7


  • Учителю
  • Урок английского языка для 11 класса (информатика и культуроведение) по теме «Мы любим танцевать!»

Урок английского языка для 11 класса (информатика и культуроведение) по теме «Мы любим танцевать!»

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание: Учитель английского языка Витвицкая Л.А. Херсонского лицея Журналистики, Экономики и Правоведения предлагает план-конспект интегрированного с информатикой и культуроведения урока в 11 классе и презентации - ученических работ к коллективному проекту «Мы любим танцевать
предварительный просмотр материала



План-конспект інтегрованого(інформатика та культурознавство) уроку з англійської мови

Вчитель: Вітвіцька Л.О Клас: 11

Тема: Everybody Likes Dancing

Мета уроку :

Пізнавальна: розширити та активізувати лексико-граматичний матеріал до теми через знання, навички та вміння з інформатики та культурознавства; удосконалювати навички усного мовлення аудіювання та читання;

Розвивальна: розвивати навички аудіювання та читання; вміння висловлювати свою думку;

Виховна: виховувати патріотизм та повагу до культурних скарбів різних народів .

Обладнання: підручник New Opportunity Pre-Intermediate; магнітофонний запис; комп'ютери, презентації та відеоролики підготовані учнями і картка самооцінювання( HO 1).

План уроку:

• організаційний етап;

• повідомлення теми і мети уроку;

• етап актуалізації знань;

• етап застосування вивченого (узагальнення та систематизація);

• рефлексія;

• етап інформування учнів про домашнє завдання;

• підведення підсумків уроку, оцінка діяльності учнів на уроці.

Етапи уроку та зміст роботи

Форми роботи та обладнання

Час

I

Повідомлення теми та мети уроку

  • Good morning friends! Glad to see you again. I hope you are fine today and ready for today's lesson. We are going to continue our conversation about cultures of our country and English speaking countries

  • recognize, understand and operate new words and word-combinations for the topic while listening, reading and speaking;

  • to participate in the common conversation on today's topic;

and maybe, some of you will change your attitude to the culture of Ukraine and other countries



Вчитель - клас


1хв.

2

Warming up

OK. Let's start. Answer my questions:

  1. Do you like dancing?Why?

  2. Do you often go to the discotheque?

  3. Is dancing your hobby, your future profession or just occasional entertainment?

  4. Look at the pictures in your students books p.105 and find the dances in the Key Words. What other dances do you know?

Вчитель - клас


2 хв.

3

Pre Listening

Listen to the musical extracts and identify the dances


Індивідуальна

робота

4 хв

4

Listening

1.Now you will listen to three people. Which dance is each person talking about?

2.Yes, I agree with you the last person is speaking about rock'n'roll - because It was favorite dance of my generation. Ann and Natasha, as far as I know are fond of rock'n'roll too & they have made a presentation about this dance. I'm sure they will be glad to introduce it for your attention. You are welcome, girls. (Presentation 1 "Rock'n'roll" " )


Індивідуальна

робота,вчитель - клас,учень1,2-клас

10 хв

5

Rock'n'roll has been a very popular dance since 1950s but there are dances which are popular for centuries. I mean national folk dances. Dasha and Masha have made presentation about Ukrainian folk dances. I hope that their work will make you proud of our national dance culture. ( Presentation2 "Ukrainian Folk Dances" )

Учень1,2-клас

10 хв

6

Speaking about English speaking countries' national folk dance culture we must pay attention to Irish folk dances. Have you ever watched Irish dancing? Do you know the name of the dance? Nastya and Dasha will introduce their presentation about Irish jig. (Presentation3 "Irish Folk Dances")

Учень1,2-клас

10 хв

7

Optional Activity

And now we shall listen to a radio interview with a dancer of Irish dance group. Your task is to complete sentences in ex.3 p.106 with places and dates.

1. Where is the dance company currently on tour?

2. When is listener seeing the show?

3. When does the show start?

4. Where do they do concerts after London?

5. Where are they going to visit his family?

6. Where do they start next tour?

7. When are they giving next concert?

Вчитель - клас


5хв

8

Except folk dancers there is a special art branch which

was always very popular -classical ballet. Marina & Vlad , please, introduce your presentations "Classical Ballet" ( Presentation4

But nowadays modern ballet is becoming more and more popular thanks to popular TV programs.

Vika and Olya will introduce their presentation about modern. (Presentation5 " Modern Dances)

Учень1,2-клас

10 хв

10 хв

10 хв


9

Pre-reading

Sasha has prepared a presentation ''The Roots of Rap" on the material of your future home task. But before his presentation I want you to match the Key Words ex.2 p.116.


Індивідуальна робота

3хв

10

Reading

And now let's watch and read Sasha's presentation (Presentation6 )

Учень1-учень2-учень3-…….

10хв

11

Post Reading

Have you understand the text? Let's check how good you have done it. Answer my questions:

1. Where did Hip Hop begin?

2. Why did middle-class people leave the Bronx?

3. Who were the Black Spades?

4. Why is Jamaica important in the history of rap?

5. Do many people still do break dancing?

6. Why were the group Run-DMC important?

7.Name two things that influenced Hip Hop fashion.


Групова робота

3хв

12

OK. As for me, you've done great work! Are you satisfied with it? Take your score cards(HO5) and evaluate your achievements for I could put your marks

Індивідуальна

робота

5 хв

12

And now your home task: Reread the text on p.116 again, do ex.4-6 to master the topic and be ready to tell about Hip Hop or any other dance style. Have you got any questions as to the home task or unit material? If not, thanks for the lesson. See you soon!

Вчитель - клас


2 хв.



HO1

Name,Group,Date


Activities:

So-so(1-6)

Good(7-9)

Very good(10-12)

Listening


Reading


Speaking


Presentation


Total score

(24)

(36)

(48)

Mark:

1-24=6

25-36=7-9

37-108=10-12



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал