7


  • Учителю
  • Интегрированный урок английского языка и технологии по теме 'Different kinds of breakfast' (различные виды завтраков)

Интегрированный урок английского языка и технологии по теме 'Different kinds of breakfast' (различные виды завтраков)

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

МОУ «Средняя общеобразовательная школа с УИОП № 16»













Составили:

учитель английского языка Синельник С.В.

учитель технологии Солдатова О.А.





2010 - 2011



Интегрированный урок английского языка и технологии по теме

«Different kinds of breakfast» (урок рассчитан на 2 ак.часа)

Цели урока:

- обучающие: активизировать и систематизировать лексические единицы по теме «Еда», познакомить с различными видами завтраков, рассказать о роли завтрака в жизни школьника, показать сервировку завтрака

- развивающие: развивать навык диалогической и монологической речи, развивать навык аудирования, развивать умение выступать перед публикой

(презентации, инсценировка диалогов, пение)

- воспитательные: воспитывать интерес к изучению английского языка и

технологии, дать почувствовать удовлетворение от своих знаний, создавать положительную мотивацию к изучению английского языка и технологии, воспитывать эстетические чувства

Оборудование: ноутбук для демонстрации презентаций, текст с песней « I like

chocolate», столовые приборы, скатерть и салфетки для демонстрации сервировки



Ход урока:

  1. Организационный момент.


Good morning, boys and girls.

- Are you ready for the lesson?

- Who is absent today?

Sit down, please, and let's begin our lesson. Today our lesson is not usual. As you see, we are having it at the technology classroom, and two teachers are present: Olga Alekseevna and me. Let me introduce her. She teachers our girls to cook and sew. Olga Alekseevna helps us today. So, our topic is "Different kinds of breakfast".

  1. Основная часть урока

  1. Речевая разминка

  • What is your favourite food for breakfast?

  • Where do you usually have breakfast at home or at school?

  • What time do you usually have breakfast at?

  • Do you like tea or coffee for breakfast?

  • What do you like to have for breakfast on Sunday?

  • Do you like pizza? How do you think, is pizza healthy food?

  • Do you like cabbage pies? And what about meat ones?

  • What do you prefer more meat or fish or chicken?

  1. Проверка домашнего задания. Монологическое высказывание по теме "My breakfast" (на английском языке).


  1. Сообщение о роли завтрака в жизни людей (на русском языке). Рассказывают девочки, подготовленные Ольгой Алексеевной.


  1. Сообщения учащихся о разных видах завтраков на английском языке. Презентации учащихся по темам: "Russian breakfast" (Русский завтрак), "British breakfast" (Английский завтрак), "Continental breakfast" (Континентальный завтрак)


  1. Инсценировка диалогов. Вопросы учителя на понимание услышанного.

Dietary breakfast


W: Good morning, Sir! What would you like for breakfast?

G: I'd like something light. I'm on a diet.

W: I see. I can recommend you porridge, a boiled egg, fresh cottage cheese and middling tea.

G: Thank you. Can you bring me porridge, one boiled egg, cottage cheese and middling tea?

W: Very good, Sir.

  • What does the waiter bring to the gentleman? (porridge, one boiled egg, cottage cheese and middling tea)


Breakfast for two

W: Good morning! Are you ready to order, ma'am?

Mrs. A: Oh, yes. I'd like English breakfast. I want to begin with porridge.

W: Sorry, ma'am. We have no porridge today. I can recommend you cornflakes.

Mrs. A: All right. Then cornflakes, bacon and eggs, orange marmalade, butter, toasts, juice and coffee.

W: What kind of juice?

Mrs. A: Apple juice for me, please.

W: How do you want your coffee?

Mrs. A: White. Two lumps of sugar, please.

W: Very good, ma'am. (To Mrs. B.) What would you like, ma'am?

Mrs. B: Cherry juice, fried eggs, a caviar sandwich and tea, please.

W: How do you want your tea?

Mrs. B: Much sugar and a slice of lemon.

W: Very good, ma'am.


- What does the waiter bring to Mrs.A? (cornflakes, bacon and eggs, orange marmalade, butter, toasts, apple juice and white coffee)

- Does Mrs.A want her coffee with sugar or not? She wants her coffee with two lumps of sugar)

- What does Mrs.B want for breakfast? (cherry juice, fried eggs, a caviar sandwich and tea)

- How does she want her tea? (much sugar and a slice of lemon)


  1. Сервировка завтрака (рассказывает и показывает учитель технологии

Солдатова О.А.)

  1. Работа с письмом Jeff в рабочей тетради.

Now open your workbooks Ex. 28 p. 50. We shall read and translate the letter. Ученики читают и переводят письмо.


Напиши ответ на это письмо, полученное по электронной почте.

Dear friend,

It's Sunday afternoon. I'm writing to you after our Sunday lunch, it's a tradition in my family. My granddad and two grannies often come for lunch, and sometimes my cousins come too. We usually enjoy our Sunday lunch; mother cooks very nice food: chicken and rice, some salads, and cakes. Sometimes we have ice-cream and coffee.

Do you have Sunday lunches? What do you eat on Sundays? Please write to me.

Your friend Jeff

  1. Домашнее задание.

Your home task is to write an answer to this letter. Look through it and ask me any questions about it. (Если позволяет время, можно обсудить ответы на письмо)


  1. Окончание урока


  1. Now let's relax and sing the song "I like chocolate". Stand up, sing and dance if you want. (Ученики поют, танцуют под презентацию песни)

Учащиеся поют песню.

Песня « I like chocolate»

I drink milk, I eat cheese,

I like nuts and I like greens,

I like cereals, I like beans,

These are things my body needs.

Chorus:

But late at night,

Under my bedclothes, ['bedkləuðz] - постельное бельё

I eat chocolate,

And no one knows.


I eat vegetables, I drink juice,

I like rice, I like fruit

I like pasta every way,

I eat good things every day.


Chorus:


I like honey on my bread,

I like salad and I like eggs,

I drink water all day long,

All these things make me strong.

Chorus:


  1. Рефлексия


Я считаю, что урок был полезен для меня потому, что…

Я думаю, мне удалось…


Используемая литература

  1. "Cambridge English for Schools in Russia"

  2. Чичерова Л.Г. Английский язык в сфере бытового обслуживания. М.: Высш.шк., 1993




7





 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал