- Учителю
- Урок английского языка для 4 класса 'Наша планета - Земля'
Урок английского языка для 4 класса 'Наша планета - Земля'
План-конспект урока английского языка для 4 класса по учебнику Карпьюк О.Д.
Учитель: Т.В. Бондар.
Учебник: Карпьюк О.Д. Английский язык: Учебник для 4 кл. общеобразовательных учебных учереждений.-К.: Навчальна книга, 2004. - 160 с.
Unit 6. Learn about the world around.
Lesson 4.
Тема: Природа. Професии. Наука і культура.
Подтема: Наша планета - Земля.
Цель: развивать речевую компетенцию (развивати навыки аудирования, письма, чтения), формировать речевую компетенцию (выучить названия некоторыхх географических объектов, научить правильно использовать слова much/many с исчисляемыми и неисчисляемыми іменами существительными ), развивать социокультурную компетенцию (рас ширять кругозор учеников).
Тип урока: урок введения и закрепления нового материала.
Оборудование: учебник О.Д. Карпьюк «English» 4 класс, рабочая тетрадь, карточки для самостоятельной работы.
Ход урока:
I.Подготовка к восприятию иностранной речи:
1. Приветствие:
- Good morning, good morning, good morning to you!
- Good morning, my teacher, I'm glad to see you!
- I'm glad to see you, too. Sit down, please.
Now, tell me, please, who is on duty today? Who is absent?
2. Сообщение темы и цели урока:
- Today we'll learn about the planet we live on. You'll also learn to ask «How many/much» questions and answer them.
3. Речевая зарядка:
- What day is it today?
- What season is it now?
- Is the weather fine today?
- Are there many clouds in the sky?
- Is the sky blue or grey?
4. Фонетическая зарядка: (повторение стихотворения « I wonder»):
- I wonder why the grass is green,
And why the wind is never seen,
Who taught the birds to build a nest,
And told the trees to take a rest?
Who lights the stars, when they blow out
And makes the lightning flash about?
5. Проверка домашнего задания:
- Let's revise the previous topic and check your homework! (РЗ, упр. 2 - с. 71).
II. ОСНОВНАЯ ЧАСТЬ УРОКУ:
-
Обучение чтению: (на основі вправи 2, с. 129).
а) пред'явлення нового лексичного материалу: (впр. 1, с. 129): повторення нових слів за вчителем;
б) читання тексту: (впр. 2, с. 129);
в) бесіда за текстом (етап перевірки зрозуміння учнями прочитаного тексту): впр.3, с. 129:
- What planet do we live on?
- What ocean is the largest?
- How many continents are there?
- What sea is the largest?
2. Предъявление нового грамматического материала:
1) Пояснення вчителя:
- We use much with an uncountable noun (snow, water) and we use many with plural nouns (rivers, countries, oceans, flowers). We can also say: "lots of snow, loys of countries", but we can't use lots in negative sentences: There are not many countries. There is not much snow.
2) Тренування нового граматичного материалу (використання слів much/many):
а) впр. 4, с. 130 - учні читають стверджувальні та негативні речення зі словами much/many та виконують їх порівняльний аналіз.
б) впр. 5, с. 130 - вивчення правила на використання всіх видів речень зі словами much, many, lots of; читання та аналіз зразків до правила.
3. Физкультминутка:
I have fingers (hold up both hands, fingers spread)
And they all belong to me, (point to self)
I can make them do things -
Would you like to see?
I can shut them up tight (make fists)
I can open them wide (open hands)
I can put them together (place palms together)
I can make them all hide (put hands behind your back)
I can make them jump high (hands over head)
I can make them jump low (touch the floor)
I can fold them up quietly (fold hands in lap)
And hold them just so.
4. Закрепление нового материала:
1) Робота за картками (вчитель раздає картки із реченнями, в яких пропущені слова much/many/lots of. Учні повинні вписати подані слова):
I've got so____ news to tell you.
Do you have _____ work to do?
I don't know _____ about French but I am learning fast!
Thank you very _____ for coming!
She doesn't have ______ friends.
How ______money do you want for this?
There is not ______ traffic in our town.
There is ______ snow in Canada in winter.
2) Навчання говорінню (з використанням нового граматичного материалу):
а) впр. 6, с. 131 - створення діалогів з використанням структур «There is/are», «How much/many…».
б) впр. 7, с. 131 - учні подбирають до початку речення відповідне йому закінчення та рядком читають нове речення.
3) розвиток навичок письма: (робота за картками) - діти складають питальні речення, використвуючи надані слова:
Oranges/the basket - How many oranges are there in the basket?
Flowers/the vase
Pupils/the classroom
Snow/the yard
Trees/the park
Water/the glass
Plants/Earth
III. Заключительная часть урока:
-
Узагальнення виконаної роботи.
-
Домашнє завдання (РЗ, впр. 3 - с. 72) - письмово. Бути готовими до словникового диктанту за темою «The Earth».
-
Підведення підсумків уроку. Коментування та виставлення оцінок:
- What new words have you learnt? Thank you for your work! The lesson is over! Have a rest! Good-bye!