7


  • Учителю
  • Разработка уроков по казахскому языку по новой технологии

Разработка уроков по казахскому языку по новой технологии

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Тақырыбы

Мата туралы не білу керек? 25.12. 11 сынып

Мақсаты

Оқушыларға тақырып жайлы айта келіп, түсініп оқуға, ойын жеткізе білуге үйрету; сөйлемді дұрыс құруға, ойын тиянақтай білуге дағдыландыру

Жалпымақсат

Тапсырмалар бойынша атқарушы ұғымын меңгерте отырып тапсырмалардыорындауда машықтандыру және тақырып ұғымын, түрлерін ажыратуға дағдыландыру.

Күтілетін нәтиже

Сынитұрғыданойлауарқылыеркінсөйлейді, өзойларынортағасалады


7 модульдің қолданылуы

АКТ", "Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер", "Оқыту үшін бағалау жәнеоқудыбағалау", "Сынитұрғыданойлауғаүйрету", "Оқытуды басқару және көшбасшылық".


Қолданылатын әдіс-тәсілдер

«Миға шабуыл», Салыстыру кестесі

Қолданылатынресурстар

Флипчарт, маркерлер, портреттер, тақта, стикерлер, ноутбук

Ұйымдастыру кезеңі

Барлық оқушыны ортаға шығарып шеңбер құрғызамын. Сәлемдесемін. Сыныптағыоқушылардыңкелген-келмегендерінтүгелдеймін.

Топқа бөлдіремін.


Мұғаліммен сәлемдеседі.


Сыныптың топ басшысыжоқтардыайтады.

Әроқушыайтқандарыбойынша топ құрып,орындарынаотырады.

Сабақ кезеңдері

Тапсырма

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

Білім

Қызығушылық

тарынояту

«Миғашабуыл» әдісіарқылысұрақжауап


Үйге берілген тапсырманы сұрақ-жауап арқылы диалогке түсіру. Топ бойынша өткен тақырыптар бойынша сұрақ- жауаптарға дайындық жасау.

Мұғалім берген тапсырманы орындау. Үй тапсырмасына берілген сұрақтарға жауап береді, шапшаңдық таныту, өз ойларын жеткізу.

Түсіну

Салыстырукестесі

Оқушыларғатақырыптардысалыстырту білімдерінталдату

Әр топқа салыстыру парағы таратылады, сол арқылы салыстырады нәтижесін тақтаға шығып көрсетеді


Қолдану

Спираль» әдісі (13 мин) әдісі арқылы

мата туралымәтінбойыншажұмыс


Жаңа тақырыптыоқушыларғатүсіндірудедайынматериалдартарату, картағакескіндеу, картаменжұмысжасау.

Жаңа сабақты толықмеңгертуүшінсынитұрғыданойлаудың «Спираль» әдісіналу. Оқушыларғауақытберіп, тапсырмабойыншажұмысжасауынтапсырамын.

Оқушылардың мақсаты мұғалімді тыңдау, өз ойлары мен пікірлерін айту. Топ бойынша жаңа тақырыптың идеясын ашады, талдайды, бір- біріне түсіндіреді

Талдау

Кітаппенжұмыс.

Тақырыптарғашолу


ТоптарғажаңатақырыпбойыншаКітаппенжұмысатқаруүшінәртопқакітаптағытапсырмаларменжұмысістеудітапсыру, мағынасынталдау

Берілген тапсырманы уақтылы орындау, сұрақтарға нақты жауап беру. Кітаптағы тапсырмаларды талқылайды, зерттейді.

Жинақтау

«Өмірлікахуалдыталдау» әдісіарқылы тақырыпты жинақтау

Мұғалімжаңатақырыпқабайланыстытақтадағыілінгенқағаздардытопқатаратадыжәнеқосымшаматериалдар үлестіріледі

Оқушылардыңмақсатыберілгенсұраққаөзойларынжеткізеотырыптақыртыптысипаттау арқылы жинақтайды

Бағалау

Бағалаукритерийлері мен бағалаушкаласы

Әр топқа бағалау парақтарынтарату

Бағалаушкаласыарқылыөзбілімдерінтоппенжекебағалау

Рефлексия

СтикерлердітолтыруОқушыларбүгінгісабаққадегенойынстикергежазып, тақтағаіледі (2 мин)


Оқушыларғастикертолтырудыұсыну

Ұсынылғанстикердітолтыру

Үй тапсырмасы


Ережелерді қайталау,мәтіннің мазмұнын ашатын сұрақ дайындау



Тексерілді: Директордың оқу ісі жөніндег орынбасары ----------------------Алтынбекова Г. Қ.


Тексерілді: Директордың оқу ісі жөніндег орынбасары ----------------------Алтынбекова Г. Қ.

Қысқа мерзімді жоспар

Пәні: Қазақ тілі

Сыныбы: 9 «Б»

Сабақтың тақырыбы: Қалау рай

Сабақтың мақсаты:Жаңа тақырыпты балалардың өз бетінше оқуына мүмкіндік жасай отырып,өзіндік пікір айту қабілетін дамыту, синтаксистік талдау жасауға үйрету

Сабақ көрнекілігі:АКТ,оқулық,ғаламтордан алынған материалдар,кеспеқағаздар,

Сабақтың әдіс-тәсілдері:Топтық жұмыс, ой қозғау, «Кім жылдам» тәсілі

Кіріктірілген модульдер:Оқыту мен оқудағы көшбасшылық,оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер

Күтілетін нәтиже:Сыни тұрғыдан ойлана отырып, өз ой-пікірлерін еркін жеткізеді, қалау райдың жұрнақтарын,құрмалалас сөйлемдердің құрылысын біледі, ынтымақтастық атмосферасын құрады

Түйінді идея: Етістіктің райларын біліп,ауызекі сөйлеуде қолдана білу

Кезеңдер

Сабақтың барысы

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

Уақыт

1


Кіріспе

Психололгиялық

дайындық

Шаттық шеңберін құру

Бір-біріне ізгі тілектер айту

2 мин

2

Ұйымдастыру

кезеңі

1, 2, 3, 4 деп санату арқылы топтарға бөлу

Санау арқылы топқа бөлінеді

2 мин

3


Үй тапсырмасы


«Кім жылдам» әдісі арқылы сұрақтар дайындайды

Флипчарттың жоғарғы жағына жазылған сұраққа әр топ жауап жазады. Сұрақтарды өзара талқылап, бірінші жауап беруге тырысады, өздеріне және басқаларға баға қояды

6 мин

4

Негізгі бөлім

Жаңа сабақ

Қызығушылықты ояту.Алдынғы тақырыппен байланыстыра отырып, ой тастау, : Етістіктің райлары, оның жасалу жолдары туралы топтарға бір-біріне сұрақтар қойғызу


Етістіктің райларын біледі, оларды бір-бірімен салыстыра отырып, ерекшеліктерін біледі, құрмалас сөйлемдер құрап, синтаксистік талдау жасайды


8мин

5

Мәтінмен жұмыс

Жаңа сабақта проблемалық сұрақ қою әдісімен мәтіннің мазмұнын аштыру

Мәтіннен етістіктерді табады, оларға рай жұрнақтарын жалғап, бір-біріне түсіндіре алады

7 мин

6


Топтық жұмыс

Әр топқа флипчарт беру және оқушыларға рольдерді бөліп беру

Баяндаушы-анықтамасын айтады

Тілші-сұрақ қояды

Бейнелеуші-суреттейді

Жазушы -өлең немесе эссе жазады

Баяндаушы екі оқушы болуға болады. Балалар рольдерін өзара бөліп алып, қорғап шығады,талқылайды,болған тарихи оқиғалардың өңірлерін картадан көрсетеді


8 мин

7


Сергіту сәті

Интерактивті тақтадан көңіл күйді көтеретін әуен қою

Дене қимылымен жаттығу орындайды

2 мин

8

Жаңа сабақты пысықтау

« Жүзім сабағы» әдісі

Жаңа тақырып бойынша алған ақпараттарын жүзім сабағына жазады

5 мин

9

Қорытынды бөлім

Жаңа сабақты қорытындылау

ИНСЕРТ кестесін тарату

өз қалауынша толтырады

2 мин

Кері байланыс

Стикер таратылады

Сабаққа байланысты өз ойларын жазады

2 мин

11


Үйге тапсырма

Мәтіннің мазмұнына сұрақ-жауап жазу, Етістік райларының жасалуы мен түрлеріне мысал жазу


1 мин


Тексерілді: Директордың оқу ісі жөніндег орынбасары ----------------------Алтынбекова Г. Қ.

Қысқа мерзімді жоспар

Пәні: Қазақ тілі

Сыныбы: 11 «А»

Сабақтың тақырыбы: Етістіктің райлары

Сабақтың мақсаты:Жаңа тақырыпты балалардың өз бетінше оқуына мүмкіндік жасай отырып,өзіндік пікір айту қабілетін дамыту, синтаксистік талдау жасауға үйрету

Сабақ көрнекілігі:АКТ,оқулық,ғаламтордан алынған материалдар,кеспеқағаздар,


Сабақтың әдіс-тәсілдері:Топтық жұмыс, ой қозғау, «айналмалы бекет» тәсілі

Кіріктірілген модульдер:Оқыту мен оқудағы көшбасшылық,оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер

Күтілетін нәтиже:Сыни тұрғыдан ойлана отырып, өз ой-пікірлерін еркін жеткізеді, құрмалалас сөйлемдердің құрылысын біледі, ынтымақтастық атмосферасын құрады

Түйінді идея: Етістіктің шақтары біліп,ауызекі сөйлеуде қолдана білу

Кезеңдер

Сабақтың барысы

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

Уақыт

1


Кіріспе

Психололгиялық

дайындық

Шаттық шеңберін құру

Бір-біріне ізгі тілектер айту

2 мин

2

Ұйымдастыру

кезеңі

1, 2, 3, 4 деп санату арқылы топтарға бөлу

Санау арқылы топқа бөлінеді

2 мин

3


Үй тапсырмасы


« Айналмалы бекет» әдісі

Флипчарттың жоғарғы жағына жазылған сұраққа әр топ жауап жазады.Бекеттерді айналып өз топтарына келгенде басқалардың жауабын талқылап, өздеріне және басқаларға баға қояды

6 мин

4

Негізгі бөлім

Жаңа сабақ

Қызығушылықты ояту.Алдыңғы тақырыппен байланыстыра отырып, ой тастау, : Етістіктің райлары, оның жасалу жолдары туралы топтарға бір-біріне сұрақтар қойғызу


Етістіктің райларын біледі, оларды бірбірімен салыстыра отырып, ерекшеліктерін біледі, құрмалас сөйлемдер құрап, синтаксистік талдау жасайды


8мин

5

Мәтінмен жұмыс

Жаңа сабақта проблемалық сұрақ қою әдісімен мәтіннің мазмұнын аштыру

Мәтіннен етістіктерді табады, оларға рай жұрнақтарын жалғап, бірбіріне түсіндіре алады

7 мин

6


Топтық жұмыс

Әр топқа флипчарт беру және оқушыларға рольдерді бөліп беру

Баяндаушы-анықтамасын айтады

Тілші-сұрақ қояды

Бейнелеуші-суреттейді

Жазушы -өлең немесе эссе жазады

Баяндаушы екі оқушы болуға болады. Балалар рольдерін өзара бөліп алып, қорғап шығады,талқылайды,болған тарихи оқиғалардың өңірлерін картадан көрсетеді


8 мин

7


Сергіту сәті

Интерактивті тақтадан көңіл күйді көтеретін әуен қою

Дене қимылымен жаттығу орындайды

2 мин

8

Жаңа сабақты пысықтау

« Жүзім сабағы» әдісі

Жаңа тақырып бойынша алған ақпараттарын жүзім сабағына жазады

5 мин

9

Қорытынды бөлім

Жаңа сабақты қорытындылау

ИНСЕРТ кестесін тарату

өз қалауынша толтырады

2 мин

Кері байланыс

Стикер таратылады

Сабаққа байланысты өз ойларын жазады

2 мин

11


Үйге тапсырма

Мәтіннің мазмұнына сұрақ-жауап жазу, Етістік райларының жасалуы мен түрлеріне мысал жазу


1 мин

Тексерілді: Директордың оқу ісі жөніндег орынбасары ----------------------Алтынбекова Г. Қ.

Қысқа мерзімді жоспар

Пәні: Қазақ тілі 19.12.

Сыныбы: 9 «Б»

Сабақтың тақырыбы: Бұйрық рай

Сабақтың мақсаты:Жаңа тақырыпты балалардың өз бетінше оқуына мүмкіндік жасай отырып,өзіндік пікір айту қабілетін дамыту, синтаксистік талдау жасауға үйрету

Сабақ көрнекілігі:АКТ,оқулық,ғаламтордан алынған материалдар,кеспеқағаздар,

Сабақтың әдіс-тәсілдері:Топтық жұмыс, ой қозғау, «Кім жылдам» тәсілі

Кіріктірілген модульдер:Оқыту мен оқудағы көшбасшылық,оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер

Күтілетін нәтиже:Сыни тұрғыдан ойлана отырып, өз ой-пікірлерін еркін жеткізеді, бұйрық райдың жұрнақтарын,құрмалалас сөйлемдердің құрылысын біледі, ынтымақтастық атмосферасын құрады

Түйінді идея: Етістіктің райларын біліп,ауызекі сөйлеуде қолдана білу

Кезеңдер

Сабақтың барысы

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

Уақыт

1


Кіріспе

Психололгиялық

дайындық

Шаттық шеңберін құру

Бір-біріне ізгі тілектер айту

2 мин

2

Ұйымдастыру

кезеңі

1, 2, 3, 4 деп санату арқылы топтарға бөлу

Санау арқылы топқа бөлінеді

2 мин

3


Үй тапсырмасы


«Пилот - штурман» әдісі арқылы сұрақтар дайындайды

Флипчарттың жоғарғы жағына жазылған сұраққа әр топтан 2оқушы шығып, 1айтады, 2-сі жауап жазады. Сұрақтарды өзара талқылап, бірінші жауап беруге тырысады, өздеріне және басқаларға баға қояды

6 мин

4

Негізгі бөлім

Жаңа сабақ

Қызығушылықты ояту.Алдынғы тақырыппен байланыстыра отырып, ой тастау,бұйрықрайлары, оның жасалу жолдары туралы топтарға бір-біріне сұрақтар қойғызу


Етістіктің райларын біледі, оларды бір-бірімен салыстыра отырып, ерекшеліктерін біледі, бір-біріне әмір беру, бұйрық рай жұрнақтарын қолдану, амалдарды орындау


8мин

5

Мәтінмен жұмыс

Жаңа сабақта проблемалық сұрақ қою әдісімен мәтіннің мазмұнын аштыру

Мәтіннен етістіктерді табады, оларға рай жұрнақтарын жалғап, бір-біріне түсіндіре алады

7 мин

6


Топтық жұмыс

Әр топқа флипчарт беру және оқушыларға рольдерді бөліп беру

Баяндаушы-анықтамасын айтады

Тілші-сұрақ қояды

Бейнелеуші-суреттейді

Жазушы -өлең немесе эссе жазады

Баяндаушы екі оқушы болуға болады. Балалар рольдерін өзара бөліп алып, қорғап шығады,талқылайды,болған тарихи оқиғалардың өңірлерін картадан көрсетеді


8 мин

7


Сергіту сәті

Интерактивті тақтадан көңіл күйді көтеретін әуен қою

Дене қимылымен жаттығу орындайды

2 мин

8

Жаңа сабақты пысықтау

« Жүзім сабағы» әдісі

Жаңа тақырып бойынша алған ақпараттарын жүзім сабағына жазады

5 мин

9

Қорытынды бөлім

Жаңа сабақты қорытындылау

ИНСЕРТ кестесін тарату

өз қалауынша толтырады

2 мин

Кері байланыс

Стикер таратылады

Сабаққа байланысты өз ойларын жазады

2 мин

11


Үйге тапсырма

Етістік райларының жасалуы мен түрлеріне мысал жазу

Мақал-мәтелдерден бұйрық рай жұрнақтарын табады

1 мин


Қазақтілі

9 сынып

1

Сабақтың тақырыбы

Қазақ отбасындағы бірінші талап

2

Сабақтың мақсаты

Отбасытақырбындағымақал-мәтелдердібілуарқылыөзпікірлерінайтуға, талдаужасап қорытынды шығаруғадағдыландыру.Ойлауқабілетіндамытыпшығармашылықәрекетінқалыптастырға үйренеді


Күтілетін нәтиже

Балалардың бойында ата-анаға деген сүйіспеншілік , құрмет сезімін ояту мен сыйластық, татулық,,қорлық қалыптасады.

3

Оқу нәтижелері

Мақал-мәтелдердіңсыңарынтабабіледі.

Өзпікірлерінайтуға, талдаужасапқорытындыжасайалады.


Түйіндіидеялар

Сұрақ-жауап - білімдеңгейінніңөсуінеүлес қосады,

Сынитұрғыданойлау - өзойларынайтуғанегізделген.

АКТ - қолданудакөрнекіліктіпайдаланууақыттыұту.

Оқытуды бағалауда бала бойындағысенімділіктіқалыптастыру


Бірлескенжұмысқанегізделгентәсіл

«Ыстық орындық» - оқушыларкөмекшіесімдертуралыбілімдерінтексереді.

«Дана үкі»әдісі - мәтінмазмұнынтүсінугежолашады (топтастыру),

Постерменжұмыста-оқушыларөз

түсінігінкөрсетеалады. Презентация

Жұмбақты шешіп, тақырыпты ашуға мүмкіндік туады

Уақ

ыты

Мұғалім іс-әрекеті

Оқушы іс - әрекеті


1)БІЛІМ. І кезеңі.Оқушылардысабақтыңжоспарыментаныстырамын.

Интерактивтітақтаданкөрсетіпжұмбақжасырымын.

Аймақ құру.


Оқушыларжауабынфлипчартарқылытақтағажазды .

- Отбасынақамқорлықреспубликамыздыңнегізгіміндеттерініңбірі.ҚазақстанРеспубликасыныңАтаЗаңының 27-бабында неке мен отбасы,ана мен әкежәне бала мемлекеттіңқорғауындаболадыдепкөрсетілген.- Осыданотанотбасынанбасталады.

1. «Қайталау - білім анасы»

2. «Тапқыр болсаң, тауып көр»

3. «Білгенге маржан, білмегенге арзан»

4. «Жұмыла көтерген жүк жеңіл»


Жұмбақ

Маған да,саған да
Жақын туыс бес адам.

Үш әріптен тұратын.
Онға оқы, солға оқы
Өзгермейді еш одан.
Бәрі-де өз жұртың
Айтады, қане кім атын?

аға

ата


апа ана

іні

2.ТҮСІНУ.-Бірінші жоспар «Қайталай - біліманасы» дегендей «Ыстықорындық» әдісі арқылы өткен тақырыпты қайталаймыз.

Сөздік жұмыс:

Қойылған сұрақтар:

Көмекші есімдер дегеніміз не?

Көмекші есімдердің түрлерін атаңдар.Мекен көмекші есімдерге мысал келтіріндер, т.б.

ТАЛАП-ЦЕЛЬ ,ТРЕБОВАНИЕ

КӨРГЕНСІЗ-НЕВОСПИТАННЫЙ

МЕЙІРІМДІЛІК-ДОБРОТА

ИМАНДЫЛЫҚ-ПОРЯДОЧНЫЙ

ТІЛ АЛҒЫШ- ПОСЛУШНЫЙ

АДАЛ- ЧЕСТНЫЙ

ТИЯНАҚТЫ- ОСНОВАТЕЛЬНЫЙ

СЫЙЛАУ- УВАЖАТЬ

3.ҚОЛДАНУ. «Тапқырболсаң, тауыпкөр»

Мақалдардың мазмұнына байланысты -"әке","ана", "бала"- сынып 3 топқа бөлінеді.


"Дана үкі" әдісі.3-топ мәтіннің

бөліктерін оқиды, аударады, "өз

жартынды тап"ойыны арқылы

сұраққа жауап береді

«Алып та анадантуады» ,

«Ананыңалдындаасқар тау да аласа»

«Анажүрегітеңіздентерең»

Бала тәрбиесі - бесіктен.

Бала - адамныңбауыреті.

Бала - көңілдің гүлі, көздің нұры.

Әкең өлсе де, әкеңді көрген өлмесін

Әкеніңқадірінбалалыболғандабілерсің.

Әкесінсыйламағанкісіні,

Баласысыйламайды. Апамүйі - ақжайлау.

"Өз жартынды тап"ойыны

-Отбасы мектебінің ұстаздары кімдер?

-Қазақ отбасы балаларына қандай сөздерді айтып отырады ?

-Отбасынан тәрбие алған бала қандай болып шығады ?

4.ТАЛДАУ. «Білгенге маржан, білмегенге арзан»

Мақал-мәтелдердің екінші сыңарын сәйкестендіру.


Оқулықпен жұмыс. 3-тапсырма

1.Әдепті бала арлы бала ...

2.Балаңды жұрт мақтаса ...

3.Бала жасындағысын ұмытпайды ...

4.Атаңа не көрсетсең ...

а)алдыңа сол келер.

ә)таз басындағысын ұмытпайды

б)әдепсіз бала сорлы бала. в)бәрінен де сол жақсы.

5-тапсырма

Сөздердің сәйкес қатарын табыңдар


Қамқорлық 1.адамгершілік ережелері

Береке 2.ең жақын адамдар

Ағайын 3.ауызбірлік

Тәрбиесіздік 4.қамын ойлаушылық

Имандылық 5. әдепсіздік


5.ЖИНАҚТАУ."Жұмыла көтерген жүк жеңіл". Көп нүктенің орнына қажетті сөздерді қойып, көшіріп жазыңдар.

Топтық жұмыс "постер".


Тыйым сөздің анықтамасына назар аудару.

Рефлексия:

Осы түстерді таңдап кімді жақсы көретінің

айтады.

Бәрің де өздеріңніңотбасындағыадамдардыжақсыкөредіекенсіңдер.



Отбасы мектебінің ұстаздары

Қазақ отбасы дегенді айтады.

Тәрбие көрген бала



болып өседі.

Туыстық атауларға өздеріңше сипаттама беріңдер.

Әке, шеше, бала,ер-азамат,

әйел, жамағат, отағасы.

А) Қыздарға байланысты тыйым сөздер:әдепсіз сөз сөйлеме, әлем-жәлем киінбе, сәбиді ұрма, теппе.

Ә) Ер балағабайланыстытыйымсөздер. Әлсізге күш көрсетпе, әйелге өктем сөйлеме, ағайынды ұмытпа, қызғақолжұмсама, ішімдікке бой ұрма, ұлыадамдардысыйла

Қызылтүс - ана,

Көк түс - әке,

Сары түс - әже,

Жасылтүс - ата.

6.БАҒАЛАУ.1.Сабақтың мақсатынажеттікпе?

2.Не білдіксабақта?

Тапсырмаларды жарыса орындаған сайын смайликтер таратып отырдым.

Формативтік бағалаудың топтық бағалауын қолданып смайликтер тарату.

Оқушылар топ ішінде бір-бірін бағалап отырады.


7.Үй тапсырмасы:

Тыйым сөздерді пайдаланып,диалог құраңдар. 55-бет,2-тап

Оқушылар күнделіктеріне жазып алады.


Тексерілді: Директордың оқу ісі жөніндег орынбасары ----------------------Алтынбекова Г. Қ.


Қысқа мерзімді жоспар

Пәні: Қазақ тілі

Сыныбы: 9 «Б»

Сабақтың тақырыбы: Етістіктің шақтары

Сабақтың мақсаты: Жаңа тақырыпты балалардың өз бетінше оқуына мүмкіндік жасай отырып,өзіндік пікір айту қабілетін дамыту, синтаксистік талдау жасауға үйрету

Сабақ көрнекілігі: АКТ,оқулық,ғаламтордан алынған материалдар,кеспе қағаздар,


Сабақтың әдіс-тәсілдері: Топтық жұмыс, ой қозғау, «айналмалы бекет» тәсілі

Кіріктірілген модульдер: Оқыту мен оқудағы көшбасшылық,оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер

Күтілетін нәтиже: Сыни тұрғыдан ойлана отырып, өз ой-пікірлерін еркін жеткізеді, құрмалалас сөйлемдердің құрылысын біледі, ынтымақтастық атмосферасын құрады

Түйінді идея: Етістіктің шақтары біліп,ауызекі сөйлеуде қолдана білу

Кезеңдер

Сабақтың барысы

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

Уақыт

1


Кіріспе

Психололгиялық

дайындық

Шаттық шеңберін құру

Бір-біріне ізгі тілектер айту

2 мин

2

Ұйымдастыру

кезеңі

«Бір шаңырақ астындамыз» әдісі арқылы топқа бөлу

Түрлі-түсті ленталарды алып,түсіне қарай топқа бөлінеді

2 мин

3


Үй тапсырмасы


« Айналмалы бекет» әдісі

Флипчарттың жоғарғы жағына жазылған сұраққа әр топ жауап жазады.Бекеттерді айналып өз топтарына келгенде басқалардың жауабын талқылап, өздеріне және басқаларға баға қояды

6 мин

4

Негізгі бөлім

Жаңа сабақ

Қызығушылықты ояту.Алдыңғы тақырыппен байланыстыра отырып, ой тастау, : Етістіктің шақтары, оның жасалу жолдары туралы топтарға бір-біріне сұрақтар қойғызу


Құрмалас сөйлемдердің қалай жасалатынын анықтайды, жай сөйлемдермен слыстыра отырып, рекшеліктерін біледі, құрмалас сөйлемдерге синтаксистік талдау жасайды


8мин

5

Мәтінмен жұмыс

Жаңа сабақта проблемалық сұрақ қою әдісімен мәтіннің мазмұнын аштыру

Бөлімдерді өзара бөлісіеді, жаңа сөздермен құрмалас сөйлемдер құрайды

7 мин

6


Топтық жұмыс

Әр топқа флипчарт беру және оқушыларға рольдерді бөліп беру

Баяндаушы-анықтамасын айтады

Тілші-сұрақ қояды

Бейнелеуші-суреттейді

Жазушы -өлең немесе зссе жазады

Баяндаушы екі оқушы болуға болады. Балалар рольдерін өзара бөліп алып, қорғап шығады,талқылайды,болған тарихи оқиғалардың өңірлерін картадан көрсетеді


8 мин

7


Сергіту сәті

Интерактивті тақтадан көңіл күйді көтеретін әуен қою

Дене қимылымен жаттығу орындайды

2 мин

8

Жаңа сабақты пысықтау

« Жүзім сабағы» әдісі

Жаңа тақырып бойынша алған ақпараттарын жүзім сабағына жазады

5 мин

9

Қорытынды бөлім

Жаңа сабақты қорытындылау

ИНСЕРТ кестесін тарату

өз қалауынша толтырады

2 мин

Кері байланыс

Стикер таратылады

Сабаққа байланысты өз ойларын жазады

2 мин

11


Үйге тапсырма

Мәтіннің мазмұнына сұрақ-жауап жазу, Етістіктің шақтары, жасалуы мен түрлеріне мысал жазу


1 мин

Тексерілді:

Директордың оқу ісі жөніндегі орынбасары

-------------------Алтынбекова Г. Қ.

Қысқа мерзімді жоспар


Пәні: Қазақ тілі

Сыныбы: 11«А»

Сабақтың тақырыбы:Ауа райы

Сабақтың мақсаты:мәтіннің мазмұнын сыни тұрғыдан ойлату арқылы меңгерту, салалас құрмаластың түрлері мен жасалу жолдарын үйрету

Сабақ көрнекілігі: Оқулық, тірек сызба,ғаламтордан алынған материалдар,АКТ,флипчарт,кеспе қағаздар, маркер

Сабақтың әдіс-тәсілдері:Топтық жұмыс, «ыстық орындық», шығармашылық тапсырма,

Кіріктірілген модульдер: СТО,ОүБ,жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту,оқыту мен оқудағы көшбасшылық,оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер

Күтілетін нәтиже: Балаларда жаңа идея қалыптасып, бір-бірімен ой бөліседі, алған ақпараттарын өмірде тиімді қолдана алдады

Түйінді идея:сөйлеу мәдениетін қалыптастырып, ауызекі сөйлеуде құрмалас сөйлемдерді қолдану

Кезеңдер

Сабақтың барысы

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

1

Кіріспе

2мин

Психололгиялық дайындық

Шаттық шеңберін құрып, С. Тұрысбековтің ырғақты әуені қойылады

Барлығы бір-біріне сәттілік тілейді

2

2 мин

Ұйымдастыру кезеңі

Кеспе қағазға тілек жазып тарату арқылы топтарға бөлу

Әркім өз орнын тауып отырады

3

6мин

Үй тапсырмасы

Ізденіп келген сұрақтарына байланысты проблемалық тапсырма беру

Проблеманы шешу жолдарын табады

4

Негізгі бөлім


10 мин

Жаңа сабақ

Тірек сызбалар құрғызып, сол сызбаларына сүйене отырып, салаластың түрлеріне мысал сұрау

Сызбаларын қорғайды, салаластың түрлеріне сөйлем құрай алады, оны басқа топпен ауысады

5

10 мин

Топтық жұмыс

Үш топқа флипчарт таратып, мәтіннің мазмұнына байланысты тапсырма беріледі және барлаушы сайланады

Топ өз ойларын қағаз бетіне түсіреді , мағлұмат жинайды. Соңында ыстық орындыққа отырғызып, әр топ сұрақ қояды,көп сұраққа жауап берген барлаушы ыстық орындық иесі болады.

6

6мин

Жаңа сабақты пысықтау


Салалас құрмаластың жасалу жолдарын тізіп шығу

Әр топ уақытты үнемдей отырып сұрақтарға жауап беру арқылы жүзім сабағын толтырады

7

2 мин

Сергіту сәті

Көңілді әуен қою

Дене жаттығуын жасайды

8

Қорытынды

2 мин

Бағалау

Бағалау критерийлері бойынша бағалайды

Өзін-өзі және топтастарын бағалайды

9

3 мин

Кері байланыс

Арнайы кесте қағазы таратылады

Балалар өз ойларын жазады

10

1 мин

Үйге тапсырма

Мәтіннің мазмұнын ашатын сұрақтар дайындау


Тексерілді:

Директордың оқу ісі жөніндегі орынбасары

-------------------Алтынбекова Г. Қ.

Қысқа мерзімді жоспар

Пәні: әдебиет

Сыныбы: 11 «А»

Сабақтың тақырыбы: Ғ. Мүсіреповтың шығармалары

Сабақтың мақсаты:Атақтыжазушының өмірінен мәлімет беріп, шығармаларын оқыту, ата өнерін кйінгі ұрпаққа аманат ету;

Сабақ көрнекілігі:АКТ,ғаламтордан алынған материалдар,оқулық, флипчарт,маркер

Сабақтың әдіс-тәсілдері:Топтық,жұптық,

«миға шабуыл» әдісі, «концептуалды кесте» әдісі, кері байланыс

Кіріктірілген модульдер:СТО.Жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту.Оқытудағы жаңа тәсілдер.Оқыту мен оқудағы көсбасшылық.Талантты және дарынды балаларды оқыту.ОүБ.АКТ

Күтілетін нәтиже:Атақты азушың өмірі мен шығармаларын біледі, күрделендірілген тапсырмаларды бірін-бірі оқыту арқылы меңгереді, ізденбеген оқушы болмайды, ,топтық шешім қабылдап, ұсыныс айта алады

Түйінді идея: әдеби мұраны сақтау, қазақ тілінде еркін сөйлеу

Кезеңдер

Сабақтың барысы

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

1

Кіріспе

3мин

Психологиялық дайындық

Шаттық шеңберін құру

Кімнен не үйренгені туралы бір ауыз сөзден айтады

2

3 мин

Ұйымдастыру кезеңі

Муз.аспаптар, күйшілер, күйлердің атаулары жазылған сөздер дайындау


Сөздерді таңдау арқылы топқа бөлінеді


7 мин

Үй тапсырмасы

«миға шабуыл» әдісін ұйымдастырып,жабық,

ашық сұрақтар қойылады. Мысалы: Ғ. Мүсірепов кім? Оның қандай шығармалары бар?

Орындық қойып шеңбер болып отыру,мұғалім балалармен қатар отырады. Жауап алғаннан кейін кідіріс жасап, басқа оқушыға бағыттайды.

4

Негізгі бөлім


10 мин

Жаңа сабақ

Жаңа тақырыпқа байланысты слайдтар көрсетіледі. Тірек сызба ілінеді, Концептуалды кесте топтарға ұсынылады.

Жаңа сабақтан алған ақпаратты кестеге салады,балалар шығармаларының ұқсастықтары мен ерекшеліктерін табады

5


7 мин

Топтық жұмыс

Әдеби шығармалардың адам өміріндегі маңыздылығы қандай? Флипчарт ұсынылады

Ойын ережесін сақтап, оқушылар флипчартқа өз ойларын түсіреді

6


8 мин

Жаңа сабақты пысықтау

Жаңа сабақ бойынша топтар арасында диалогтік оқыту әдісін қолдану

Топтар бір-біріне сұрақтар қойып,идеяларымен бөліседі

7

Қорытынды

2 мин

Бекіту

ИНСЕРТ

Толтырады

8

3 мин

Бағалау

Өзін-өзі бағалау,топты бағалау,Формативті,жиынтық бағалау


9

2 мин

Кері байланыс

Стикер таратылады

Толтырады

10

1 мин

Үйге тапсырма

Ғ. Мүсіреповтің шығармаларын оқу


Тексерілді:

Директордың оқу ісі жөніндегі орынбасары

-------------------Алтынбекова Г.Қ.

Қысқа мерзімді жоспар

Пәні: Қазақ тілі

Сыныбы: 9 «А»

Сабақтың тақырыбы: Дина Нұрпейісова

Сабақтың мақсаты:Дина Нұрпейісова туралы мәлімет беру, құрмаластың түрлерін қайталау арқылы балалардың бұрынғы алған білімдерін өрістету

Сабақ көрнекілігі:АКТ,ғаламтордан алынған материалдар,оқулық, флипчарт,маркер

Сабақтың әдіс-тәсілдері:Топтық жұмыс, «жұптасып-ойлан-бөліс» әдісі, «ойланудың алты қалпағы», «радиоға қоңырау шалу» әдісі, ой толғау

Кіріктірілген модульдер:ОүБ.АКТ

Жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту.Оқытудағы көсбасшылық.Оқытудағы жаңа тәсілдер.СТО

Күтілетін нәтиже:Сабақта алған ақпаратты біледі,түсінеді, салыстырады,қолданады,талқылайды,бағалайды,өз ойларын еркін жеткізіп,бірін бірі қолдайды

Түйінді идея: Дина Нұрпейісованың күйлерін тыңдап, мәдени мұралардың аманат екенін түсінеді, құрмаластың түрлерін ажырата алады


Кезеңдер

Сабақтың барысы

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

1

Кіріспе

3 мин

Психологиялық дайындық

Шаттық шеңберін құру

Бір-бірінің бойындағы жақсы қасиеттерді айтып шығу

2

2 мин

Ұйымдастыру кезеңі

Мазайка таратып беру

Түсіне қарай топқа бөлінеді


6 мин

Үй тапсырмасы

«Жұптасып-ойлан-бөліс» әдісі бойынша сұрақтар дайындайды, бір-біріне ұсынады

Алдымен сұрақты жеке дайындайды,жұптасып жауап береді, топпен ой бөліседі

4

Негізгі бөлім

10 мин

Жаңа сабақ

Интернеттен Дина туралы мәлімет көрсету; Флипчарт таратылады, «Зигзаг» әдісімен жаңа тақырыпты бөлім бойынша топтарға бөліп беру;

Ойларын қағазға түсіріп,қорғайды

5

7 мин

Топтық жұмыс

Музыканың адам өміріндегі маңызын анықтау үшін «Ойланудың алты қалпағы» әдісі бойынша алдын ала шляпа жасалынады, топтарға рөлдер бөлінеді

Шляпаны киіп,рольдерін ойнайды

6

8 мин

Жаңа сабақты пысықтау

«Радиоға қоңырау шалу» әдісі бойынша әр топтан бір оқушыдан ортаға шығарады

Сырттан қонақ болып келеді,отырған көреремендер сұрақ қояды

7

Қорытынды

2 мин

Бекіту

ИНСЕРТ

Толтырады

8

3 мин

Бағалау

ОүБ,өзара бағалау,формативті,жиынтық бағалау

Топтар бір-бірін бағалайды

9

2 мин

Кері байланыс

Стикер таратылады

Толтырады

10

2 мин

Үйге тапсырма

Тақырыпты оқып, күй анасы туралы қосымша мәлімет жазып келу


Тексерілді: Директордың оқу ісі жөніндег орынбасары ----------------------Алтынбекова Г. Қ.

Қысқа мерзімді жоспар

Пәні: Қазақ тілі

Сыныбы: 9 «Б»

Сабақтың тақырыбы: Етістіктің шақтары

Сабақтың мақсаты:Жаңа тақырыпты балалардың өз бетінше оқуына мүмкіндік жасай отырып,өзіндік пікір айту қабілетін дамыту, синтаксистік талдау жасауға үйрету

Сабақ көрнекілігі:АКТ,оқулық,ғаламтордан алынған материалдар,кеспеқағаздар,


Сабақтың әдіс-тәсілдері:Топтық жұмыс, ой қозғау, «айналмалы бекет» тәсілі

Кіріктірілген модульдер:Оқыту мен оқудағы көшбасшылық,оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер

Күтілетін нәтиже:Сыни тұрғыдан ойлана отырып, өз ой-пікірлерін еркін жеткізеді, құрмалалас сөйлемдердің құрылысын біледі, ынтымақтастық атмосферасын құрады

Түйінді идея: Етістіктің шақтары біліп,ауызекі сөйлеуде қолдана білу

Кезеңдер

Сабақтың барысы

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

Уақыт

1


Кіріспе

Психололгиялық

дайындық

Шаттық шеңберін құру

Бір-біріне ізгі тілектер айту

2 мин

2

Ұйымдастыру

кезеңі

«Бір шаңырақ астындамыз» әдісі арқылы топқа бөлу

Түрлі-түсті ленталарды алып,түсіне қарай топқа бөлінеді

2 мин

3


Үй тапсырмасы


« Айналмалы бекет» әдісі

Флипчарттың жоғарғы жағына жазылған сұраққа әр топ жауап жазады.Бекеттерді айналып өз топтарына келгенде басқалардың жауабын талқылап, өздеріне және басқаларға баға қояды

6 мин

4

Негізгі бөлім

Жаңа сабақ

Қызығушылықты ояту.Алдыңғы тақырыппен байланыстыра отырып, ой тастау, : Етістіктің шақтары, оның жасалу жолдары туралы топтарға бір-біріне сұрақтар қойғызу


Құрмалас сөйлемдердің қалай жасалатынын анықтайды, жай сөйлемдермен слыстыра отырып, рекшеліктерін біледі, құрмалас сөйлемдерге синтаксистік талдау жасайды


8мин

5

Мәтінмен жұмыс

Жаңа сабақта проблемалық сұрақ қою әдісімен мәтіннің мазмұнын аштыру

Бөлімдерді өзара бөлісіеді, жаңа сөздермен құрмалас сөйлемдер құрайды

7 мин

6


Топтық жұмыс

Әр топқа флипчарт беру және оқушыларға рольдерді бөліп беру

Баяндаушы-анықтамасын айтады

Тілші-сұрақ қояды

Бейнелеуші-суреттейді

Жазушы -өлең немесе зссе жазады

Баяндаушы екі оқушы болуға болады. Балалар рольдерін өзара бөліп алып, қорғап шығады,талқылайды,болған тарихи оқиғалардың өңірлерін картадан көрсетеді


8 мин

7


Сергіту сәті

Интерактивті тақтадан көңіл күйді көтеретін әуен қою

Дене қимылымен жаттығу орындайды

2 мин

8

Жаңа сабақты пысықтау

« Жүзім сабағы» әдісі

Жаңа тақырып бойынша алған ақпараттарын жүзім сабағына жазады

5 мин

9

Қорытынды бөлім

Жаңа сабақты қорытындылау

ИНСЕРТ кестесін тарату

өз қалауынша толтырады

2 мин

Кері байланыс

Стикер таратылады

Сабаққа байланысты өз ойларын жазады

2 мин

11


Үйге тапсырма

Мәтіннің мазмұнына сұрақ-жауап жазу, Етістіктің шақтары, жасалуы мен түрлеріне мысал жазу


1 мин

Тексерілді:

Директордың оқу ісі жөніндегі орынбасары

-------------------Алтынбекова Г. Қ.

Қысқа мерзімді жоспар


Пәні: Қазақ тілі

Сыныбы: 11«А»

Сабақтың тақырыбы:Сын есім

Сабақтың мақсаты:сын есімді, оның түрлерін сыни тұрғыдан ойлату арқылы меңгерту, сапалық пен қатыстық сын есімдердің жасалу жолдарын үйрету

Сабақ көрнекілігі: Оқулық, тірек сызба,ғаламтордан алынған материалдар,АКТ,флипчарт,кеспе қағаздар, маркер

Сабақтың әдіс-тәсілдері:Топтық жұмыс, «Кім жылдам», шығармашылық тапсырма,

Кіріктірілген модульдер: СТО,ОүБ,жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту,оқыту мен оқудағы көшбасшылық,оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер

Күтілетін нәтиже: Балаларда жаңа идея қалыптасып, бір-бірімен ой бөліседі, алған ақпараттарын өмірде тиімді қолдана алдады

Түйінді идея:сөйлеу мәдениетін қалыптастырып, ауызекі сөйлеуде сын есімдерді қолданады

Кезеңдер

Сабақтың барысы

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

1

Кіріспе

2мин

Психололгиялық дайындық

Шаттық шеңберін құрып, С. Тұрысбековтің ырғақты әуені қойылады

Барлығы бір-біріне сәттілік тілейді

2

2 мин

Ұйымдастыру кезеңі

Кеспе қағазға тілек жазып тарату арқылы топтарға бөлу

Әркім өз орнын тауып отырады

3

6мин

Үй тапсырмасы

Ізденіп келген сұрақтарына байланысты проблемалық тапсырма беру

Проблеманы шешу жолдарын табады

4

Негізгі бөлім


10 мин

Жаңа сабақ

Тірек сызбалар құрғызып, сол сызбаларына сүйене отырып, сын есімнің түрлеріне мысал сұрау

Сызбаларын қорғайды, салаластың түрлеріне сөйлем құрай алады, оны басқа топпен ауысады

5

10 мин

Топтық жұмыс

Үш топқа флипчарт таратып, сын есімнің жасалу жолдарына байланысты тапсырма беріледі және барлаушы сайланады

Топ өз ойларын қағаз бетіне түсіреді , мағлұмат жинайды. Соңында ыстық орындыққа отырғызып, әр топ сұрақ қояды,көп сұраққа жауап берген барлаушы ыстық орындық иесі болады.

6

6мин

Жаңа сабақты пысықтау


Сын есімнің жасалу жолдарын тізіп шығу

Әр топ уақытты үнемдей отырып сұрақтарға жауап беру арқылы жүзім сабағын толтырады

7

2 мин

Сергіту сәті

Көңілді әуен қою

Дене жаттығуын жасайды

8

Қорытынды

2 мин

Бағалау

Бағалау критерийлері бойынша бағалайды

Өзін-өзі және топтастарын бағалайды

9

3 мин

Кері байланыс

Арнайы кесте қағазы таратылады

Балалар өз ойларын жазады

10

1 мин

Үйге тапсырма

Сын есімі бар мақалдар жазып, жаттау

Тексерілді:

Директордың оқу ісі жөніндегі орынбасары

-------------------Алтынбекова Г. Қ.

Қысқа мерзімді жоспар

Пәні: әдебиет

Сыныбы: 9 «Б»

Сабақтың тақырыбы: А. Байтұрсыновтың шығармалары «Қырық мысал»

Сабақтың мақсаты:Атақтыжазушының өмірінен мәлімет беріп, шығармаларын оқыту, ата өнерін кейінгі ұрпаққа аманат ету;

Сабақ көрнекілігі:АКТ,ғаламтордан алынған материалдар,оқулық, флипчарт,маркер

Сабақтың әдіс-тәсілдері:Топтық,жұптық,

«миға шабуыл» әдісі, «концептуалды кесте» әдісі, кері байланыс

Кіріктірілген модульдер:СТО.Жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту.Оқытудағы жаңа тәсілдер.Оқыту мен оқудағы көсбасшылық.Талантты және дарынды балаларды оқыту.ОүБ.АКТ

Күтілетін нәтиже:Атақты жазушың өмірі мен шығармаларын біледі, күрделендірілген тапсырмаларды бірін-бірі оқыту арқылы меңгереді, ізденбеген оқушы болмайды, ,топтық шешім қабылдап, ұсыныс айта алады

Түйінді идея: әдеби мұраны сақтау, қазақ тілінде еркін сөйлеу

Кезеңдер

Сабақтың барысы

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

1

Кіріспе

3мин

Психологиялық дайындық

Шаттық шеңберін құру

Кімнен не үйренгені туралы бір ауыз сөзден айтады

2

3 мин

Ұйымдастыру кезеңі

Муз.аспаптар, күйшілер, күйлердің атаулары жазылған сөздер дайындау


Сөздерді таңдау арқылы топқа бөлінеді


7 мин

Үй тапсырмасы

«миға шабуыл» әдісін ұйымдастырып,жабық,

ашық сұрақтар қойылады. Мысалы: Ғ. Мүсірепов кім? Оның қандай шығармалары бар?

Орындық қойып шеңбер болып отыру,мұғалім балалармен қатар отырады. Жауап алғаннан кейін кідіріс жасап, басқа оқушыға бағыттайды.

4

Негізгі бөлім


10 мин

Жаңа сабақ

Жаңа тақырыпқа байланысты слайдтар көрсетіледі. Тірек сызба ілінеді, Концептуалды кесте топтарға ұсынылады.

Жаңа сабақтан алған ақпаратты кестеге салады,балалар шығармаларының ұқсастықтары мен ерекшеліктерін табады

5


7 мин

Топтық жұмыс

Әдеби шығармалардың адам өміріндегі маңыздылығы қандай? Флипчарт ұсынылады

Ойын ережесін сақтап, оқушылар флипчартқа өз ойларын түсіреді

6


8 мин

Жаңа сабақты пысықтау

Жаңа сабақ бойынша топтар арасында диалогтік оқыту әдісін қолдану

Топтар бір-біріне сұрақтар қойып,идеяларымен бөліседі

7

Қорытынды

2 мин

Бекіту

ИНСЕРТ

Толтырады

8

3 мин

Бағалау

Өзін-өзі бағалау,топты бағалау,Формативті,жиынтық бағалау


9

2 мин

Кері байланыс

Стикер таратылады

Толтырады

10

1 мин

Үйге тапсырма

«Қырық мысал» оқу


Тексерілді:

Директордың оқу ісі жөніндегі орынбасары

-------------------Алтынбекова Г.Қ.

Қысқа мерзімді жоспар

Пәні: Қазақ тілі

Сыныбы: 9 «А»

Сабақтың тақырыбы: Дина Нұрпейісова

Сабақтың мақсаты:Дина Нұрпейісова туралы мәлімет беру, құрмаластың түрлерін қайталау арқылы балалардың бұрынғы алған білімдерін өрістету

Сабақ көрнекілігі:АКТ,ғаламтордан алынған материалдар,оқулық, флипчарт,маркер

Сабақтың әдіс-тәсілдері:Топтық жұмыс, «жұптасып-ойлан-бөліс» әдісі, «ойланудың алты қалпағы», «радиоға қоңырау шалу» әдісі, ой толғау

Кіріктірілген модульдер:ОүБ.АКТ

Жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту.Оқытудағы көсбасшылық.Оқытудағы жаңа тәсілдер.СТО

Күтілетін нәтиже:Сабақта алған ақпаратты біледі,түсінеді, салыстырады,қолданады,талқылайды,бағалайды,өз ойларын еркін жеткізіп,бірін бірі қолдайды

Түйінді идея: Дина Нұрпейісованың күйлерін тыңдап, мәдени мұралардың аманат екенін түсінеді, құрмаластың түрлерін ажырата алады


Кезеңдер

Сабақтың барысы

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

1

Кіріспе

3 мин

Психологиялық дайындық

Шаттық шеңберін құру

Бір-бірінің бойындағы жақсы қасиеттерді айтып шығу

2

2 мин

Ұйымдастыру кезеңі

Мазайка таратып беру

Түсіне қарай топқа бөлінеді


6 мин

Үй тапсырмасы

«Жұптасып-ойлан-бөліс» әдісі бойынша сұрақтар дайындайды, бір-біріне ұсынады

Алдымен сұрақты жеке дайындайды,жұптасып жауап береді, топпен ой бөліседі

4

Негізгі бөлім

10 мин

Жаңа сабақ

Интернеттен Дина туралы мәлімет көрсету; Флипчарт таратылады, «Зигзаг» әдісімен жаңа тақырыпты бөлім бойынша топтарға бөліп беру;

Ойларын қағазға түсіріп,қорғайды

5

7 мин

Топтық жұмыс

Музыканың адам өміріндегі маңызын анықтау үшін «Ойланудың алты қалпағы» әдісі бойынша алдын ала шляпа жасалынады, топтарға рөлдер бөлінеді

Шляпаны киіп,рольдерін ойнайды

6

8 мин

Жаңа сабақты пысықтау

«Радиоға қоңырау шалу» әдісі бойынша әр топтан бір оқушыдан ортаға шығарады

Сырттан қонақ болып келеді,отырған көреремендер сұрақ қояды

7

Қорытынды

2 мин

Бекіту

ИНСЕРТ

Толтырады

8

3 мин

Бағалау

ОүБ,өзара бағалау,формативті,жиынтық бағалау

Топтар бір-бірін бағалайды

9

2 мин

Кері байланыс

Стикер таратылады

Толтырады

10

2 мин

Үйге тапсырма

Тақырыпты оқып, күй анасы туралы қосымша мәлімет жазып келу


Тексерілді:

Директордың оқу ісі жөніндегі орынбасары

-------------------Алтынбекова Г. Қ.

Қысқа мерзімді жоспар


Пәні: Қазақ тілі

Сыныбы: 11«А»

Сабақтың тақырыбы:Сан есім

Сабақтың мақсаты:сан есімді, оның түрлерін сыни тұрғыдан ойлату арқылы меңгерту, жасалу жолдарын үйрету

Сабақ көрнекілігі: Оқулық, тірек сызба,ғаламтордан алынған материалдар,АКТ,флипчарт,кеспе қағаздар, маркер

Сабақтың әдіс-тәсілдері:Топтық жұмыс, «Кім жылдам», шығармашылық тапсырма,

Кіріктірілген модульдер: СТО,ОүБ,жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту,оқыту мен оқудағы көшбасшылық,оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер

Күтілетін нәтиже: Балаларда жаңа идея қалыптасып, бір-бірімен ой бөліседі, алған ақпараттарын өмірде тиімді қолдана алдады

Түйінді идея:сөйлеу мәдениетін қалыптастырып, ауызекі сөйлеуде сын есімдерді қолданады

Кезеңдер

Сабақтың барысы

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

1

Кіріспе

2мин

Психололгиялық дайындық

Шаттық шеңберін құрып, С. Тұрысбековтің ырғақты әуені қойылады

Барлығы бір-біріне сәттілік тілейді

2

2 мин

Ұйымдастыру кезеңі

Кеспе қағазға тілек жазып тарату арқылы топтарға бөлу

Әркім өз орнын тауып отырады

3

6мин

Үй тапсырмасы

Ізденіп келген сұрақтарына байланысты проблемалық тапсырма беру

Проблеманы шешу жолдарын табады

4

Негізгі бөлім


10 мин

Жаңа сабақ

Сан есім

Тірек сызбалар құрғызып, сол сызбаларына сүйене отырып, сан есімнің түрлеріне мысал сұрау

Сызбаларын қорғайды, сан есімнің түрлеріне сөйлем құрай алады, оны басқа топпен ауысады

5

10 мин

Топтық жұмыс

Үш топқа флипчарт таратып, сын есімнің жасалу жолдарына байланысты тапсырма беріледі және барлаушы сайланады

Топ өз ойларын қағаз бетіне түсіреді , мағлұмат жинайды. Соңында ыстық орындыққа отырғызып, әр топ сұрақ қояды,көп сұраққа жауап берген барлаушы ыстық орындық иесі болады.

6

6мин

Жаңа сабақты пысықтау


Сан есімнің жасалу жолдарын тізіп шығу

Әр топ уақытты үнемдей отырып сұрақтарға жауап беру арқылы жүзім сабағын толтырады

7

2 мин

Сергіту сәті

Көңілді әуен қою

Дене жаттығуын жасайды

8

Қорытынды

2 мин

Бағалау

Бағалау критерийлері бойынша бағалайды

Өзін-өзі және топтастарын бағалайды

9

3 мин

Кері байланыс

Арнайы кесте қағазы таратылады

Балалар өз ойларын жазады

10

1 мин

Үйге тапсырма

Сан есімі бар мақалдар жазып, жаттау


Тексерілді: Директордың оқу ісі жөніндег орынбасары ----------------------Алтынбекова Г. Қ.

Қысқа мерзімді жоспар

Пәні: Қазақ тілі

Сыныбы: 9 «Б»

Сабақтың тақырыбы: Етістіктің райларын қайталау

Сабақтың мақсаты: балалардың өз бетінше оқуына мүмкіндік жасай отырып,өзіндік пікір айту қабілетін дамыту, синтаксистік талдау жасауға үйрету

Сабақ көрнекілігі:АКТ,оқулық,ғаламтордан алынған материалдар,кеспеқағаздар,


Сабақтың әдіс-тәсілдері:Топтық жұмыс, ой қозғау, «айналмалы бекет» тәсілі

Кіріктірілген модульдер:Оқыту мен оқудағы көшбасшылық,оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер

Күтілетін нәтиже:Сыни тұрғыдан ойлана отырып, өз ой-пікірлерін еркін жеткізеді, құрмалалас сөйлемдердің құрылысын біледі, ынтымақтастық атмосферасын құрады

Түйінді идея: Етістіктің райларын біліп,ауызекі сөйлеуде қолдана білу

Кезеңдер

Сабақтың барысы

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

Уақыт

1


Кіріспе

Психололгиялық

дайындық

Шаттық шеңберін құру

Бір-біріне ізгі тілектер айту

2 мин

2

Ұйымдастыру

кезеңі

«Бір шаңырақ астындамыз» әдісі арқылы топқа бөлу

Түрлі-түсті ленталарды алып,түсіне қарай топқа бөлінеді

2 мин

3


Үй тапсырмасы


« Айналмалы бекет» әдісі

Флипчарттың жоғарғы жағына жазылған сұраққа әр топ жауап жазады.Бекеттерді айналып өз топтарына келгенде басқалардың жауабын талқылап, өздеріне және басқаларға баға қояды

6 мин

4

Негізгі бөлім

Жаңа сабақ

Қызығушылықты ояту.Алдыңғы тақырыппен байланыстыра отырып, ой тастау, : Етістіктің шақтары, оның жасалу жолдары туралы топтарға бір-біріне сұрақтар қойғызу


Құрмалас сөйлемдердің қалай жасалатынын анықтайды, жай сөйлемдермен слыстыра отырып, рекшеліктерін біледі, құрмалас сөйлемдерге синтаксистік талдау жасайды


8мин

5

Мәтінмен жұмыс

Жаңа сабақта проблемалық сұрақ қою әдісімен мәтіннің мазмұнын аштыру, ішінен етістіктерді таптыру

Бөлімдерді өзара бөлісіеді, жаңа сөздермен құрмалас сөйлемдер құрайды

7 мин

6


Топтық жұмыс

Әр топқа флипчарт беру және оқушыларға рольдерді бөліп беру

Баяндаушы-анықтамасын айтады

Тілші-сұрақ қояды

Бейнелеуші-суреттейді

Жазушы -өлең немесе зссе жазады

Баяндаушы екі оқушы болуға болады. Балалар рольдерін өзара бөліп алып, қорғап шығады,талқылайды,болған тарихи оқиғалардың өңірлерін картадан көрсетеді


8 мин

7


Сергіту сәті

Интерактивті тақтадан көңіл күйді көтеретін әуен қою

Дене қимылымен жаттығу орындайды

2 мин

8

Жаңа сабақты пысықтау

« Жүзім сабағы» әдісі

Жаңа тақырып бойынша алған ақпараттарын жүзім сабағына жазады

5 мин

9

Қорытынды бөлім

Жаңа сабақты қорытындылау

ИНСЕРТ кестесін тарату

өз қалауынша толтырады

2 мин

Кері байланыс

Стикер таратылады

Сабаққа байланысты өз ойларын жазады

2 мин

11


Үйге тапсырма

Етістіктің райлары, жасалуы мен түрлеріне мысал жазу


1 мин


Тексерілді:

Директордың оқу ісі жөніндегі орынбасары

-------------------Алтынбекова Г.Қ.

Қысқа мерзімді жоспар

Пәні: Қазақ тілі

Сыныбы: 8 «А»

Сабақтың тақырыбы: Дина Нұрпейісова

Сабақтың мақсаты:музыкалық аспаптар туралы мәлімет беру, құрмаластың түрлерін қайталау арқылы балалардың бұрынғы алған білімдерін өрістету

Сабақ көрнекілігі:АКТ,ғаламтордан алынған материалдар,оқулық, флипчарт,маркер

Сабақтың әдіс-тәсілдері:Топтық жұмыс, «жұптас-ойлан-бөліс» әдісі , «радиоға қоңырау шалу» әдісі, ой толғау, «Ойлаудың алты қалпағы» әдісі

Кіріктірілген модульдер:ОүБ.АКТ

Жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту.Оқытудағы көсбасшылық.Оқытудағы жаңа тәсілдер.СТО

Күтілетін нәтиже:Сабақта алған ақпаратты біледі,түсінеді, салыстырады,қолданады,талқылайды,бағалайды,өз ойларын еркін жеткізіп,бірін бірі қолдайды

Түйінді идея: Дина Нұрпейісованың күйлерін тыңдап, мәдени мұралардың аманат екенін түсінеді, құрмаластың түрлерін ажырата алады


Кезеңдер

Сабақтың барысы

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

1

Кіріспе

3 мин

Психологиялық дайындық

Шаттық шеңберін құру

Бір-бірінің бойындағы жақсы қасиеттерді айтып шығу

2

2 мин

Ұйымдастыру кезеңі

Мазайка таратып беру

Түсіне қарай топқа бөлінеді


6 мин

Үй тапсырмасы

«Жұптасып-ойлан-бөліс» әдісі бойынша сұрақтар дайындайды, бір-біріне ұсынады

Алдымен сұрақты жеке дайындайды,жұптасып жауап береді, топпен ой бөліседі

4

Негізгі бөлім

10 мин

Жаңа сабақ

Интернеттен музыкалық аспаптар туралы мәлімет көрсету; Флипчарт таратылады, «Зигзаг» әдісімен жаңа тақырыпты бөлім бойынша топтарға бөліп беру;

Ойларын қағазға түсіріп,қорғайды

5

7 мин

Топтық жұмыс

Музыканың адам өміріндегі маңызын анықтау үшін «Ойланудың алты қалпағы» әдісі бойынша алдын ала шляпа жасалынады, топтарға рөлдер бөлінеді

Шляпаны киіп,рольдерін ойнайды

6

8 мин

Жаңа сабақты пысықтау

«Радиоға қоңырау шалу» әдісі бойынша әр топтан бір оқушыдан ортаға шығарады

Сырттан қонақ болып келеді,отырған көреремендер сұрақ қояды

7

Қорытынды

2 мин

Бекіту

ИНСЕРТ

Толтырады

8

3 мин

Бағалау

ОүБ,өзара бағалау,формативті,жиынтық бағалау

Топтар бір-бірін бағалайды

9

2 мин

Кері байланыс

Стикер таратылады

Толтырады

10

2 мин

Үйге тапсырма

Тақырыпты оқып, күй анасы туралы қосымша мәлімет жазып келу


айма




 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал