7


  • Учителю
  • Қазақ әдебиетінен сабақ үлгісі 'Сұратқан хан ақымақ па, сұраған сен ақымақ па' (5 сынып)

Қазақ әдебиетінен сабақ үлгісі 'Сұратқан хан ақымақ па, сұраған сен ақымақ па' (5 сынып)

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала



Сынып: 5 «А»

Пән: Қазақ әдебиеті


Сабақтың тақырыбы: Сұратқан хан ақымақ па,сұраған сен ақымақ па?

Сабақтың мақсаты:

1.Білімділік:Аңыз әңгіменің мазмұны мен идеясын игерте отырып, кейіпкер әрекеттеріне баға бере білуге үйрету.

2.Дамытушылық: Топпен жұмыс негізінде Жиренше бейнесіне тән қасиеттерді саралай талдата отырып, оқушының сын тұрғысынан ойлауын дамыту.

3.Тәрбиелік:көркем жазу мен көркем оқу шығармашылығын арттыру. Оқушыларды адамгершілікке, тапқырлыққа баулу.


Сабақтың міндеті: Балаларды топпен жұмыс істеуге , пікірлерін айта білуге баулу, шығарманың құрылысын талдауға үйрету .


Сабақ түрі: талдау

Сабақ әдісі:Сын тұрғысынан ойлау және жазу стратегиясы.

Көрнекілігі: үнтаспа,нақыл сөздер.

Пәнаралық байланыс: тарих

Сабақ барысы:

І.Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасып, оқушылардың сабаққа дайындығын қадағалау, жоқ оқушыларды белгілеп, сабақтың мақсатымен таныстыру.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру:

1. Ой шақыру.
Аңыз әңгімелер дегеніміз не?
Қандай аңыз кейіпкерлерін білесіз?
Өткен тақырыбымыз не?
Әңгіменің негізгі кейіпкерлері кімдер?

2. Категориялы топтастыру.
1-топ. Жиренше - Ол кім? - Ол не істеді?
Хан - Ол кім? - Ол не істеді?
2-топ. Қарашаш - Ол кім? - Ол не істеді?
Ханның қылығын қалай бағалайсың? Жиреншенің орнында болсаң не істер едің?
(Әр топ осы сұрақтар төңірегінде өз білгендерін топтастырады.)
ІІІ. Жаңа тақырыппен жұмыстар:

Сабақ мақсаты айтылады.

Үнтаспадан әңгіме толық тыңдалады.

Мағынасын ашу мақсатында сұрақтар қойылады:

1.Әңгіме кімдер туралы?

2.Кейіпкерлер әрекетін айтыңыз.

3.Қандай тапқырлық сөздер кездесіп тұр?

4.Әңгімеге жоспар құр және тәрбиелік мәнін ашу.

«Топтастыру» стратегиясы

ЖИРЕНШЕ ХАН

Мағынаны тану

Үш қатарға жекелей тапсырмалар беріледі.

1-қатар «Ғылыми талдау» стратегиясы

Жиренше бойындағы адами қасиеттерді ашу.

2-қатар: «Тумалы бейне» стратегиясы

Өткен тақырыптар бойынша Жиреншеге ұқсас бейнелерді табу.

3-қатар: «Түйінді сөздер» стратегиясы

Әңгіме желісімен Жиреншенің тапқырлық, ұшқыр ойларын теріп жазу.


Кейіпкерлерге сипаттама бер

Жиренше

Хан

Қаңбақ





ІҮ. Бекіту:

Кейіпкерлердің мінез құлықтарына талдау жасау:кластерді толтырып байланыстыр.

ІІІ. Толғаныс.

І топ: - Қаңбақтың адамша сөйлеуі
шындық па, әлде...

ІІ топ: - "Сұратқан хан ақымақ па, сұраған сен ақымақ па?" деген сөзге ханның ренжуі мүмкін бе еді?

ІІІ топ. - Хан Жиреншені не үшін ертіп жүрген?


Ү. Қорытынды:


Лексикалық жұмыс:

мысалдар

синонимдер

антонимдер

Сөз тіркесі

Шешен


кедей

мысалдар

синонимдер

антонимдер

Сөз тіркесі

ақылды


ақымақ

ҮІ. Үй тапсырмасы: «Сұратқан хан ақымақ па, сұраған сен ақымақ па?» аңыз-әңгімесін оқу.



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал