- Учителю
- Читаем 'Снежную королеву'
Читаем 'Снежную королеву'
Схема конспекта занятия
по внеурочной деятельности
Педагог (ФИО) Лютикова Галина Александровна
Город, район Рубцовск
Образовательное учреждение МБОУ «Гимназия №8»
Предмет (или должность) Английский язык
Направление Общеинтеллектуальное
Класс 5ые
Средства, обеспечивающий учебный процесс на уроке: ПК, экран, ноутбуки по количеству групп.
Цель занятия: Создать условия для формирования умения понимать основное содержание текста
Задачи:
- развивать и углублять знания по правилам чтения; развивать творческие способности учащихся;
-совершенствовать коммуникативную компетенцию учащихся;
- стимулировать учебную мотивацию школьников, развивать умение работать в команде
Этап занятия
Действия учителя
Деятельность учащихся
1) Организационный момент
Слайд 1
Слайд 2
Good morning, boys and girls. How are you? How is our course called? Do you remember? Why have you come here? How many episodes are there in our book. What happened last episode.
Pupils answer the questions
2. Знакомство с темой занятия
-
Look at the title and pictures. What does «rob» mean? Which character is the robber girl? Does she look friendly or unfriendly?
-
Look at the pictures again. Find the pictures that show
-a reindeer
-Gerda's carriage in a dark forest
-doves
3. Who are the characters in this episode? What do you think happens
Pupils answer the questions
3.Фонетическая зарядка. Работа со словами
Слайд3-9
Let's do phonetics. Repeat after me. Find words with sound….
Pupils repeat after the teacher and find words.
4. Прослушивание
Listen to the episode very attentively. Mind intonation.
Pupils listen to the episode
5. Чтение.
Repeat after me and translate one by one
Pupils read and translate
6. Зарядка
The little robber hid 3 envelopes. Try to find them
Pupils find the envelopes
7. Составление рассказа
Put the sentences in the correct order.
Pupils put the sentences in the correct order.
8. Составление словарика
Let's make up our vocabulary
Pupils works in groups and present their vocabulary
9. Подведение итогов
Слайд 10
Why has the little robber girl changed her mind.
What can we give her?
Let's make a sinquan and answer my questions
Pupils make a sinquan and answer the questions
10. Рефлексия
Слайд 11
How do you work today?
Thank you for your job! Bye, children!
Pupils give marks to themselves
Приложение
-
Gerda is tavelling through a dark forest when robbers stop her.
The little robber girl takes Gerda's new clothes.
Gerda tells the girl about her journey.
The robber girl's reindeer knows where Kay is.
The girl gives Gerda her reindeer to take her to Lapland.