7


  • Учителю
  • План - конспект урока английского языка по теме 'Здоровье'

План - конспект урока английского языка по теме 'Здоровье'

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

План-конспект урока английского языка

Учитель: Хайруллина Лилия Рашитовна

Класс: 9

Тема: «Здоровый образ жизни»

Цель урока:

Практическая: развитие коммуникативных способностей обучающихся по теме «Health»

Задачи:

Образовательные: активизировать лексику по теме «Healthy lifestyle», «Health»; способствовать развитию навыков устной речи путем создания ситуации монолога и диалога, способствовать развитию навыков чтения.

Развивающие: развивать умения высказывать свое мнение, делать анализ и вывод; развивать творческие способности учащихся (актерского мастерства).

Воспитательные: воспитывать здоровые привычки; показать учащимся важность здорового образа жизни; формировать уважение к мнению других; воспитывать культуру общения, умение работать в парах, группах.

Приемы: структуры Кэгэн.

Оборудование: интерактивная доска, мультимедийная презентация, дидактические материалы, бумага формата А3, маркеры.

Этап урока

Деятельность учителя

Деятельность учащихся

Время

I Greeting

Good morning, boys and girls! I'm very glad to see you. How are today? I'm excellent, thank you.

Good morning, our teacher. We are glad to see you too. We are fine, and you?

1 minute

II Fixing the theme

Previous lessons we have spoken about such things as poor posture of pupils, about stress during the exams etc. Today we are going on and to point out the theme of our lesson I want you to look at the interactive board.

Let's do see think wonder.

Here's Emily. She downloaded the computer program, where she answered some questions about her lifestyle, her habits. I hope that you've heard about such age progressive software where you can see your face when you are 50 or even 100 years old. And here is the result.

I want you to look at the picture. Each of you has yellow paper with three columns.

What do you see in it? You have 30 seconds to make some notes in the 1st column. Well, I see.

What do you think about it? (you have 30 seconds to write down your thoughts).

Write down what wonders you in the 3d column.

Good job. Now I want each member of teams share the opinions. I suppose 15 seconds will be enough. Let's go. Team member № 1,you may start, 15 seconds. № 2, you please. № 3, you turn. № 4 you are welcome. Thank you. Now Table 1, team member 1 could you tell us what you see in this picture? Table 2 team member 2 what you think about it?

And table 3 team member 3 what wonders you .

Could you tell what we are going to speak about? What theme could you point out? You have 10 seconds to collect your thoughts. Let's discuss it in groups. You have 30 seconds to share your opinions. Well, ok, some ideas? (table 3 team member 2)(great, we are going to speak about health. Healthy lifestyle).


Вниманию учащихся предоставляется картина. В течение 30 секунд они записывают, что они видят на этой картинке; 30 секунд - о чем они думают, смотря на эту картину; 30 секунд - что их удивляет.

Учащиеся делятся своими мнениями в команде.

Учитель выслушивает несколько ответов.

Учащиеся обсудив в группе тему урока, высказывают свои идеи.

5

minutes

III

Fixing the aims of the lesson

What are the aims of our lesson? Think it over within 10 seconds. . Let's discuss it in groups. You have 30 seconds to share your opinions. What is the aim of our lesson? (Table 1 team member 4 etc. You have told everything correctly. Thank you. If we generalized all your clever ideas, we can point out our aim - speak up about health).

Учащиеся, обсудив в команде в течение 30 секунд, выдвигают свои предположения по целям урока. (How could we keep fit? / What diseases are the most important in the 21st century? How could we prevent some diseases?)

2 minutes

IV

Brainstorm

Well, we are going on. Team member № 1, please, take the A3 paper. Write down the word "Health" in the centre of the paper.

We are doing Talking Mat. I give 1.5 minutes to write down as many words and word combinations as possible. The words those are associated, connected with our theme.

The time is up! Team № 1 you go to the table of the team number 2, table №3 you go to the table № 4. Try to make some connections or maybe you have some questions.

