- Учителю
- ҚАзақ тілінен қысқа мерзімді жоспар 'Эвфемизм мен дисфемизм' 5- класс
ҚАзақ тілінен қысқа мерзімді жоспар 'Эвфемизм мен дисфемизм' 5- класс
Қысқа мерзімді жоспар
Пән
Қазақ тілі
Класс
5
Тақырыбы
Эсфемизм мен дисфемизм сөздер
Модульдер
СТО
Оқыту мен оқудағы жаңа тісілдер.Дарынды және талантты балаларды оқыту. Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау.Көшбасшы
Сабақтың мақсаты
Сыпайы сөздер мен дөрекі сөздердің табиғатын таныту. Шығу төркінін, этимологиясын, семантикасын түсіндіру.
сөйлеу мәдениетін арттыру, ауызекі сөйлеу тілінде дөрекі, жағымсыз сөздерден аулақ болуға, таза, әсерлі сөйлеуге төселдіру
сөздік қорларын сыпайы сөздермен толықтырып, тіл мәдениетін дамыту.
Күтілетін нәтиже
Оқушылар Эсфемизм мен дисфемизм сөздер туралы танып біледі,мағынасын анықтайды,екеуінің бір-бірінен қандай айырмашылығы барын түсінеді,сыпайы сөздермен сөйлеуге тырысады.
Ресурстар
Плакат, маркер, түрлі түсті стикерлер, оқулық,
Жұмыс жасау әдісі
Уақыт
Мұғалім әрекеті
Оқушы әрекеті
Ресурстар
3 мин
Психологиялық ахуал
Сабаққа қатысымын тексеру
.
Оқушылар кім жоқ екендігі хабарлайды.
5 мин
І
Қызығушылықты
ояту
Миға шабуыл .
Омоним сөздер дегеніміз не?
Көп мағыналы сөзден қандай айырмашылығы бар?
Табу дегеніміз не?
Қандай тиым сөздерді білесің?
Омоним дегеніміз не?
Синоним дегеніміз не? Антоним дегеніміз не?
Сөздің тура мағынасы дегеніміз не?
Лексика нені зерттейді?
Мәтін дегеніміз не?
Формативті бағалау
Оқушылар сұрақтарға жауап береді
Кейбір оқушылар кеспемен жұмыс жасайды
кеспелер
5 мин
ІІ
Мағынаны ашу
Ой қозғау
Тақтада ілінген сөздерге назар аударту
Қылтамақ
Саңырау, керең
Соқыр
Жіңішке ауру
Құлағының мүкісі бар
Зағип
Аяғын сылтып басады
Ақсақ
Формативті бағалау
Берілген сөздерді анықтап бір-бірінен қандай айырмашылығы барын анықтайды
Сөздер жазылған А3
10 мин
Бұлар мағынасы бір-біріне қарама қарсы
Бірі құлаққа жағымды естілсе,екінші бірі дөрекі естіледі
Ал өмірде қайсы қолданылады?
Енді оқылықты ашалық.Бұл сөздер қалай аталады екен?
Формативті бағалау
Балалар өз ойларын білдіреді
Оқулықпен жұмыс жасау арқылы,ережесін танып біледі
Оқулық
5 мин
5мин.
Біз сауатты жазамыз
Әдеп
Бір елдің бас әкімі өзіндей бір баймен жолығысып,сөйлесіп тұрғанда,қасынан бір жарлы мұжық өтеді.Ол өтіп бара жатып иіліп,бас ұрып сәлем
Береді.Оғанқарсы әлгі үлкен әкім онан төменірек бас иіп сәлем алады.
102-жаттығу
Жазғандарын оқыту
Формативті бағалау
Оқушылар дәптерлеріне жазады.
Дисфемизм сөздерді эсфемизм сөздермен ауыстырып,мәтін сөйлем құрастырып жазу
дәптер
Кейбір оқушыларға талдауға тапсырма беріледі. (дарынды,талантты)
дәптер
5мин.
Тапсырма: «Венн диаграммасы»әдісі
Формативное оценивание.
Оқушылар тапсырманы орындайды.
Айырмашылығы мен ұқсастығын жазады
А3
5 мин.
Бүгінгі сабақта не білдік?
2 мин.
Қорытынды. .Ү/Т. 107-жаттығу
Бағалау
Рефлексия.
Білім ағашын стикермен толтыру
стикер