- Учителю
- Конспект урока по английскому языку на тему Достопримечательности Вашингтона (6 класс)
Конспект урока по английскому языку на тему Достопримечательности Вашингтона (6 класс)
Класс: 6
Тема: "Достопримечательности Вашингтона"
Задачи урока:
Обучающая:
-
активизировать употребление лексики при обсуждении темы "Вашингтон", «Достопримечательности Вашингтона»;
-
отработка фонетических навыков, навыков говорения, чтения, аудирования и письма на английском языке;
Развивающая:
-
развивать память, внимание, коммуникативные качества учащихся;
-
развивать мотивацию к изучению иностранного языка;
Воспитательная:
-
воспитать интерес к учебной дисциплине «английский язык»;
-
воспитать общую культуру через знакомство с историей и достопримечательностями;
Ход урока
-
Организационный момент. Приветствие.
Teacher: Good afternoon, boys and girls!
Pupils: Good afternoon, teacher.
T.: Let's begin our lesson! Who is on duty today?
Pupil on duty: I am!
T.: What date is it today?
Pupil on duty: Today is the ...
T.: What day of week is it today?
Pupil on duty: Today is ...
T.: Who is absent today?
Pupil on duty: All are present.
T.: What is the weather like today?
Pupil on duty: The weather is ...
II. Сообщение темы и цели урока.
На доске размещены иллюстрации по теме, детям предлагается назвать тему урока.
T: Today we will speak about the USA, about Washington. You will have a chance to demonstrate your deep knowledge about this country. We are going to speak about the history of the country and about sights.
III. Фонетическая зарядка.
It is better to see something once, than hear about it hundred times!
IV. Речевая разминка
T: - Now, answer my questions, please.
-
Who is the president of the USA?
-
Who was the first president?
-
What is the capital of the USA?
-
How many states does the USA consist of?
-
What river is Washington situated on?
-
What is the symbol of the USA?
V. Проверка д/з.
1. ЛЕ.
To be situated - располагаться
Area - площадь
Population - население
Language - язык
Capital - столица
Agriculture - земледелие
Federal republic - федеральное государство
State - штат
Government - правительство
To elect - избирать
VI. Введение новых ЛЕ по теме. Объяснение нового материала.
1. Запись новых лексических единиц по теме.
Sightseeing (sight) - достопримечательность
Capital - столица
River - река
Monument - памятник
Statue - статуя
Museum - музей
University - университет
Zoo - зоопарк
Library - библиотека
Building - здание
Capitol - Каптитолий
2. Работа над произношением.
VII. Динамическая пауза.
T: It's time to do some physical exercises. Stand up. Listen to me and follow my directions.
Hands up, hands down.
Hands on your knees, hands on your shoulders.
Look at the ceiling, look at the floor,
Look at the window, look at the door.
VIII. Закрепление изученных ЛЕ.
Exercise: Full the following sentences.Harvard University
… is a symbol of America's freedom from slavery.
Lincoln Memorial
… is a natural history museum administered by the Smithsonian Institution.
Library of Congress
… is where Congress meets to write the laws of the nation.
The river Potomac
… is a river where Washington is situated.
White House
… is the largest library in USA.
Statue of Liberty
… is an American national monument built in honor the 16th President of the US.
United States Capitol
… is the official residence of the president of the United States of America.
National Zoological Park
… is a place where giant pandas live.
National Museum of Natural History
… is the oldest institution of higher education.
IX. Рефлексия. Выставление оценок. Домашнее задание: ЛЕ, подготовить проект (рассказ).
- Have you reached the aims of the lesson? Have you learned the new information about the USA? What difficulties have you had during the lesson? What was interesting to you? What did you like the most?
</