат көріністері туралы суреттер, таблица.

Сабақтың барысы

Ұйымдастыру кезеңі.

1-қадам - Оқушы назарын аударту:

-Бүгін нешесі?

-Қазір қай сабақ?

-Бұл нешінші сабақ?

Сыныпта кім жоқ?

2-қадам - үй тапсырмасын тексеру.

-Қандай тақырыптарды өтіп жатырмыз?

Денсаулық тақырыбына байланысты мақал-мәтелдерді жатқа айту.

3-қадам - Жаңа сабақтың мақсатымен таныстыру:

Тақырыпқа сай түсінік және ауызекі сөйлеу мен жазбаша жұмыстар арқылы білімдерін жетілдіру. Топпен жұмыс.



Жаңа сабақта:

4-қадам - Тақырыпты тақтаға жазбас бұрын мотивация жасау.

Диалог оқу. Оқушылар қандай тақырып екендігін өздері табулары керек.

Емхана

Енді осы сөзге сөздік талдау жасап көрейік (ауызша) ем-хана

Ем- түбір, не? зат есім.

хана - зат есімнен зат есім тудырушы жұрнақ.

Қазақ тілінің үндестік заңына бағынбайтын жұрнақ. Неге? Алғашқы буын жіңішке болғанымен, жуан қосымша жалғанып тұр.

Осыған байланысты бірнеше мысалдар ауызша келтіру (дәріхана, асхана, шайхана т. б.)

5-қадам - Сөздік жұмысы. Жаңа сөздермен жұмыс. 189- бет.

емхана-поликлиника

ауыру-болеть

мән бермеу-не обращать внимание

дәрігер-врач

өмір салты- образ жизни

6-қадам - Тыңдалым әрекеті. Мәтінмен жұмыс. Оқылым.

Мәтінді мәнерлеп оқу және аудару. Топпен жұмыс.

Ол үшін: 1-топ. Мәнерлеп оқиды.

2-топ. Аударады.

3-топ. Мәтіннен жаңа сөздерді тауып, астын сызу және шылауларды табу.

7-қадам - Ой шақыру. Деңгейлік тапсырма

1-топ. Сұрақ: Жауап: 2-топ.

-Біз нені түсінеміз? Бірінші байлық- денсаулық екенін түсінеміз.

- Сонан соң не істейміз? Ұмытып кетеміз.

- Ауырсақ кімге барамыз? Емханаға дәрігерге барамыз.

-Денсаулыққа не әсер етеді? Тұрмыстық жағдай, экология

8-қадам - Жазылым әрекеті. Жаттығу жұмысы. Сөйлем талдау. Өзіндік жұмыс. (синтаксистік, морфологиялық )

Денсаулыққа тұрмыстық жағдай әсер етеді.

Денсаулық қоршаған ортаға да байланысты.

4-тапсырма. 190-бет. 1-2 топ орындайды ( ауызша)

3-топ үлестірмелі қағаздар бойынша жұмыс жасайды.(септеу

9-қадам - Тақтамен жұмыс. Сөзге тиісті жалғауларды қойып, сөйлем құрастыру және синт. морф. талдаулар жүргізу.

А. үшін, емдел (тұйық етістік) , барады, емхана (Б. с.)

Б. Дәрі (Табыс септігі) , алады, дәріхана (Шығыс септігі)

10-қадам - Ойнайық та ойлайық. Шашылған әріптер.

Мект е п д әптер

м ұғалім ә ріп

ас х ана па р та

кіт а п і лгіш

кітапха н а г үл

қал а м тер е зе

сұ р ақ

Бүгінгі тақырыпқа қатысты сөздер бар ма? (Емхана, дәрігер)

Біздің қалада неше емхана бар және қайда орналасқан?

11-қадам - Сабақты бекіту. Бүгінгі тақырып бойынша нені білдік?

Мәтіндегі негізгі ой не?

Ауырып ем іздегенше, ауырмаудың жолын ізде.

Ол үшін не қажет? Венн диаграммасы. (Оқушылар ойларын айту керек. Спортпен айналысу керек, салауатты өмір салтын ұстану керек, дұрыс тамақтану керек, қоршаған орта таза болу керек т. б.)

12-қадам- Үйге тапсырма. Мәтін мазмұны, сұраққа жауап. 3-тапсырма 190-бет.

13. Бағалау.



Сыныптан тыс сабақ 7-сынып

Сабақтың тақырыбы: Миллионды кім ұтады?

Мақсат: Оқушылардың танымдық қабілеттерін дамыту, ойлау, сөйлеу қабілеттерін жетілдіре отырып, шапшаңдыққа, өзіне деген сенімділікке үйрету, қазақ тілінен алған білімдерін іс жүзінде пайдалана білуге дағдыландыру.

Сабақтың түрі: жарыс сабақ

Пайдаланылатын көрнекілік: тақта, түрлі-түсті суреттер, сандық көрсеткіштер.

Сабақ барысы:

1.Ұйымдастыру кезеңі.

Ойынға 7 В сыныбы қатысады. 5-5 оқушыдан.

2 жүргізуші қазақша және орысша айтып, түсіндіреді.

Әр командадан 1-1 оқушыдан кезек -кезек жауап беріп, балл жинайды.

Ең жоғарғы ұпай - 1оооооо

Ойын 3 раундтан тұрады. Әр раунд тақырыптарға бөлінеді.

Әр тақырыптағы сұрақтағы балл да әр түрлі.

1-раунд - 10000,20000, 30000,10000, 1000

2-раунд - 20000, 20000, 300000, 500000, 400000

3-раунд - 600000,200000,500000,700000, 1 000000



1-раунд

Сусындар

  1. Қазақ халқының әрі дәрі, әрі сусын орнына жүретін тағамы- қымыз

  2. Жаңа ашыған қымыз- саумал

  3. бескүндік қымыз - бесті қымыз көмек

  4. Қант пен кілегейді бөлек беретін сусын түрі- кофе 2 еселенеді

  5. Қазақ халқының аса сүйікті сусыны- шай



Ұлттық тағамдар

1.Соғымда міндетті түрде жасалатын тағам- қуырдақ

2.Қонақтардың жасы мен дәрежесіне қарай

қазақтар не тартады? табақ

3. Қазақ дастарханының сәні не? бауырсақ

4.7 түрлі тағамнан жасалатын не? наурыз көже

5. Түйенің сүтінен не жасайды? шұбат



2-раунд

Ұлттық киімдер

1.Сыртқы киімді ата: көйлек, тақия, шапан

2.Қазақ әйелдерінің ұлттық киімі: кимешек, күпі, желет

3.Ер адамдардың бас киімі: бөрік, қалпақ, сәукеле ұпай 2 еселенеді

4.Ер адамдар да, әйел адамдар да киетін бас киім: тымақ, тақия, бөрік

5,Қазақта бар дәстүр: шапан кигізу, бөрік кигізу, аяқ киім кигізу көмек



1.Ұлттық киім түрлерін ата: қыстық, үйлік, балалық

2.Сырт киімді ата: бөрік, шапан, етік

3.Ең сәнді, қымбат киім: бөрік, қалпақ, сәукеле

4.Қазақтар нені ешкімге сыйламайды, айырбастамайды, сатпайды? аяқ киім, бас киім, сырт киім ұпай 2еселенеді

5 Қасиетті бас киім: қалпақ, бөрік, тымақ

3-раунд

Спорт

1.Оңтүстік Кореяның Сеул қаласында не бар?

Тейквондоның «штаб пәтері», бокс федерациясы, шахмат клубы

2.Жаттығудан кейін су ішуге болмайтын қай спорт түрі?

Күрес, жеңіл атлетика, көкпар

3Қазақстаннан шыққан .тұңғыш Олимпиада чемпионы?

Жақсылық Үшкемпіров, Ермахан Ибраимов, Серік Қонақбаев

4.Шахмат ең алғаш қай елде пайда болған?

Кавказда, Ежелгі Шығыста, Ресейде 2 еселенеді

5.Кез келген жастағы адамдар ойнай алатын көкпардың түрі:

Дода тарту, мәре көкпар, жаппай тарту 50-50

1.Футбол алаңының ұзындығы қанша метр болады? 100-110, 100-100, 90-100

2.Бұрын жиын-тойларда өткізілген спорт түрі: жүгіру, күрес, шахмат

3.Тейквондомен қанша миллион адам шұғылданады? 40, 50, 60

4. 2011 ж ылы не өтті: олимпиада, Азиада, чемпионат

5.Е.Ибраимов қандай спорт түрімен айналысқан? бокс, күрес, грек-рим күресі

ұпай 2 еселенеді



Ойын соңында жеңімпаз команда марапатталады.



Шашылған әріптер



М е ктеп д әптер

м ұғалім ә ріп

па р та

ас х ана ілг і ш

кіт а п г үл

кітапха н а т е резе

қал а м сұ р ақ



Ауырып ем іздегенше, ауырмаудың жолын ізде.



Чем исцеление от болезни искать,

лучше предупреждающее болезнь средство искать.



Сөздік



емхана - поликлиника

ауыру - болеть

мән бермеу - не обращать внимание

дәрігер - врач

тұрмыстық жағдай - бытовые условия

экологиялық қолайсыздық - экологические неудобства

өмір салты - образ жизни

қоршаған орта - окружающая среда

пайыз - процент



  1. Оқушы назары

  2. Үй тапсырмасы

  3. Мотивация

  4. Жаңа сабақ

  5. Сөздік жұмысы

  6. Тыңдалым. Мәтінмен жұмыс. Оқылым.

  7. Ой шақыру. Деңгейлік тапсырма.

  8. Жаттығу жұмысы. Жазылым. Өзіндік жұмыс. Талдау.

  9. Тақтамен жұмыс.

  10. Ойлайық та ойнайық. Ой шақыру.

  11. Бекіту

  12. Үйге тапсырма

  13. Бағалау

, , , ,

, , , ,

, , , ,

10000

10000

40000

10000

10000

40000

20000

20000

3000

20000

20000

3000

60000

2000

50000

60000

2000

50000

10000

1000

10000

1000

50000

40000

500000

40000

70000

1 00000

70000

1 000000





 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал