- Учителю
- Урок по мокшанскому языку Птицы нашего края (6 класс)
Урок по мокшанскому языку Птицы нашего края (6 класс)
МБОУ «Шингаринская средняя общеобразовательная школа»
Урок мокшанского языка в 6 классе
Тема урока:
«Минь крайсонк нармоттне»
(«Птицы нашего края»).
Автор-составитель:
учитель мокшанского языка
Иляскина Нина Ивановна
</ 2016
Цель урока: расширить знания учащихся о разнообразии птиц нашего края.
Задачи урока:
-
Знакомство с названиями птиц по - мокшански. Закрепление и активизация в речи учащихся слов и грамматических конструкций, рассмотренных ранее.
-
Воспитание бережного отношения к птицам. Способствовать привитию желания заботиться о птицах.
-
Формирование умения работать с текстом, находить в тексте нужные предложения.
Оборудование к уроку: презентация, портрет Якова Пинясова.
Ход урока:
-
Организационный момент. Приветствие.
- Стяда.
- Шумбратада, шабат!
-Озада.
Диалог: учитель - ученики.
-Кие тячи дежурнайсь?
- Тячи дежурнайсь мон.
-Кода тонь лемце? - Монь лемозе …..Ваня.
- Мзяра тонь кизодот?
- Монь кизодон…
- Кодама класса тон тонафнят?
-Мон тонафнян котоце класса.
-Кие аш класса?
- Класса сембот.
- Коса тон эрят?
- Мон эрян Силикатнай посёлкаса.
- Кодама пингсь ульцяса?
- Ульцяса пингсь сёксе.
-Кодама тячи числась?
- Тячи кефкиеце апрельста.
Озак, пара.
-
Проверка домашнего задания.
- Шабат, а тяни ванцаськ кудонь тевть. Что было задано на дом?
- На дом было задано: подготовить проект «Мастерим скворечники».
- Кие аноклась проект? Кто подготовил проект?
Защита проекта (презентация ученика).
3. Сообщение темы и целей урока. Слайд № 1
- Мезень колга карматама корхтама урокса, шарьхкодьсаськ стихотворенияста, конанц сёрмадозе мокшень писательсь и поэтсь Яков Пинясов. Ваность сонь.
О чём мы будем говорить на уроке вы узнаете, послушав стихотворение на мокшанском языке писателя и поэта Якова Пинясова.
Слайд № 2
Кукунятне аф кукайхть,
Нармоттне аф морайхть.
Шуфта прянятне люкайхть,
Лопаняснон ёряйхть.
Шякшатанясь - вирень врачсь-
Пиченятнень чакай,
Тума кинзон арьси грацсь -
Вирь кинява якай.
-Мезень колга корхтави тя стихотворенияса? (нармоттнень колга)
- Кодама нармотть васьфтеде тя стихотворенияса?
Слайд № 3
Тема нашего сегодняшнего урока: «Птицы нашего края»
-Прочитаем тему урока на мокшанском языке:
«Минь крайсонк нармоттне».
- Сегодня мы с вами поговорим о птицах, которые живут в нашем крае?
-
Введение новых слов и грамматических конструкций.
Беседа о пользе птиц. О бережном, заботливом отношении к птицам.
Учитель. Слушаем внимательно!
Шабат, нармоттне - минь ялганьке. Синь морайхть тейнек мазы морот. Эряйхть минь садсонк, кунцихть сукст. Нармоттне эрявихть ванфтомс.
- Кто понял, о чём я говорила и сможет перевести на русский язык?
- А какие слова из моего рассказа вы запомнили и сможете назвать?
Дети называют запомнившиеся слова. Слайд № 4
Слайд № 5. а) Знакомство с новыми словами. Произношение слов хором. Чтение по «цепочке». Запись слов в словарь.
Кирьхкс (озяс) - воробей
Локсти - лебедь
Цянав (пъзьгата) - ласточка
Цёфкс (чёфкс) - соловей
Пъсьмар - скворец
Граць - грач
Корож - сова
Синица - синица (ситявня)
Куку - кукушка
Карга - журавль
Атякш - петух
Яксярга - утка
Сараз - курица
Гусь - маци
Пизьгун - стриж
Шякшата - дятел
Сязьгата - сорока.
5. Физкультминутка.
Фкя, кафта, колма
Сазорнязе ёмла.
Якама аф машты
Комадоне шашты.
6. Активизация новых слов в речи учащихся.
- Кодама кудонь нармотть тинь содатада?
