7


Урок на тему 'Рождество'

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Christmas Lesson

Цели:

  • Ввести и отработать слова по теме "Christmas";

  • Развивать речевую культуру учащихся, культуру общения;

  • Расширять с помощью английского языка представление учащихся об окружающем мире, о языке как средстве взаимодействия с этим миром;

  • Формировать положительную мотивацию учения, готовность воспринимать культуру страны изучаемого языка.


Подготовку к уроку начинаю с середины декабря. Рассказываю о том, как отмечают Рождество в Англии; дети учатся делать рождественские открытки и подарки; проводится конкурс на лучшую рождественскую открытку; разучивают рождественские стихи и песни на английском языке; накануне урока класс украшается елочными гирляндами и игрушками; устанавливается небольшая ёлка; на столе раскладываются рождественские подарки, открытки, игрушки.


Ход урока.

1.Организационный момент. Вступительное слово учителя.


Good morning,dear children! Nice to meet you! How are you7 today we've got Christmas Lesson.

Listen to the poem and say what season it is about.

This is the season

When mornings are dark

And birds do not sing

In the woods, in the parks

This is the season

When children ski

And Father Frost brings

The New Year tree.(Winter)


  1. What are winter holidays?(Christmas and New Year)

  2. When is Christmas in Britain?(December, 25th)

So, we've got Christmas Lesson because Christmas is coming!

2. Введение лексики.

Lets learn X-mas words. They are on X-mas garland. Read and say what this is your language. (Card1)

3.Закрепление лексики.

Звучит мелодия Jingle Bells.

Дети все вместе поют песню.

Jingle Bells

Dashing through the snow

In a one-horse open sleigh,

Over the fields we go,

Laughing all the way.

Bells on bobtail ring,

Making spirits bright.

What fun it is to ride and sing

A sleighing song tonight!

Chorus : Jingle Bells,Jingle Bells

Jingle all the way

Oh, what fun it is to ride

In a one-horse open sleigh!


  1. Whose song is this?

  2. Who has come to greet you?

Read the code and guess who this is.(Card2)


Под ёлкой появляется фигурка рождественского Деда Мороза.

  • Meet Father Christmas and introduce yourselves.

Дети по очереди рассказывают о себе и своих увлечениях


  • Father Christmas wants to play X-mas Game with you.

Listen to his commands and do if only he adds "please".

Учитель от имени рождественского Деда Мороза отдает команды, дети выполняют их в том случае, если звучит слово «please»


Stand up Make a circle Hands up (down)

Touch your nose (ear, hair) Shake your head Clap your hands

Bend your knees Hands on hips Close your eyes Spin around

  • Father Christmas wants to see if you know much about Christmas. Find seven things & read them . (Card 3)

  • Find the words & read them . (Card 4)

  • I've got a letter to Father Christmas. Whose letter is this? Read & guess. Correct the mistakes. (Card 5)

  • I've got a telegram, but I can't read it. Believe or not, these nonsense words are actually a Christmas poem. Can you recite it?(Card 6)


4. Итог урока.

I wish you a merry Christmas and present you with Christmas calendars. Let's sing together.

Звучит музыка, и дети все вместе поют песню " We wish you a Merry Christmas"

We wish you a Merry Christmas

We wish you a Merry Christmas

And Happy New Year!

Good tidings we bring to you and your kin

So bring so out here.

We wish you a Merry Christmas

And Happy New Year!

R-f:

We'd all like some figgy pudding

So bring so out her

We wish you a Merry Christmas


And Happy New Year!

Let's all do a little clapping(stamping-IV)

So bring so out here.

We wish you a Merry Christmas

And Happy New Year!

Словарные слова: Christmas, merry,tidings, kin, bring, figgy, clapping, here.



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал