- Учителю
- Конспект урока по английскому языку УМК Spotlight 5 'American TV families'
Конспект урока по английскому языку УМК Spotlight 5 'American TV families'
Конспект урока английского языка в 5 классе
по теме " American TV Families"
УМК: Английский в фокусе (Spotlight)
Авторы: Virginia Evans, Jenny Dooley, Olga Podolyako, Julia Vaulina
Тема: Culture Corner. American TV Families.
Модуль I V "Family Ties" (Семейные узы)
№ урока по УМК 4d (стр.61)
Дата проведения -
Тип урока: Урок - практикум
Цели:
-обучающие:
- освоить во всех видах речевой деятельности новые лексические единицы по теме «Семейные узы»;
- научиться рассказывать о своей семье и любимых занятиях/увлечениях;
- научиться описывать людей, обмениваться информацией личного характера
-развивающие:
- развивать навыки и умения во всех видах речевой деятельности;
-воспитательные:
- воспитывать уважение к семейным отношениям, своей семье.
Образовательные задачи:
-
говорение: развивать навыки говорения по теме «Семья;
-
лексика: совершенствовать лексические навыки по теме;
-
грамматика: отработать с учащимися глагол to be , время Present Simple, навыки задавания вопросов Who? How old? What? и активизировать употребление данных конструкций в речи;
-
аудирование: развивать навыки аудирования на общее понимание; развитие умений прогнозирования текста.
-
чтение: развитие умений ознакомительного чтения.
-
письмо: тренировать учащихся в написании параграфа о семье, составлять краткое письменное описание любимых киногероев.
Развивающие задачи: развивать умение работать в парах.
Воспитательные задачи: формировать уважительное отношение своей семье.
Использованные технологии: информационно-коммуникативные, игровые, здоровье- сберегающие.
Оборудование: проектор, презентация, аудиозапись, видеозапись, раздаточный материал, учебник Spotlight,5.
Ход урока
1. Организационный момент и приветствие
T: Good morning boys and girls. I'm very glad to see you. How are you?
P: I'm fine/OK/ well/not so bad.
2.Сообщение темы и цели урока.
Слайд 2
Do you know these characters? Who are they?
I think you are ready to say what the topic of the lesson is.
Today we are going to speak about families, but we'll speak about unusual families. They'll be American and Russian TV families. We'll read texts, listen to music, do some exercises, describe pictures.
3. Речевая зарядка
T: Look at the blackboard and write as many words as you can: (слайд №3)
a family
a (famous) family
a (favourite) family
a (favourite TV) family
my (favourite TV) family
4. Актуализация лексики по теме. Повторение лексики предыдущих уроков.
T: Let's remind all family members. (Слайд 4 )
Проверка (слайд 5).
T: The next task is to make the words. (слайд 6)
ooCl
Cool
indK
Kind
leverC
Clever
ndFriely
Friendly
unnyF
Funny
htyNaug
Naughty
utiBeaful
Beautiful
isyNo
Noisy
Проверка (слайд 7)
T: Now use these words and answer my questions.
1. A person who is modern. (cool)
2. A person who gives you everything you ask. (kind)
3. A lovely and beautiful person. (sweet)
4. A person who study well at school. (clever)
5. A person who has a lot of friends. (friendly)
6. A person who makes a lot of noise. (noisy)
7. A person who makes friends smile and laugh. (funny)
8. A person who doesn't want to be calm. (naughty)
9. A person who is helpful. (caring)
T: Make sentences with this word. Who is (cool, kind, sweet, clever, friendly, noisy, funny, naughty, caring) in your family?
P-1: My mother is sweet. P-2: My father is clever.
T: You`ve got the crossword puzzles on your desks. Take them, please, and find as many parts of body as you can. (Приложение 1) Проверка (слайд 8)
T: Very well! I see, all of you have done this task well.
5. Основной этап.
Организация познавательной деятельности учащихся, закрепление и включение в систему знаний новых понятий. Работа с учебником.
-Аудирование и чтение.
Упр. 1, с. 61. a) Задача: развитие умений прогнозирования содержания текста. ? (Aудиосопровождение 1)
And now listen to the music and guess does it match to a cartoon or a quiz?
What cartoon does it match?
You are right! The Simpsons is a very popular TV show, not just in America but all over the world (слайд 9).
Упр. 1, с. 61. b) Задача: развитие умений ознакомительного чтения.
Do you like to watch this TV show?
What is this text about? (About The Simpsons family)
Who are the Simpsons?
How many people are there in the family? (5)
What are their names? (Lisa, Bart, Maggie, Homer, Marge)
What town/ country are they from? (Springfield/ the USA)
What do they look like?
What are they like?
Read the text and check.
T: Repeat the Simpsons` names after me, please.
(Слайд 10)
Lisa Simpson [li:sə ]
Bart Simpson [ba:t ]
Homer Simpson [houmə ]
Maggie Simpson [mægi ]
Marge Simpson [ ma:dз]
Упр. 1, с. 61. c) Задача: развитие умения соотносить описания персонажей с иллюстрациями к тексту (поисковое чтение).
Now match the pictures to the text.
Учащиеся повторно читают текст, подчеркивая ключевые слова, и самостоятельно выполняют задание. Учащиеся сравнивают ответы в парах.
Проверка соотнесения картинок и описаний. (A- Bart, B- Lisa, C -Maggie, D- Marge, E- Homer.)
Проверка: (слайд 11)
Упр. 2, с. 61. a) Задача: развитие умения заполнять пропуски в тексте (изучающее чтение).
Read the text and fill in the missing words.
T: Let's listen and check your answers. (Aудиосопровождение 2)
Проверка (слайд 12)
6. Relaxation pause. (слайд 13)
We are running, (бег на месте)
We are jumping, (прыгаем на месте)
Trying sky to get. (поднимаемся на носочки, руки вверх)
We are skipping, (перескакиваем с ноги на ногу на месте)
Trying sky to get. (поднимаемся на носочки, руки вверх)
We are flying like a real jet. (руки в стороны, показывая самолёт)
We are hopping, (прыгаем на месте на одной ноге потом на другой)
We are climbing (как удто карабкаемся вверх)
Like a funny cat. (рисуем в воздухе усы как у кота)
Mew. (садимся на место)
7. Чтение.
T: Read the text one more time, please. Close the books, please.
Guess who are they?
Her last name is Simpson. She is 38 years old and her hair is blue (Marge Simpson)
She's got a little sister and elder brother. Her mother's hair is blue. (Lisa Simpson)
He is 10 years old. He's got two sisters. (Bart Simpson)
He is not very clever, but he's funny. He is the father of the family. (Homer Simpson)
She is the smallest family member. (Maggie Simpson)
8. Развитие навыков говорения.
T: Now we are going to work in pairs. You are to be ready with your answer in 5 minutes.
Выполнение упражнения № 3 стр. 61. Учащиеся работают в парах, затем проверяем составленные мини-диалоги. (слайд 14)
T: Who is (cool, kind, sweet, clever, friendly, noisy, funny, naughty, caring)?
What can you say about Bart, Lisa, Maggie, Marge, Homer?
What is your favourite person? Why?
Let's try to retell the text. Who wants to begin?
What information must you say? (name, who is she or he in the family, age, character, what is he or she like, what can he or she do…)
Учащиеся с опорой на текст пересказывают отрывки о каждом герое по отдельности.
9. Quiz (приложение 2)
T: Great job! What other American TV families do you know? Do you know this family?
(Слайд 15-16)
The Flintstones!
T: I prepared some information about the Flintstones for you. Please, find the answers for these questions. (Приложение 3)
Слайд 17 (вопросы)
Is this family big or small?
Who has got short, black hair?
What is Fred's wife name?
What colour of hair has Wilma got?
Is Wilma short and chubby?
Who's got long, red hair and a small nose?
What is the pet's name?
(Слайд 18) Correct the sentences.
(Слайд19-21) What Russian famous families are they?
9. Рефлексия. Выставления отметок. Просмотр мультфильма
(видеозапись 1)
Thank you for the lesson. Now I'd like you to say if you like the lesson or not? What was your favourite task? Now let's see how you are feeling now.
(Слайд 22)
I'm fine/not so bad/not so well/ so-so/ terrible/ sleepy/ excited.
I'm in a good/bad mood.
I feel like singing and dancing.
Домашнее задание.
At home you have to make a poster about your favourite TV family and write short descriptions. (слайд 23)
T:You are great! Thank you very much. You all worked very hard. And I want to put marks. Everybody gets good marks.
The lesson is over. Goodbye.