7


  • Учителю
  • Урок по английскому языку для 7 класса «Кем ты восхищаешься в своей стране»

Урок по английскому языку для 7 класса «Кем ты восхищаешься в своей стране»

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание: "Описание материала:"Урок "английского "языка "в "7 "классе "по "УМК "В."П. "Кузовлева « "Английский "язык»  ""Тема "урока": « "Кем "ты "восхищаешься "в "своей "стране»  ""Форма "урока: "смотр "знаний "Использованные "технологии: "ИКТ, "здоровьесберегающие ""Цель "урока: 
предварительный просмотр материала

муниципальное общеобразовательное учреждение

средняя общеобразовательная школа № 27

город Шахты Ростовской области

МОУ СОШ № 27 г. Шахты

346516 Россия, г.Шахты, Ростовской области, ул. Азовская, 46, тел./факс 26-87-41


Урок английского языка в 7 классе по УМК В.П. Кузовлева « Английский язык»

Тема урока: « Кем ты восхищаешься в своей стране»

Форма урока: смотр знаний

Использованные технологии: ИКТ, здоровьесберегающие

Учитель английского языка Бельская Ирина Александровна


2013 год


Цикл 7 «У тебя есть пример для подражания?»

По УМК В.П. Кузовлева « Английский язык» для 7класса.

Учитель - Бельская И.А.

Урок 4 « Who do you admire in your country?»

Цель урока: создать условия для общения учащихся по прочитанному тексту о М.В.Ломоносове - великом русском ученом и поэте, патриоте, глубоко любившем своё Отечество и учить рассказывать о М.В.Ломоносове зарубежному сверстнику.

Задачи урока:

1. познакомить учащихся с биографией и деятельностью М.В.Ломоносова - великого русского ученого и поэта 18 столетия.

2. развивать навыки воспроизведения и использования придаточных определительных предложений с союзным словом whose и who; навыки логического изложения своих мыслей и формулирования вывода на основе прочитанного текста о М.В.Ломоносове, развитие навыков непроизвольного запоминания путем выполнения различных заданий к тексту о М.В.Ломоносове ;

3.помочь учащимся осознать гордость за российского ученого М.В.Ломоносова и его великие открытия.

Оснащение урока:

- учебник «Английский язык» для 7 класса, В.П.Кузовлев изд. «Просвещение», 2009;

- компьютер; компьютерная презентация « Биография М.В.Ломоносова» ,компьютерная презентация « Знаменитые люди Британии».

- текст с биографией Ломоносова

- карточки с заданиями к тексту о М.В.Ломоносове


Ход урока


I. Приветствие. Организационный момент. Введение учащихся в тему урока

Teacher: Good morning, boys and girls! Glad to see you. I hope you are fine today and ready to work hard at our lesson. Take your seats. We can start now.

Today we shall continue to speak about famous people and why we are proud of them.

II. Фонетическая зарядка. Отработка произношения фамилий иностранных знаменитостей. Учащиеся смотрят компьютерную презентацию « Знаменитые люди Британии», читают имена британских знаменитостей, написанных на доске, за учителем.

Teacher: Look at the board, please. Do you recognize any people on the photos?

Students : Yes, we do.

Teacher: Let's pronounce their names nicely. Repeat after me:

Robert Berns

Walter Scott

William Shakespeare

Charles Dickens

Jack London

Florence Nightingale

Horatio Nelson

III. Развитие навыков построения придаточных определительных предложений с союзным словом whose или who.

а)Teacher: Well, explain why people admire these people using who and whose.

Пример: We admire Horatio Nelson because he was a great person who won the battle of Trafalgar.( учащиеся составляют придаточные определительные предложенийяс союзным словом whose или who на основе уже знакомого текста на стр.148 учебника)


б) проверка домашнего задания: упражнение 4 стр. 156-157 учебник «Английский язык» для 7 класса, В.П.Кузовлев. В упражнении сталкиваются два придаточных определительных предложения - с союзным словом who и с союзным словом whose. На доске- подстановочный квиз: имена известных русских людей - профессии и предложение, отвечающее на вопрос - чем они знамениты. Учащиеся трансформируют два предложения в одно, используя who и whose). Учащиеся подходят по очереди к доске, соединяя имя, профессию и предложение. Получившиеся предложения озвучивают

Teacher: Look at the board, come here, match the names of famous people and sentences answering the question -what are these people famous for?.

