7


  • Учителю
  • Методическая разработка урока по английскому языку в 6 классе 'MY FAVOURITE DAY'

Методическая разработка урока по английскому языку в 6 классе 'MY FAVOURITE DAY'

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Разработка урока на тему: My favourite day.

( по учебнику Spotlight 6)



Цели урока:

1) -Овладение учащимися основными речевыми коммуникативными компетенциями на английском языке в рамках темы «Дни моей жизни»:

- формирование и совершенствование лексических навыков говорения и расширение словарного запаса учащихся по теме;

- развитие и совершенствование навыков видов чтения, письма с обращением внимания на смысловые связи и контекстуальную догадку;

- развитие навыков восприятия речи на слух.

2) Формирование положительного эмоционального отношения к процессу познания и исследования, ответственного уважительного отношения к своей жизни и традициям своей страны и традициям других стран.

Методы обучения:

коммуникативный метод с использованием индивидуальной, парной и групповой работы учащихся;

личностно-ориентированный подход;

эмоционально деятельный подход.

Оборудование: Проектор, ноутбук, компьютерная презентация: "My day"

Ход урока

- Good morning children! I'm glad to see you! How are you? What day is it today? What date is it today? What is weather like today? What season is it now? What poem about autumn do you know?

Autumn is fun.

I like to run.

I see the sun.

Autumn is fun.

Well down.

The topic of our lesson is " My day". Today we'll speak about your typical day, your favourite day, what you do at school and at home, how to spend a good day. At the end of the lesson you'll tell me about your day.

Let's start! At first look at the screen read and translate the words (слайд 2) вопросы для учащихся:

--What you favourite TV program? Why? - my favourite TV program is sitcoms. Because they are interesting.



next let's guess the puzzles, look at the screen (слайд 3-12)

Now let's complete the spidergram. (pupils do the spidergram and write phrases and words on the blackboard).

(на доске записываем идеи)

T: What do you usually do in the morning?

P1: have a big breakfast

P2: brush teeth

P3: get dressed

T: We have a lot of activities during the day. Can you tell me what you do in the afternoon?

P1: play tennis

P2: meet friends

P3: have lessons at school

T: What do people do in the evening?

P1: watch TV

P2: go to bed

P3: cook dinner

T: Very good! And now are there any volunteers to tell the class about his or her favourite day?

Well down! Next task for you open brackets (слайд 13) письменно, затем проверяем и объясняем ответы.

Физминутка

Stand up.

Shake your hands,

Not your head.

Sit down, please.



T: Now we are going to read the text. Open your books at page 40 and look at the title.

But at firs let's read the new words. (ученики читают новые слова, а затем читают текст и отвечают на вопросы)

--Which is Ann's perfect day? - Ann's favourite day is Saturday.

--What does she do in the morning? - she has big breakfast. She goes camping with the Scouts Club.

--What does she do in the afternoon? - she plays football or go climbing.

--What does she do in the evening? - she cooks dinner, she goes to the tent.



And now you tell us about your favourite days. How do you spend your favourite days? Look at the screen. (слайд 13) (учащиеся с помощью слов на доске рассказывают о своем любимом дне)



-Excellent!

And now it's time to say good by

  • Thank you. You are good pupils and worked hard today. (To mark pupils)

H/W p.41 read and translate the text.

Our lesson is over. Goodbye.



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал