7


  • Учителю
  • Открытый урок по английскому языку в 4 классе на тему «Home sweet home»

Открытый урок по английскому языку в 4 классе на тему «Home sweet home»

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание: Данный открытый урок был организован со следующими целями и задачами:Цель: Организоватьобщение обучающихся по теме « Home sweet home»на основе ранее изученного речевого и языкового материала. Задачи урока: 1. Образовательные: углубить ирасширить знания учащихся по пройденной
предварительный просмотр материала

ЗКО, Шынгырлауский район

Ащесайская средняя общеобразовательная школа- сад

Учитель английского языка: Жакиева Сая Нуридиновна





Тема: "Home sweet home"


Цель: Организовать общение обучающихся по теме « Дом милый дом.» на основе ранее изученного речевого и языкового материала.


Задачи урока:

1. Образовательные:

  • углубить и расширить знания учащихся по пройденной теме; закрепить грамматические навыки.

2. Развивающие:

  • способствовать развитию навыков аудирования иноязычной речи;

  • активизивизации навыков говорения;

  • способствовать развитию стремления к лидерству.

3. Воспитательные:

  • повысить мотивацию учащихся к изучению иностранного языка;

  • способствовать сплоченности коллектива.


Тип урока: Урок- обобщение


Вид урока: Традиционный урок


Методы урока: Составление кластера, диаграмма Венна, карточки, тесты, кроссворд.


Оборудование: Интерактивная доска, слайды, карточки, картинки, учебник.

Ход урока

I. Organization moment

T: Now, children the bell has already gone stand straight! Good morning dear children!

P: Good morning teacher!

Hello, hello, hello! Hello, how are you!

I like to be with you, and you, and you, and you!

T: I am glad to see you my dear pupils! Sit down, please!

Now, look at the window and tell me please. What can you say about the weather?

P: The weather is sunny etc.

T: Please, who is on duty today?

P: I am.

T: Who is the absent?

P:…

T: Now, tell me please what date is it today?

What day of the week is it today?



II. Phonetic drill (Slide 2)

T: Let's have a phonetic drill. Look at the screen. You can see words. You should put the words into columns, according to the rules of reading sounds [o:], [b], [ı], and [r]:



III. Check up the homework

1.Check up the words

T: Look at the blackboard. What is this? (рис.1, рис.2, рис.3, рис.4)

2. Tell rules.

Конструкция there is/ there are.

Конструкция there is ставится только перед существительными в единственном числе.For example: There is a bed in the bedroom. There is a carpet on the floor.

Конструкция there are ставится только перед существительными во множественном числе. For example: There are pictures on the wall. There are armchairs next to the fireplace.

Вопросительные предложения в конструкции there is/ there are, there is и there are меняются местами и получается for example: Is there …? Are there…?

3. Answer the questions (slide 3)

Вставить в пропуски is или are

1.There…a big blue carpet on the floor

A) is B) are

2.There…two windows in my bedroom

A) is B) are

3.There…a lot of books on the shelves

A) is B) are

4. … there any pictures in your living room?

A) is B) are

5. … there a pantry in your house?

A) is B) are



IV. Cluster (work at the blackboard)





V. Listening (slide 4)

Exercise 24 p. 56

Listen to the audio recording and find the Piglet's room.



VI.Work with student book

Exercise 25 p. 56

Сравни свою комнату и комнату Пяточка. Скажите и запишите, что в них одинаково и чем они отличаются



My room both Piglet's room



Exercise 26 p. 57 (slide 5)

Look at the pictures for a minute. Close the book. Say what there is in the shop.

VII. Sing the song (slide 6)

Let's sing a song "Clap, clap, clap your hands"

Clap, clap, clap your hands
Clap your hands together.
Step, step, step your feet
Step your feet together.
Touch, touch, touch your ears Touch your ears together

Touch, touch, touch your chicks Touch your chicks together

Shake, shake, shake your hands Shake your hands together.

Smile, smile at your friends

Let us smile together.

VIII. Make up the dialogue (work in pairs)

Exercise 27 p. 57

Разыграй с одноклассником сценку «В магазине»: один исполнит роль покупателя, второй- продавца. Покупателю надо купить подарок на новоселье

a)Winnie- the- Pooh, b) Kanga, c) Piglet

Example:

Assistant: Can I help you?

You: Yes, please. I would like a present for……..

Assistant: We have very nice clocks.

You: May I look at that one, please.

Assistant:…………………………….

You:…………………………………………..

Exercise 29 p. 58

Ты приехал(а) на экскурсию в другой город. Тебе нужно остановиться в гостинице. Расспроси владельца о номере, который он тебе предлагает.

IX. Work with cards

Let's work in pairs.

Я раздам карточки, вы должны нарисовать прочитанное.



X. Home task (slide 7)

T: Open your diaries and write down your home task:

Exercise 28 p. 57

Т: - Fill the crossword and you'll read another word in the marked squires.(slide 8)

1.There is a bed in the …. .

2.There is a red … on the floor in my room.

3.There are two big … in my flat.

4.We have got a carpet on the … .

5.There is a … on the desk.

6.We can draw a … .

7.I like to sit in my … .

8.My mother cook breakfast in the … .

9.I like my … .



XI. Analysis and evaluation of the outcome of the lesson

T: What did you learn in this lesson?

So dear children, your marks for the lesson are excellent. Dear children thank you for your lesson and your attention! You've worked perfectly today! I'm satisfied with your work! That was excellent! Good bye!





 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал