7


  • Учителю
  • Конспект урока по английскому языку по теме Мои кумиры

Конспект урока по английскому языку по теме Мои кумиры

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

План - конспект урока английского языка в 7 классе по теме

«Мои кумиры»

Автор: учитель английского языка

Мозговая Анна Владимировна

Гимназия №16 г.Сочи





Цели и задачи урока:

  • Активизация лексических единиц по теме

  • Развитие навыков аудирования с извлечением необходимой информации

  • Развитие навыков устной речи с использованием новых и изученных раннее лексических единиц

  • Развитие лексико-грамматических навыков (степени сравнения прилагательных)





Оборудование: ПК, интерактивная доска, УМК «Spotlight 7»



Ход урока



  1. Организационный момент

Good morning, children. I'm glad to see you. How are you today? Who is on duty today? Who is absent? Let's start the lesson now.



  1. Речевая зарядка

What famous people do you know in our country?

What famous people do you know abroad?

What sportsmen do you like?

What singers do you listen to?

What actors do you prefer? What are they famous for?

Why are they famous? Why do you like them?



  1. Развитие навыков устной речи

Look at the blackboard. There are some pictures of famous people. Study the table and choose the adjectives you can use to describe these celebrities:



Конспект урока по английскому языку по теме Мои кумирыКонспект урока по английскому языку по теме Мои кумирыКонспект урока по английскому языку по теме Мои кумиры







Конспект урока по английскому языку по теме Мои кумирыКонспект урока по английскому языку по теме Мои кумирыКонспект урока по английскому языку по теме Мои кумиры

Конспект урока по английскому языку по теме Мои кумиры





  1. Развитие лексико-грамматических навыков

Today we will revise the comparative and superlative forms of the adjectives and adverbs. How do we form them? Study the examples:

Wide-wider-the widest

Big- bigger-the biggest

Narrow-narrower-the narrowest

Ugly-uglier-the ugliest

Beautiful-more beautiful - the most beautiful

Hard-harder-the hardest



But good/well-better-the best

Bad/badly-worse-the worst

Much-more-the most

Little-less-the least

Far-farther-the farthest



Read and translate the sentences (ex.3), compare as in the example (ex.4).



  1. Развитие навыков аудирования

Do you like figure skating? What figure skaters do you know? Who are your favourite figure skaters?

Listen to the recording, put the adjectives in to the correct form and decide if the statements are true or false.

Famous Russian figure skaters

  1. Slutskaya and Gordeeva are two of the …(famous) skaters in Russia.

  2. Irina Slutskaya is … (young) than Ekaterina Gordeeva.

  3. Slutskaya is the …(talented)jumper of all female athlets.

  4. Gordeeva and her husband won …(many) Olympic medals than Irina.

  5. Gordeeva started skating at a … (young) age than Irina.



  1. Now we'll play. You will speak about the celebrities, you like, without mentioning her or his name and other pupils should guess who you are speaking about.



  1. Now the lesson is over, good bye, children

























 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал