- Учителю
- Учебное занятие по английскому языку в 5 классе на тему 'В городе. Правила поведения'
Учебное занятие по английскому языку в 5 классе на тему 'В городе. Правила поведения'
План-конспект урока по английскому языку в 5 классе
Тема: В ГОРОДЕ. ПРАВИЛА БЕЗОПАСНОГО ПОВЕДЕНИЯ
Цели:
-практическая: совершенствование лексических навыков по теме, развитие умений говорения на иностранном языке;
-развивающая: развитие психических процессов (внимания, мышления, памяти);
-воспитательная: воспитание культуры поведения на дороге;
-образовательная: расширение кругозора, повышение общей культуры, развитие культурной личности.
Задачи:
-совершенствовать лексические навыки по теме;
-развить умения говорения на иностранном языке.
Ход урока
-
Организационный момент (сообщить тему урока, его цели и задачи)
-Good day, take your seats. Today we are going to speak about city again. During the lesson we are to learn safety rules, and to revise modern verbs "must/mustn't".
-
Речевая разминка (ввести в атмосферу иноязычного общения)
-And now I want you to look at the blackboard. Here you see the poem. Now we are to learn it. Read and try to remember.
SAFETY FIRST
Up the street I look to see
If any traffic's near to me.
Down the road I look as well
And listen for a horn or a bell.
There's something coming, wait a bit
If I run out, I may be hit.
Left and right, front and near
Let me see if it is clear.
-Let's repeat it one more time.
-Thank you very much.
-
Говорение (развить умения говорения на иностранном языке)
-And now I want you to remember the rule about modal verbs "must/mustn't".
-At home you were to do ex. 1a, p. 28-29.
(Answers- 1-E, 2-C, 3-A, 4-D, 5-B, 6-G, 7-H, 8-I, 9-F)
-And now I want you to watch the slide-show and to say what you must do and what you mustn't do crossing the street, driving a car, riding a bike, etc.
-
Восприятие и понимание иноязычной речи на слух (просмотреть отрывок и обсудить его)
-And now let's relax and watch a video about crossing the street right.
-What do you think about it?
-
Физкультминутка
-
Письмо (развить умения письменной речи на иностранном языке)
-And now I want you to open your WBs.
-Lesson 4.
-ex. 1, p. 88 Go from school to library. Colour the prepositions.
-ex. 2, p. 88 Match the place the rule.
-ex. 3, p. 88 Write in must or mustn't.
-ex.4, p.89 Circle the names of places and write them.
-Thank you. And now hand in your WBs.
-
Говорение (развить умения говорения на иностранном языке, развитие умений высказываться логически)
-At home you were to draw the picture about your coming to school from home. Now I want you to show it to the class. And we are going to listen to you attentively and to see if you are right or wrong.
-
Рефлексия (провести обратную связь с классом)
-And now tell me please, was the lesson interesting? Why?
-What new information have you learned during the lesson?
-Were the tasks difficult?
-What was the easiest task for you? And for you?
-
КОД (оценить детей и выставить отметки)
-Now I want you to appreciate your work at the lesson.
-Was it successful? Why do you think so?
-Next lesson you will learn your total mark.
-
Подведение итогов (подвести итоги урока и задать домашнее задание)
-Open your day-books and write down the hometask, please.
-ex. 3a, 3c, p. 29-30
2