Student 1: We are proud of Pavel Stepanovich Nakhimov because he was a Russian admiral who won the battle of Sinop in 1802 - 1855.

Student 2: We are proud of Vasily Surikov because he is a well - known Russian painter whose pictures show life in old Russia и т.д.

IV. Основной этап урока

Teacher: Well done! You are very broadminded students. There are famous people, who came down in history as the first or the only persons. Today we'll continue to speak about famous Russian people. Do you know whose anniversary shall we celebrate soon?

Students: Yes, we do. Mikhail Lomonosov's birthday.

Teacher: What do you know about him? What was he?

Student 1: He was a scientist.

Student 2: He was a poet.

Student 3: He was the founder of the first Russian University.

Teacher: Today you'll learn about the father of the Russian science, an outstanding poet, the founder of Russian literature, the great son of Russia. We are going to read a text and to learn to tell about him.

а) Фонетическая отработка лексических единиц к тексту о М.В.Ломоносове

Teacher: So, let's start with revising our useful vocabulary. It helps you to understand the text. Look at the board, please and repeat the words. (Учащиеся читают слова за учителем)

Science - наука,

the White sea ,

the Arctic ocean,

eager - страстно желающий,

knew by heart знал наизусть,

native village - родная деревня,

go on foot идти пешком,

manage to enter - суметь поступить,

industrious -трудолюбивый,

discovery - открытие,

enrich -обогатить,

branches of knowledge области знаний,

development of Russian literary language - развитие русского литературного языка,

pieces of glass -кусочки стекла,

founder- основатель,

deeply loving глубоко любивший.

б) Развитие навыков чтения вслух для совершенствования техники чтения, произносительной стороны речи и понимания основного содержания текста о Ломоносове.

Teacher: Let's begin reading the text.

Mikhail Lomonosov - the father of the Russian science

Mikhail Lomonosov is the father of the Russian science, an outstanding poet, the founder of Russian literature.

He was born in 1711 not far from Kholmogori in the Far North ( Arkhangelsk province). He began his working life when he was still a boy. The son of a fisherman Misha often went with his father to the White sea and to the Arctic ocean. He learnt much about nature and about the life of his country. At the early age he was eager to learn and read every book he could find. Soon Misha knew by heart a few books that he had found. At the age of 19 the young man left his native village, and went on foot to Moscow where he manage to enter the Slavonic-Greek-Latin Academy. His first year of study was difficult, but Mikhail worked hard and made great progress. His teachers saw how clever and industrious he was and 5 years later he was sent to Germany to study chemistry and metallurgy.

M. Lomonosov founded the first chemical laboratory in 1748. His discoveries enriched many branches of knowledge. He was a great physicist, chemist and astronomer.

He made a telescope and observed lot of stars and planets with his telescope.

Besides he wrote poetry (verses) that had a great effect of the development of Russian literary language. The first Russian grammar was written by him as well.

Lomonosov built a factory near Petersburg. It was the factory where the glass was produced. He made a portrait of Peter the First of pieces of glass.

Lomonosov is the founder of the first Russian University. This University was named after Lomonosov and it is situated in Moscow (now Moscow M.V. Lomonosov State University).

Mikhail Lomonosov died in 1765. But people know and remember him. He was a great patriot deeply loving his Motherland .


в) Развитие навыков чтения с извлечением детальной информации. Выполнение предтекстовых заданий - найти в тексте и прочитать предложения, описывающие картинки презентации ( дом, где жил М. Ломоносов, его первая химическая лаборатория, созданный им телескоп, его стихи на русском и английском языках, картины из кусочков стекла, фото первого университета 18- го века и современное его здание)

Teacher:

…. Look through the text and find the sentences which describe the pictures on the board and read them.

г) Развитие навыков чтения с извлечением детальной информации и выполнения задания в форме ГИА. Чтение текста с извлечением нужной информации -определение, какие из приведенных утверждений А1-А5 соответствуют содержанию текста (1- True), какие не соответствуют ( 2 - False) и о чём в тексте не сказано, то есть на основании текста нельзя дать ни положительного, ни отрицательного ответа ( Not stated)

Teacher: Now read through each paragraph, pay attention to key phrases and do the task in your exercise books. I give you 5 minutes.


A1. Misha often went with his father to the White sea and to the Arctic ocean, he wanted to be a fisherman.

1) True 2) False 3) Not stated

A2. Lomonosov liked reading and learning much about nature and about the life of his country.

1) True 2) False 3) Not stated

A3. He was sent abroad to study chemistry and metallurgy.


1) True 2) False 3) Not stated

A4. . At the age of 19 Lomonosov left his native village, and went on foot to Moscow where he manage to enter the first Russian University.


1) True 2) False 3) Not stated


A5. We can be proud of Lomonosov because he was a great patriot of his Motherland .

1) True 2) False 3) Not stated

д) Учить осуществлять взаимопроверку и оценивание согласно критериям.


Teacher: Your time is over. Exchange your exercise books. (На слайде 9 - ответы на задание по чтению и соответствие баллов оценкам) Look at the board, check the answers and give each other marks. (Учащиеся осуществляют взаимопроверку и выставляют друг другу оценки) Have you got any mistakes?... What marks have you got?

е) Учить доказывать правильность своего ответа, пользуясь фразами текста.

Teacher: Now I want you to explain your choice. Use the phrases from the text.

ж) Развитие умений устанавливать логическую последовательность основных фактов текста о Ломоносове.

Teacher: Good of you. Now let's see how well you can remember the facts.. I give you sheets of paper with some ideas from the text. I want you to put the sentences of this text into the correct order. You have 5 minutes to get ready. (Учащиеся расставляют предложения в нужном порядке, по истечении времени прочитывают свои монологические высказывания)


1. He made a telescope and observed lot of stars and planets with his telescope.

2. Lomonosov founded the first Russian University.

3. He was born in 1711 not far from Kholmogori in Arkhangelsk province.

4. Mikhail Lomonosov died in 1765.

5. At the early age he wanted to learn and read every book he could find.

6. At the age of 19 Mikhael went on foot to Moscow where he entered the Slavonic-Greek-Latin Academy.

7. .M. Lomonosov was the founder of the first chemical laboratory in 1748.

8. Besides he wrote poetry and the first Russian grammar

9. He was sent to Germany to study chemistry and metallurgy.

10. I admire Mikhail Lomonosov who was a great patriot deeply loving his Motherland .

З)развивать навыки диалоговой речи на материале текста о Ломоносове. Игра « ТВ - Мост» между британскими и русскими подростками.


Teacher: I see you understood the text well. Let's play a game « TV -bridge» between British and Russian teens. What is interesting for British students to know about Mikhail Lomonosov? British students, аsk your questions.

British student 1 :What is Mikhail Lomonosov?

Russian student1: Mikhail Lomonosov is the father of the Russian science, an outstanding poet, the founder of Russian literature.

British student 2: When and where was he born?

Russian student2: He was born in 1711 not far from Kholmogori in Arkhangelsk province.

British student 3: When did he begin to read books?

Russian student3: At the early age he read every book he could find.

British student 4: When did Lomonosov go to Moscow?

Russian student4: At the age of 19 he left his native village, and went on foot to Moscow where he manage to enter the Slavonic-Greek-Latin Academy

British student 5: Why was he sent abroad?

Russian student5: Mikhail worked hard and made great progress. His teachers saw how clever and industrious he was. That's why he was sent to Germany to study chemistry and metallurgy.


British student 6 :Did he build a telescope?

Russian student6: Yes, he did. And he observed lot of stars and planets with his telescope.

British student 7: Who wrote the first scientific grammar of the Russian language?

Russian student7: Lomonosov wrote the first scientific grammar of the Russian language?

British student 8: Did he write poems?

Russian student8: Yes, he did.

British student 9: Who was the founder of the first Russian University?

Russian student9: Lomonosov is the founder of the first Russian University.

British student 10: Why we are proud of him?

Russian student10: We are proud of Mikhail Lomonosov because he was the father of the Russian science who made a telescope.

Russian student11: We admire Mikhail Lomonosov because he was clever and industrious boy who knew by heart a few books, и т.д.


V. Заключительный этап. Учить подводить итог урока. Выставление и комментирование оценок.

Teacher: Well, boys and girls. I think you worked hard today. Now say me please, what have learnt at our lesson? Ответы учащихся


VI. Сообщение и разъяснение учащимся домашнего задания - рассказать о человеке которым ты можешь восхищаться в нашей стране .( по желанию презентация)


Литература:


1. Готовимся к ГИА. английский язык 7 класс. Автор - составитель М.А.Попова. - Ярославль: Академия развития, 2011

2.Английский язык. 600 устных тем для школьников. -И.Ю.Баканова. - Дрофа.

3.Интернет ресурсы



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал