- Учителю
- Разработка по казахскому языку на тему 'Қазақстан жері' (11 класс)
Разработка по казахскому языку на тему 'Қазақстан жері' (11 класс)
11 сынып | 15.10.14 |
|
| |||
1 | Сабақтың тақырыбы | Қазақстан жері | ||||
2 | Сабақтың мақсаты | Оқушылардың Қазақстан Республикасы туралы алған білімдерін толықтыру.. Тапсырма арқылы балаларды кез келген қиындықтан шыға білуге баулу. Мәтін мазмұнын талдау арқылы оқушыларды сын тұрғысынан ойлауға, өз пікірін ашық айтуға үйренуі керек. | ||||
3 | Оқу нәтижелері | Мұғалім үшін: -оқушылар білімдерін күнделікті өмірден алынған мысалдарын дәлелдей білулері қажет; -жеке, жұппен, топтық жұмысты үйрену; -оқуға бағыттап отыру. Оқушылар үшін: -жаңа сабақ материалын толық меңгереді; -өз пікірлерін айта білуге үйренеді; -бір-біріне сұрақ қояды; -ой қорытады; -ұжымдасып еңбек етуді үйренеді. | ||||
| Түйінді идеялар | Айтқанға көніп, біреудің пікіріне келісу, жасқаншақтықтан аулақ болу. | ||||
| Бірлескен жұмысқа негізделген тәсіл | Жеке, жұппен, топпен, ұжыммен жұмыс. | ||||
Тапсырмалар | Уақыты | Мұғалім іс-әрекеті | Оқушы іс - әрекеті | ресурстар | ||
Ұйымдастыру. Психологиялық дайындық Тренинг «Орныңды жылдам тап» |
2 мин | Нұсқаулық беру, ережесін түсіндіру
Балалар орындарына бармас бұрын түстер арқылы өз топтарын табады. | Шеңберге тұрады, бір бірінің ұқсастықтарын бақылау, байқампаздық арқылы топқа үйрену, бір-бірін ұғынуды қалыптастырады. |
| ||
Шығармашылық жұмыс | 5 мин | Оқушылардың жаңа тақырыптағы ой түсініктерін тексеру | Оқушылар өздеріне ұнаған өлеңдерін жатқа айту, |
| ||
Жаңа сабақ «Ой қозғау» Кіріспе әңгіме | 2 мин
2 мин
| Тақырыпқа сай мәтін беріледі. Тақырыпты толықтыру үшін таныстырылым көрсетіледі | Оқушылар жеке ойланады, жұппен ойларын бөліседі, топпен пікір-талас жасайды, ойларын плакат бетіне түсіреді.
Әр топтан бір спикер ортаға шығып қорғайды.
Оқушылар өз ой-пікірлерін айтады. | Плакат, фломастерлер | ||
Жаңа тақырыпты түсіндіру
| 2 мин | туралы мәлімет беру. | Оқушылар тыңдайды, оқиды, түсінеді. Кристина өз презентациясын қорғайды | Слайд | ||
Сергіту сәті Қара жорға биі
Ортаға салу
Тапсырмалар орындау қорытынды ой толғаныс рефлексия
бағалау | 2 мин
12мин
5 мин
2мин 3мин 2 мин
1 мин | Қимылмен көрсету.
Тақырыпқа сай түсініктеме Постерге түсіру
Мақалдың толықтыру тапсырмасын түсіндіру сәйкестендіру тапсырмасымен таныстыру
мәтін бойынша сұрақтар қою оқушылардың алған әсерлерін бақылау формативті бағалау стикер арқылы | Қайталайды, іс қимылмен көрсетеді. Оқушылар өз ойларын ортаға салады Оқушылар өз білімдерін көрсетеді
Тақтада орындайды Оқушылардың жауабы Мен бүгінгі сабақта не білдім? деген сұрақ бойынша оқушылардың пікірі | Музыка Интерактивті тақта
плакат |
Сабақтың тақырыбы: Қазақстан жері 11- сынып
Мақсаты: Оқушылардың Қазақстан Республикасы туралы алған білімдерін толықтыру.. Тапсырма арқылы балаларды кез келген қиындықтан шыға білуге баулу. Мәтін мазмұнын талдау арқылы оқушыларды сын тұрғысынан ойлауға, өз пікірін ашық айтуға үйренуі керек.
2. Дамытушылық : Оқушының алдыңғы, өткен сабақтарды қайталай келіп, ой-өрістерін, дұрыс сөйлеу дағдыларын, қабілеттерін дамыту.
3.Тәрбиелік: Қазақстан елінің жері, тәуелсіздік жолындағы белестерге тоқталып, оқушылардың туған елге деген сүйіспеншілігін тудыру.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың көрнекілігі:интерактивті тақта, түрлі- түсті қалам, қағаздар
Пәнаралық байланыс:тарих
Қолданатын әдіс- тәсілдер:сұрақ- жауап, сөйлеу, топтық, жұптық жұмыс
Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі
Сәлемдесу
Психол-қ дайындық;
-
Балалар, келіңдер, біздің сүйікті щеңберімізде тұрып бір-бірімізбен амандасайық.( Мұғалім шеңбер ортасында тұрып айтады, ал шеңбер құрған оқушылар қайталайды)
Оқушылар хормен:
Амансың ба, алтын күн?!
Амансың ба, көк аспан?!
Амансың ба, Жер-ана?!
Амансың ба, достарым?!
Үй тапсырмасын тексеру: шығармашылық жұмыс Оқушылар дайындап әкелген өлеңдерін айтады.
Ой қозғау: Оқушыларға тақырыпқа байланысты сілтеме сұрақтар қойылады.
Жаңа сабақ: 1 топ - Қазақстанның географиялық жағдайы туралы әңгімелейді. 2 топ- Қазақстанның тілі жайында жалпы түсінік.
Оқушыларға мәтін беріледі. Тапсырма мынадай; Әр топ кезекпен оқып шығады. Сонан соң әр топ мәтін бойынша өз түсінгендерін постер бетіне түсіреді.
Сергіту сәті Қара жорға биі
Ортаға салу: Тақырыпқа байланысты салған суреттері бойынша әңгімелейді. Топ басшылары өз топтарының мүшелерін бағалап отырады.
Сілтеме сұрақтар арқылы мәтінді қорытындылаймыз.
Тапсырмалар орындау:
Синквейн әдісі арқылы сөйлемдердің дұрыс, бұрыстығын дәлелдеу . Флипчарт арқылы орындау.
-
Тәуелсіз Қазақстан- жері кең, ірі мемлекет.
-
Ол шартты түрде бірнеше экономикалық аймақтарға бөлінеді.
-
Батыс Қазақстан - Еуропамен шекаралас орналасқан.
-
Өлкенің жер асты байлықтары көп емес.
-
Орталық Қазақстан- Сарыарқа деп аталатын аймақ.
Келесі тапсырма мынадай: флипчарт арқылы жұмыс
Мақалдарды толықтыр;
-
......- оттан да ыстық
-
Отан үшін ...........күймейсің
-
Ер-......., гүл-жерінде.
-
.......-адам, ормансыз- бұлбұл.
-
Туған жердің қадірін............. білерсің.
Ой- толғаныс: Сабақта алған әсерлерін өзара әңгімелеу және ортаға салып бөлісу
Рефлексия: Қазақстан туралы алған мәліметтерін әр оқушы стикерге жазып, суретте салынған «киіз үй»макетіне жапсырады.
Бағалау «Сиқырлы ағаш» суретіне стикерге сабақ бойынша 2 жұлдыз, 1 тілек жазып , жапсыру.
Қазақ әдебиеті. 11 - сынып
Сабақтың тақырыбы:
Мақсаты:
Сабақтың әдіс -тәсілдері :
Көрнекілігі:
Сабақ кезеңдері: