7


  • Учителю
  • Разработка урока по английскому языку на тему 'Покупка одежды' (5 класс)

Разработка урока по английскому языку на тему 'Покупка одежды' (5 класс)

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Сабақ Unit 3, Step 5

Сабақтың тақырыбы: Киімдер сатып алу

Сабақтың мақсаттары:

Білімділік: Оқушыларды тақырып бойынша әңгімелеуге, өз

ойларын айтуға үйрету.Жаңа сөз жасау жолдарын

түсіндіру.Сілтеу есімдіктерін пысықтау.

Дамытушылық : Есте сақтау, ауызекі сөйлеу, ойлау қабілеттерін

дамыту. Грамматикалық білімдерін ұштау.

Тәрбиелік : Оқушыларды таза, ұқыпты, талғаммен киіне білуге

тәрбиелеу.

Сабақтың типі : аралас

Сабақтың түрі : жаңа сабақты меңгерту

Сабақтың әдісі: СТО стратегиялары, сұрақ-жауап, диалог

құрастыру,

Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта,үлестірмелі қима қағаздар


Болжамданған нәтиже: Оқушылар сілтеу есімдіктерін сөйлемде

қолдана біледі.Тақырып бойынша диалог

құрастыра алады.

I.Ұйымдастыру кезеңі

1.1Сәлемдесу,кезекшімен сұхбат.

1.2Тіл жаттықтыру

II.Үй тапсырмасын тексеру

Жаттығу 13, 61-бет.

Жаттығу 3 ,211-бет

III. Жаңа сабақ

1.Ой қозғау

2.Сөздерді топтастыру

3.Сұрақ-жауап

4.Есіңде сақта

5.Оқу. Жұппен жұмыс

6. Жаңа сөз жасау

7.Ойын: Ойлан тап

8.Диалог құрастыру

IY. Жаңа сабақты бекіту

1.Диалог құрастыру

2.Нүктенің орнына керекті сөзді қой

Y.Сабақты қорытындылау және оқушыларды бағалау

Plan of the lesson:

I.Org.moment

1.1Greeting

1.2 duty's report

1.3 phonetic drill


Pronunciation Practice

Listen and read


Th



[ð] [Ө]

This-[ðis] three [θri:]

that [ðæt] third [θә:d]

those [ðәuz] think[θiŋk]

these [ði:z] thank[θæŋk]


Put the words in the correct column.


Thick there than theatre their thing those thirsty anything thirty the

[ð] [Ө]

____ _____

____ _____

II.Check up the home task

1.to make a dialogue

2.ех:2,р.61

III.Presentation of the new theme

1 warm up

Why do people wear clothеs?

-We wear clothеs to keep warm.

-To look beautiful

- to look modern

2 look at the names of clothеs and fill the diagram


Coat` shirt dress tie trousers jeans shoes blouse T-shirt jacket gloves trainers hat socks stockings skirt boots shorts jumper nightdress

Women Both Men


3. answer the questions

1.Do you like shopping ?

2. Where do you buy clothеs?

3. Who do you buy clothеs with?

4. Do you like wearing fashionable or comfortable clothеs?

5. How often do you buy clothеs?


4. REMEMBER

Sometimes we use"one "not to repeat nouns. ONE in place of countable nouns.

Example:This book is new but that one is old.

We don'tuse one in place of an uncountable noun. In this case we repeat the noun or no noun at all

. Example:Don't use that milk. Use this fresh.

3.5.Reading. Work in pairs. Guess the missing clothеs.

Exercise3.a

Possible answers:a) jumper,coat,jacket b)t-shirts, trainers, shorts c)shirt

6.Word building

Two nouns can go together.There no rules about spelling.The stress is usually on the first word.

Toothbrush-'['tu:θbr٨ζ]

Birthday card['bә:θdei ka:d ]

Ice-cream['ais'kri:m]

Match the nouns to make new words.

  1. traffic a) list

  2. swimming b) apple

  3. concert c) lights

  4. tooth d) card

  5. shopping e) hall

  6. pine f) paper

  7. post g) brush

  8. writing h) pool

7. Guessing game

1.It has 3 colours: red, yellow, green. When it is red we must stop. When it is yellow we must wait. When it is green we must go.

2. Shopping list - in order not to forget what to buy we usually write all things on the paper

3.Swimming pool - it is a special place where we go to swim

8.Make the dialogue. Put the lines in the correct order.

a)-That`s 5.50.

-White.

-What about this one?

-Yes, I`m looking for a T-shirt.

-Here`s 6 pounds, please.

-Can I help you?

-Here`s 50 p change and T-shirt.

-OK, thanks very much. Goodbye.

-What colour are you looking for?

-it`s nice I`ll take it, please. How much is that?

b)Listen to the dialogue and check your answer

c) practise the dialogue in pairs.

V. Consolidation

  1. Act out the dialogue : «Buying clothes»

  2. work with cards

Put this or these in the gap

-Look at ____ trousers, Max. And _____coat. They`re nice.

-I like ______trousers, Mum.

-Oh Max they`re orange. All your trousers are orange

-And I like _____socks. And____ T-shirt.

-They`re orange too!

-But I like orange, Mum . It`s my favourite colour.

-Max try on_____ T-shirt and _____green trousers. Blue and green are nice colours too.

-But Mum, orange is my football team`s colour.

V. Conclusion, marking

Act out the dialogue about clothes

VI. Hometask a)ex:3c writing

b)ex:10 act out












 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал