- Учителю
- Урок по английскому языку на тему Досуг молодежи
Урок по английскому языку на тему Досуг молодежи
Тема: Досуг молодежи
Подтема: Увлечения
Тип урока: урок изучения нового материала
Цели: - освоить во всех видах речевой деятельности новые лексические единицы по теме « Дсуг молодежи», повторить The Present Simple Tense, учить строить диалогическую речь, учить высказывать свою точку зрения, учить чтению текста с извлечение нужной информации;
-развивать учебно-познавательную компетенцию через развитие способов учебной деятельности, социокультурную компетенцию, коммуникативные умения при работе в группе, фонематический слух, артикуляционный аппарат;
-воспитывать стремление к самосовершенствованию, формировать ценностные ориентации.
Оснащение урока: учебник, тетрадь, словарь, аудио-запись, дидактический материал.
Ход урока:
1. Организация класса
-Hello, boys and girls, how are you today!
Sit down, please. Let's begin our lesson.
1.2 Речевая зарядка
-What day is it today?
What is the weather like?
Do you like this weather?
1.3 Фонетическая зарядка
-Listen, please, the short poem and say : What sound do we hear more then another sounds?
I can think of sixteen things
Six thin things, can you?
Yes, I can think of six thin things
And of six thick things too!
[Θ], [η],[s]
1.4 Проверка домашнего задания
-What was your home task?
Let's check what you were doing at home.
2. Мотивация изучения нового материала
-What's like being 16? How do you think? Today we'll spoke to 16-years-olds from around the world to find out what they and their friends like to do in their free time. Here's what they had to say.
Listening: ex.2 p.10
2.1 Работа с новыми словами
Vocabulary:
Teens activities
*bargain [ba:gin] товар со скидкой
*grab a bite перекусить
*fascinated [fəesineitd] очарованный
*great outdoors великолепная природа
*paragliding [pəereglaidiη] парапланеризм
*annoing [ənoiη] раздражающий, надоедливый
*run errands выполнять поручения
*go window shopping разглядывать витрины
-Which of these activities do teens in your country enjoy doing?
What about you? Use: most, a few, some, not many.
Ex: Most teens enjoy handing out with friends.
I enjoy chatting online.
2.2 Работа над текстом
Reading
-Look at the title and the introduction in the text.
What do you expect to read?
Listen, read and check.
2.3 Физминутка
-Let's have a rest.
Look left, right
Look up, look down
Look around
Look at your nose
Look at that rose
Close your eyes
Open, wink and smile
2.4 Работа в тетрадях
Writing
Ex.5 p.11
-Write a paragraph about what you like/don't like doing. Use the text on p.10-11 to help you. (60-70 words)
2.5 Составление диалога (отработка лексики урока)
Speaking
- Imagine you are a TV reporter and your partner is one of the teenagers in the text on p.10-11. Find out what he/she like/doesn't like doing?
3.Итог урока
3.1 Рефлексия
-In two minutes, think of ten new words/phrases learnt in this lesson. Make sentences using them. Close your book and tell your partner.
3.2 Домашнее задание
-Your home task is to do ex.6 p.11, ex. 2 p.10 and to learn new words.
See you next time.