I want the teams to come back to your own places and pay attention to changes. Answer the questions if there are some of them.

Team members # 4, would you mind putting your Talking mats on the wall. Thank you.


Все члены команд под номером 1 берут лист формата А 3 и пишут название темы. Все участники команды в течение 1.5 минут записывают все слова, словосочетания, которые связаны с данной темой.

По окончанию времени, участники стола № 1 переходят к столу № 2 ( 3 и 4 ) и просматривают работы, устанавливая связи между понятиями, задавая вопросы, если таковые имеются.

Команды возвращаются на свои места, анализируя работу (отвечая на вопросы, записанные другими участниками команд)

5

minutes

V


Let's relax a little bit. I want you to close your eyes. Now look to the left, look to the right, look up, and look down. Once again. Open your eyes.

Take your right earlobe with your left hand, and left earlobe with the right hand. Let's massage it. I hope you feel better. Now we are going on.


Учащимся предлагается закрыть глаза и посмотреть налево, направо, вверх и вниз. Проделать это несколько раз (можно включить спокойную мелодию).

Учащиеся открывают глаза. Берут мочку левого уха правой рукой, и правого уха левой рукой. Массажируют в течение 20-30 секунд, не опуская локти на парту.

3 minutes

VI

Work with the text

On your tables you can see the green papers. Read the statement, and in the left column write down yes or no. It's just your suggestions. Don't be afraid to make mistakes.


Read the text and correct your statements. You have two minutes to read the text. While reading it, fill the second column. Now, discuss in groups where you changed your opinion. №s 1, we begin with you. Which of the statements have you changed?

I'm glad that you have corrected your mistakes.


Учащимся предлагается взять листок с высказываниями по теме. В колонке слева следует написать, согласны ли они с этим выражением или же нет.


Учащиеся читают текст, где прослеживаются данные высказывания. Опираясь на текст, учащиеся в правой колонке отмечают верное то или иное суждение или нет. После проходит анализ того, какие точки зрения поменялись после прочтения текста.

7

minutes

VII

Work with the text

Let's revise some words from the text. And answer the questions according to the text.


На доске дается новая лексика; учащиеся переводят слова, опираясь на контекст.

3 minutes

X

Dramatization

And now I want you to be actors. There are four parts, four roles. A doctor, a patient, a nutritionist and a pharmacy worker. You have 5 minutes for preparing. Try to do your best to show everything that we leant today.

Well, team № 2, may I ask you to show your talent. Why don't you want to become actors? Excellent.

Thank you for your excellent work! Do not forget that the health is the best wealth.


Инсценировка. Учащимся в течение пяти минут следует подготовить диалог (сценку), где один из партнеров - доктор, второй - пациент, третий - диетолог, четвертый - аптекарь.

10

minutes

IX
Reflection

You've got the stickers on your table. I want you to choose one of it. If you do sport 3-4 times a week, choose the red one and put it on pictures of sport, if you do sport 2 times a week and eat healthy food, take the green one and put it on the pictures of food, and if you sometimes go in for sport and you can eat fried chicken, take the blue one and put it on the white board.

As I see all of you are the runners, the swimmers. No one eat pizzas, hamburgers. I'm really proud of you. And as for me, I enjoy going to the gym twice a week, visit our school swimming pool and try to follow my nutrition.


У каждого участника имеются три стикера- красный ( с изображением велосипеда), зеленый (с изображением яблока) и синий (грустный смайл). На доске наклеен постер, учащиеся выбирают стикер и прикрепляют его на определенную часть постера ( спорт, здоровая пища или же пустое место).


4 minutes

VIII

Home task

Your home task will be the following: write down the composition. There are two themes. You may choose which one you like.


Учащимся предлагается выбрать тему сочинения

3

minutes

XI

Summarizing

We all know that the healthier we are, the better we feel. The better we feel, the longer we live. Think about your future, think about your posture, especially.


Учитель благодарит за работу, подводит итоги урока, выставляет оценки за урок.

2

minutes





 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал