- Учителю
- Аргументированное говорение на уроке (10 класс)
Аргументированное говорение на уроке (10 класс)
Урок-практикум "Identity"
10 класс
Учитель: Пилютик Татьяна Вячеславовна
Тип урока: Обобщение и систематизация знаний.
Цели и задачи урока:
-
учебные: совершенствование навыков чтения (true/false, поиск информации), речевых и коммуникативных навыков ( создание ситуаций общения на основе прочитанного, аргументированное говорение).
-
развивающие: расширение кругозора, развитие умения анализировать, сравнивать, обобщать, давать характеристику.
-
воспитательные: чтение как воспитание в себе духовной личности ( воспитание понимания истинной ценности человеческой личности перед обществом за последствия своих поступков).
Подотовительная работа:
- подготовка дополнительного материала на основе отрывка из произведения Р. Стивенсона «Удивительная история Доктора Джжекила и мистера Хайда»
Оборудование:
- Распечатка с заданиями
- Распечатка с отрывком из произведения Р. Стивенсона
- Распечатка с лексикой по теме "Identity"
- Презентация «Биография Р. Стивенсона»
- Компьютер
-Диск с текстом для аудирования
Ход урока:
-
Организационный момент. Вступительное слово учителя:
Teacher: To start with? Let me say that nowadays lots of intelligent and educated people in our country are really worried about the level of culture in Russia. Everybody knows that it is closely connected with reading. The number of people who love reading is decreasing. So, let's find out about reading in this class. We're going to work in small groups. You will have some questions on the board. Try to give true answers. You will have three minutes.
Questions on the board:
-
Do you read for pleasure almost every day?
-
Do you read from time(on holidays< at weekends)?
-
Do you read only to prepare your homework?
-
Работа в группах. (Обсуждение вопросов ведется на английском языке)
-
Подведение итогов работы.(Выступление представителей разных групп)
Teacher: The time is over. So, who is going to speak from the first group?
(-…second, third, fourth)
4. Переходный момент урока. Подведение к презентации.
Teacher^ Today lesson is devoted to reading. Who has ever heard about R. Stivenson?
Who has read his books? Can you name them? What genre did he write in? (фронтальный опрос)
Now I'd like you to listen to some episodes of Stivenson's biography. While listening, please do the task. It's on the board. We're working in pairs.
-
Презентация «Биография Р. Стивенсона» в сопровождении слайдов. (Презентацию заранее готовят 2 ученика).
(Приблизительный текст)
Robert Louis Stivenson was born in Edinburg, in Scotland, in 1850. After studying law at University he travelled around France, Belgium and California where he met and married his wife. Over the next few years, they moved between France, Scotland and England. Stevenson had health problems and in 1888, he and his wife sailed to the Pacific Islands. Stevenson never returned to Europenbut bought a house in Samoa where the weather was good for his health. He died suddenly in 1894 and was buried on the island, where he had been known as: "Tusitala"- the storyteller. His most famous works are Treasure Island, The Strange Case of Dr. Jekyll and Mr. Hide, Kidnapped, Catriona and The Master of Ballantrae.
The personal struggle between good and evil is a theme that Stevenson returns to again in his writing, most famously in the story of Dr. Jekyll and Mr. Hide, who each try to defeat the other's values. The other main theme of the book is that scientific experimentation can achieve almost anything but needs to be done with great care since it can be used for evil purposes as well as good.
Во время презентации ребята выполняют задание в парах.
Вопросы на доске:
-
What countries did Stivenson travel to?
-
Why did he decide to settle in Samoa?
-
What are the two main themes of the Strange Case of Dr. Jekyll and Mr. Hide?
Ответы: a) Scotland, France, Belgium and the USA, England, Samoa.
b) the weather was good for his health
c) personal struggle between good and evil, scientific experiments can achieve almost anything but need to be done with great care.
6. Подведение итогов. Ученикам дается время обсудить ответы в паре.
7. Аудирование.
Teacher: So, we have heard the main idea of the book whose extract we're going to listen to and read. While listening, please, do ex. 2. (ex. 3- зависит от времени. Приложение 1.). Look at the task. Is everything clear?
Ученики слушают отрывок из произведения Стивенсона, следя по тексту (Приложение 2), что позволяет закончить задание всем одновременно. После прослушивания дается 3 минуты для работы в паре, чтобы закончить задание. Задание см. в раздаточном материале.
Ответы: 1. T 2. F 3. T 4. F 5. T 6. F 7. T 8. T Ответы даются с пояснениями, что в информации нужно исправить.
8. Индивидуальная работа с текстом.
Teacher: Now you've got 3 minutes to describe Dr. Jekyll's personality. Use your vocabulary to help you.
Ученики обдумывают характеристику Доктора Джекила (в помощь им дан раздаточный материал с ранее отработанным вокабуляром. Приложение 3.). Подведение итогов (обсуждение).
9. Аргументированное говорение. Анализ текста. Для этого ученикам предлагаются вопросы.
Вопросы:
- Can this story help you in common life?
- Does every person choose every day how to behave?
- Can you find such people as Dr. Jekyll in our life?
- Is it easy to fight with dark side of our personality?
- Should the scientist think about the consequences of using his invention?
10. Домашнее задание.
Поскольку такие вопросы требуют много времени для обсуждения, ученикам предлагается сделать вывод в письменном opinion essay (мини-сочинение-рассуждение), которое ребята уже учились писать.
11. Подведение итогов урока.