Слайд № 6. Кудонь нармоттне.
Сараз - курица; атякш - петух; маци - гусь; яксярга - утка.
Слайд № 7. Содама ёфкс.
Частонза аш, а пингть содасы.
Тя кодама нармонць?
Тя атёкшсь. Сёрмадость содама ёфкст тетрадезонт.
Слайд № 8. Тя нармоттне тушендыхть лямбе шири.
- Кодама нармоттне тушендыхть лямбе шири?
Граць - грач; Цянав (пъзьгата)
Слайд № 9. Морай нармотть.
- Кодама морай нармотть тинь содатада?
Пъсьмар - скворец; цёфкс - соловей
Слайд № 10. Содама ёфкс.
Пиндолды равжа орняц (шуба), кайги мазы морняц, олга пряса кудняц. Пъсьмарсь. Сёрмадость содама ёфкст тетрадезонт.
Слайд № 11 . Вирень нармотть.
- Кодама вирень нармотть тинь содатада?
Корож - сова; шякшата - дятел; куку - кукушка
Слайд № 12. Содама ёфкс.
Сёксенда туй лямбе шири,
А тунда сай меки вири,
Пизоц костонга аф муви,
Кулхцондсак, най кизот луви. (Р. Федькин)
Кукусь. Сёрмадость содама ёфкст тетрадезонт.
Слайд № 13. Ведьса-шяйса эряй нармотть
- Кодама ведьса-шяйса эряй нармотть тинь содатада?
Локcти- лебедь; карга - журавль;
- Мъзяра тяса локстида? Тяса кафта локстихть.
- Мъзяра тяса каргта? Тяса фкя карга.
Слайд № 14. Азость ёмла нармоннятнень?
Кирьхкс (озяс)- воробей; синица - ситявня; пизьгун - стриж.
Слайд № 15. Сязьгата - сорока. Прочитать выразительно ответить на вопросы.
Вай, сязьгата, сязьгата
Мес пяк рана чикордат?
Щайть тон сёрмав орняцень,
Кона пяли шта сърхкать? Сёрмадость тетрадезонт.
- Кодама тюсса сязьгатат пацянза? Сязьгатать пацянза равжа тюссот.
Слайд № 16. Содасасть нармоттнень вайгяльснон?
Цёфкс; маци; атёкш; куку; шякшата; яксярга; сязьгата; граць.
Слайд № 17. Тестовай задания. Кона рядса кудонь нармоттне?
Локсти, куку, кирьхкс
Сараз, маци, атёкш
Варси, шякшата, сязьгата
Цёфкс, пъсьмар, пъзьгата
Слайд № 18. Лятфтасаськ од валхнень.
Повторение и перевод новых слов.
7. Итог урока.
Чему мы с вами научились сегодня? Что нового узнали? Что на уроке вам особенно понравилось?
Ответы детей.
Но не забывайте, ребята, как тяжело приходиться птицам зимой.
Покормите их! Берегите их!
-Подошёл к концу наш урок. Хочется отметить (фамилии и имена детей).
Домашнее задание: Выучить названия птиц.
Слайд № 19.
Уроксь аделавсь. Няемозонк!
Использованная литература:
1. Г.Я.Меркушкин, В.В.Горбунов. Масторава. Саранск, 2009г.
2.Русско - мокшанский словарь, Саранск, Красный октябрь, 2012г.
3. Н. Голенков. Уроки мокшанского эрзянского. Поволжский центр культуры финно-угорских народов, «Книга» Саранск 2007.
4. Н. Голенков, Г. Иванова «Говорим по -мокшански» Разговорник «Книга» 2009.
Содама ёфкс.
Пиндолды равжа орняц (шуба), кайги мазы морняц, олга пряса кудняц.
Содама ёфкс.
Частонза аш, а пингть содасы.
Тя кодама нармонць?
Содама ёфкс.
Сёксенда туй лямбе шири,
А тунда сай меки вири,
Пизоц костонга аф муви,
Кулхцондсак, най кизот луви. (Р. Федькин)
Прочитать выразительно ответить на вопросы.
Сязьгата - сорока.
Вай, сязьгата, сязьгата
Мес пяк рана чикордат?
Щайть тон сёрмав орняцень,
Кона пяли шта сърхкать?
- Кодама тюсса сязьгатат пацянза?
Тестовай задания. Кона рядса кудонь нармоттне?
Локсти, куку, кирьхкс
Сараз, маци, атёкш
Варси, шякшата, сязьгата
Цёфкс, пъсьмар, пъзьгата