7


  • Учителю
  • Конспект урока по английскому языку Рассказы членов клуба о своих странах!!!

Конспект урока по английскому языку Рассказы членов клуба о своих странах!!!

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Тема: Личная анкета члена клуба путешественников.

Учебный предмет: английский язык

Класс: 6 класс Учитель: Тишкина.Е.А

Раздел: 1

Урок: 3 (3)

УМК «Английский язык» М.З Биболетова, О.А Денисенко, Н.Н Трубанева

Тема урока: «Рассказы членов клуба о своих странах»

Тип урока: урок отработки умений и рефлексии

Место урока в теме: Урок является 3 уроком при изучении раздела Unit 1Цель урока









Задачи

1. Создать условия для закрепления изученного лексического материала и грамматического материала по теме Present Perfect, Past Simple, Present Continuous, употребление определенного артикля.

2. Формировать навыки просмотрового чтения и аудирования.



  1. Понимать на слух в прослушанном тексте запрашиваемую информацию

  2. Сообщать информацию личного характера, отвечая на вопросы собеседника. Сравнивать и обобщать полученную в беседе информацию. Рассказывать о себе (хобби, свободное время) с опорой на речевые образцы

  3. Читать с полным пониманием тексты, представленные в форме анкеты; находить в них запрашиваемую информацию; сравнивать и обобщать полученную информацию

  4. Заполнять анкету, сообщая личную информацию о себе

Планируемый результат

Предметные умения

Понимать на слух в прослушанном тексте (телефонном разговоре) запрашиваемую информацию.

Сообщать информацию личного характера, отвечая на вопросы собеседника. Сравнивать и обобщать полученную в беседе

информацию. Рассказывать о себе (хобби, свободное время) с шопорой на речевые образцы.

Основные понятия

Г: Present, Past, Future Simple (review), WH - questions (review)

Л: a membership form, to browse the Internet, to chart (with friends)

Организация пространства

Межпредметные связи

Формы работы

Ресурсы

География, русский язык

Фронтальная, парная, индивидуальная



Аудиоприложение, доска, учебник, карточки - смайлы, презентация по теме использование артикля, таблица времена английского глагола, рабочая тетрадь



Ход урокаДеятельность

обучающихся

УУД

1. Этап мотивации (самоопределения) к коррекционной деятельности



-Hello, children! Nice to see you. Let's greet and say "Hello" to each other and ask your classmates "How are you?"

- Can you show me your mood with your smiles?

Конспект урока по английскому языку Рассказы членов клуба о своих странах!!!Конспект урока по английскому языку Рассказы членов клуба о своих странах!!!Конспект урока по английскому языку Рассказы членов клуба о своих странах!!!















- Good and now let's remember what we spoke about at the previous lesson. What is our theme?

(the International Explorers' Club)

- What countries were the children from?

(Pupils name the countries)

- Good and don't forget that at the end of the term you will try to take part in this club.

T-Cl, P1-P2-P3

Учащиеся здороваются друг с другом и эмоционально настраиваются на работу на уроке, на личностном уровне подготавливаются к выполнению работы на уроке.

Cоблюдают нормы речевого этикета: здороваются, понимают настроение одноклассников.

T - Cl

Определяют тему урока, опираясь на пройденный ранее материал. Излагают свое мнение, аргументируя его и подтверждая фактами.







Л













К









Р

2. Этап актуализации и пробного учебного действия



- What rule did you remember at the previous lesson?

- Speak about the Present Simple, the Present Continuous Tenses.

- Let's check your h/w (w/b p.4 ex.4)

-Look at the board and open the brackets. While doing this task 10 pupils will have the same task in the cards.

On the board:

  1. Look! They (to sit) by the camp fire.

  2. She (to go) to summer camp every summer.

  3. My brother (to play) board games now.

  4. My family often (to go) abroad.

  5. I (to play) chess with my father every day.

In the cards:

  1. My mum (to cook) tasty dinner now.

  2. I (to watch) an interesting film at the moment.

  3. I (to work) in the garden every Sunday.

  4. My brother (to play) tennis every day.

  5. My father usually (to go) to work by car.

(Collect the papers)

T - Cl, T - P

Учащиеся вспоминают изученный раннее материал с помощью таблицы и применяют его на практике при проверке домашнего задания.

Применяют изученные ранее правила на практике, раскрывают скобки, используя правильную грамматическую форму глагола.











П





















Р

3. Этап локализации индивидуальных затруднений



-Have you done our task correctly? What haven't you done?

Т-Cl

Анализируют результат выполненного задания и выявляют место и причину своих затруднений.

Р, К

4.Этап целеполагания и построения проекта коррекции выявленных затруднений



-What tasks will you have for today?

(revise grammar: articles, tenses)

-Tell me, please, if you want to take part in the competition or in the club will you speak about yourself?

(Yes)

-So, what will you try to do today?

(Tell about ourselves)

-Yes, you will fill in a membership form.

T-Cl

Осознают в чем именно недостаток их знаний. Строят план как можно преодолеть затруднения.

Высказывают свое мнение о том, что они будут делать на уроке.

Р, К

5. Этап реализации построенного проекта



- OK. So, look at the board. You see useful words. Repeat them after me.

a membership form - анкета

to browse the Internet - искать в интернете

to chart (with friends) - болтать (с друзьями)

-Now read by yourself. Remember the translation. You may write them down and learn.

-On the board you can also see two membership forms:

1) First name: Jessica

Surname: Gram

Country: Canada

Age: eleven

Languages you speak: English, French

Hobbies: travelling, dancing

Favourite subjects: Art, Literature

Countries (places) you would like to visit: France, Italy

2) First name: Daniel

Surname: Lock

Country: Spain

Age: twelve

Languages you speak: English, Spanish

Hobbies: travelling, football

Favourite subjects: PE, IT

Countries (places) you would like to visit: Africa, Canada

-Look through them. Tell me (EX. 19 p.13)

1. Who is older?

2. Who lives in North America?

3. What languages do they both speak?

T - Cl, P - P

Знакомятся с новыми словами, используют их в речи, заполняют анкету.









Знакомятся с анкетами других детей, анализируют их.

























































Высказывают свое мнение , отвечая на вопросы учителя.





П



К









П, К





























































Р, К, П,Л

6. Этап обобщения затруднений во внешней речи



-What kind of questions did I use now?

(Special)

-How do we form them?

T - Cl

Учащиеся вспоминают изученные времена английского глагола и специальные вопросы.

П, К

7. Этап самостоятельной работы с самопроверкой по эталону



- Look at Ex. 17 p.13 and complete the questions.

Use the words: What, When, Where, Who, How, What time, How many (friends)

… do you talk on your mobile with? (Who)

… do you spell your surname? (How)

… do you get up on Sundays? (What time)

… do you spend your summer holidays? (Where)

… do you have? (How many friends)

… do you do at weekends? (What)

… do you do your homework? (When)



-And now some of you go to the board and place the WH - words to their places. We'll check it.

Еще раз анализируют и обобщают данное правило и самостоятельно заполняют пропуски в предложениях в учебнике.

P1 - P2 - P3

Сверяют свои ответы с эталоном.

П







Р

8. Этап включения в систему знаний и повторения



- Open the ex. - books write down the date and complete the membership form about yourself. We' ll read it then.

P - P

Работают самостоятельно, систематизируя имеющиеся знания заполняют анкету про себя.

К, Л





Р

9. Этап рефлексии учебной деятельности на уроке</</u>



-Can you show your mood at the end of our lesson?

-Can you evaluate your work today?

-H/W:

1. learn new words by heart

2. Learn the rule articles present simple, present continuous, present perfect, wh-questions; be ready for the test

3) W/B p.4-5 Ex. 5 a - for all pupils

5 b - for strong pupils

Aнализируют свою деятельность на уроке. Осознают качество и уровень усвоения учебного материала.

P





















the International Explorers' Club





































1. My mum (to cook) tasty dinner now.

  1. I (to watch) an interesting film at the moment.

  2. I (to work) in the garden every Sunday.

  3. My brother (to play) tennis every day.

  4. My father usually (to go) to work by car.



  1. My mum (to cook) tasty dinner now.

  2. I (to watch) an interesting film at the moment.

  3. I (to work) in the garden every Sunday.

  4. My brother (to play) tennis every day.

  5. My father usually (to go) to work by car.



  1. My mum (to cook) tasty dinner now.

  2. I (to watch) an interesting film at the moment.

  3. I (to work) in the garden every Sunday.

  4. My brother (to play) tennis every day.

  5. My father usually (to go) to work by car.



  1. My mum (to cook) tasty dinner now.

  2. I (to watch) an interesting film at the moment.

  3. I (to work) in the garden every Sunday.

  4. My brother (to play) tennis every day.

  5. My father usually (to go) to work by car.



  1. My mum (to cook) tasty dinner now.

  2. I (to watch) an interesting film at the moment.

  3. I (to work) in the garden every Sunday.

  4. My brother (to play) tennis every day.

  5. My father usually (to go) to work by car.



  1. My mum (to cook) tasty dinner now.

  2. I (to watch) an interesting film at the moment.

  3. I (to work) in the garden every Sunday.

  4. My brother (to play) tennis every day.

  5. My father usually (to go) to work by car.



  1. My mum (to cook) tasty dinner now.

  2. I (to watch) an interesting film at the moment.

  3. I (to work) in the garden every Sunday.

  4. My brother (to play) tennis every day.

  5. My father usually (to go) to work by car.



  1. My mum (to cook) tasty dinner now.

  2. I (to watch) an interesting film at the moment.

  3. I (to work) in the garden every Sunday.

  4. My brother (to play) tennis every day.

  5. My father usually (to go) to work by car.



  1. My mum (to cook) tasty dinner now.

  2. I (to watch) an interesting film at the moment.

  3. I (to work) in the garden every Sunday.

  4. My brother (to play) tennis every day.

  5. My father usually (to go) to work by car.







  • a membership form - анкета

  • to browse the Internet - искать в интернете

  • to chart (with friends) - болтать (с друзьями)













First name: Jessica

Surname: Gram

Country: Canada

Age: eleven

Languages you speak: English, French

Hobbies: travelling, dancing

Favourite subjects: Art, Literature

Countries (places) you would like to visit: France, Italy

























First name: Daniel

Surname: Lock

Country: Spain

Age: twelve

Languages you speak: English, Spanish

Hobbies: travelling, football

Favourite subjects: PE, IT

Countries (places) you would like to visit: Africa, Canada

































What

When

Where

Who

How

What time

How many (friends)













… do you talk on your mobile with?

… do you spell your surname?

… do you get up on Sundays?



… do you spend your summer holidays?

… do you have?



… do you do at weekends?



… do you do your homework?









 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал