7


  • Учителю
  • Конспект урока по английскому языку в 8 классе с применением технологии дифференцированного и индивидуализированного обучения по теме 'Торнадо-это страшно'

Конспект урока по английскому языку в 8 классе с применением технологии дифференцированного и индивидуализированного обучения по теме 'Торнадо-это страшно'

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание: Конспект урока по английскому языку в 8 классе с применением технологии индивидуализированного и дифференцированного обучения.Тема урока: Чтение текста «Торнадо - это страшно» (Лексическая тема «Стихийные бедствия» по УМК М. З. Биболетовой, Н. Н. Трубаневой «EnjoyEnglish» Unit 1 ,
предварительный просмотр материала

ГОКУ АО «Общеобразовательная школа при учреждениях исполнения наказания» УКП при ФКУ ИК-5 УФСИН по Амурской области


Конспект урока по английскому языку в 8 классе с применением технологии индивидуализированного и дифференцированного обучения.

Тема урока: Чтение текста «Торнадо - это страшно» (Лексическая тема «Стихийные бедствия» по УМК М. З. Биболетовой, Н. Н. Трубаневой «Enjoy English» Unit 1 , Section 5 "Is the Earth a Dangerous Place?")


Цель: развитие коммуникативных навыков по теме «Стихийные бедствия».

Задачи:

Образовательная: активизация грамматических навыков по теме Past Simple/ Past Continuous; формирование лексических навыков и активизация их в устной речи, совершенствование навыков чтения.

Воспитательная: формирование коммуникативной культуры.

Развивающая: формирование приёмов умственной деятельности, развитие самостоятельности познавательной деятельности у обучающихся, формирование общих умений коммуникации.

Коррекционная: коррекция внимания (объём, устойчивость, переключаемость); коррекция памяти (быстрота запоминания и воспроизведения, осмысление запоминаемого).

Тип урока: урок - тренинг

Оборудование:

1. Опорные таблицы с грамматическим материалом.

2. Лексический материал (учебное пособие «Счастливый английский» М. З. Биболетовой).

3. Раздаточный материал:

карточки индивидуального пользования для контроля лексики и грамматики (с учётом стиля обучения).

Ход урока

I. Организационный момент

1. Приветствие:

- Good morning, students, I'm glad to see you. How are you today?

2. Определение отсутствующих:

-Who is absent today?

3. Проверка готовности к уроку:

- Be ready for the lesson, please.

4. Сообщение темы и цели урока:

- We are going to learn some information about tornadoes but first of all we must revise the tenses: Past Simple and Past Continuous.

II.Фонетическая разминка

- As usual, we begin with pronunciation. Open your books at p. 27. See ex. 90. You will need these words today. Listen to them.


[a:]

disaster

disastrous

start

fast

guitar

past

[^]

flood

blood

hurricane

nothing

another

other

[a ]

damage

badly

bang

galaxy

travel

happen

[ei]

break

shake

explain

volcano

tornado

endanger

[ :]

earth

universe

research

occur

hurt

emergency

[au]

drought

shout

cloud

sound

outer

down

[ :]

explore

more

storm

tornado

fortunately

astronaut


  • Now pronounce the words all together. Do it one by one. (P1-P2-P3…)

III.Речевая разминка

- Try to guess the word by its definition:

1) A sudden shaking of the ground. (an earthquake)

2) A very violent storm or wind. (a hurricane)

3) A large amount of water which covers a place that is usually dry land. (a flood)

4) A long period of dry weather when there is not enough water. (a drought)

5) A mountain with a hole called a crater in the top. Sometimes lava and gases are thrown from the crater. (a volcanic eruption)


IV. Активизация грамматических навыков

Работа по индивидуальным карточкам:

1. Алгоритмический (репродуктивный) уровень

Задание 1: найдите в предложениях глаголы в форме Past Continuous и подчеркните их:

1. What were you doing at 7 p. m. yesterday?

2. Did you visit your grandparents yesterday?

3. Was there any disaster at your place last year?

4. Your mother was cooking when you came home yesterday, wasn't she?

5. When did they launch the first spaceship?

6. Did you see stars in the sky yesterday night?

7. Was it raining or snowing last evening?

8. What were you doing when your mother came?


Задание 2: Выпишите предложения в две колонки:


Past Simple

Past Continuous


1. It was raining heavily last night. 2. I was cleaning the room at 2 p. m. yesterday. 3. Elisa went to the concert last night. 4. The girl was walking in the park the whole evening. 5. Sam wrote a letter to his pen-friend in London.


2. Эвристический (продуктивный) уровень

Задание 1: поставьте глагол в скобках в правильной форме Past Simple - Past Continuous:

1. When you … (phone), I … (play) a new computer game.

2. When the teacher … (come) into the classroom, Steven… (make) fun of Ann.

3. It … (rain) when he … (get) up yesterday morning.

4. He … (tell) his friends a frightening story when somebody … (knock) at the door.

5. While I … (work) in the garden, I … (find) a kitten.


Задание 2: продолжите предложения во времени Past Continuous:

1. When I came home …

2. I'm sorry I couldn't join you yesterday I…

3. When we found the puppy it …

4. ….. they saw a tornado.

5. The fire destroyed most of the building while …


3. Творческий уровень

Задание 1: Answer the questions: Was there any disaster at your place last year? What were you doing to solve the situation?


Задание 2: Make posters warning people about disasters. Choose one of the disasters. Work in groups. You may use dictionaries. Ex. 97 will help you. Prepare a presentation of your poster. Use the plans on the card:

1. Describe the disaster.

2. Explain the phrase.


V. Валеологическая пауза


Listen and do exercises:

I have ten fingers (hold up both hands)

And they all belong to me, (fingers spread)

I can make them do things (point to self)

Would you like to see?


I can shut them up tight (make fists)

I can open them wide (open hands)

I can put them together (place palms together)

I can make them all hide (put hands behind back)


I can make them jump high (hands over head)

I can make them jump low (touch floor)

I can fold them up quietly

And hold them just so. (fold hands in lap)


VI. Работа с текстом. Активизация лексических навыков

Read some more information about tornadoes. (Text "Tornadoes" p. 26., ex. 89.)


Работа по индивидуальным карточкам:

1. Алгоритмический (репродуктивный) уровень

Задание 1: Найдите в тексте слова (словосочетания), которые имеют сходное значение со следующими словами:

hurricane, no one, powerful, to damage, to happen, the most comfortable, to start, luckily, to defend, opportunity


Задание 2: Найдите в тексте следующие словосочетания:

самые яростные из всех штормов; никто не может предсказать; уничтожают дома; развивать скорость; деньги, падающие с неба; уносят машины и телефонные будки; яркие вспышки молнии; образуют воронку; можно предупредить; возможность защитить себя

2. Эвристический (продуктивный) уровень

Задание 1: Какие 5 прилагательных из данного списка точнее всего характеризуют торнадо? Объясните свой выбор собеседнику (работа в паре).

terrible, dangerous, quick, weak, changeable, cruel, great, impressive, noisy, bright, threatening, dark, unusual, traditional, unfriendly, unpleasant, violent, useful, bright, fragile, destructive


Задание 2: Прочитайте предложения и скажите, какие из них соответствуют содержанию текста:

1. Tornadoes are the most terrible of all storms.

2. Tornadoes are dangerous because people get flu or bad cold after them.

3. Tornadoes occur in autumn when it's cold and rainy.

4. The violent winds of tornadoes blow down almost everything on their way.

5. Unfortunately people can't predict tornadoes.


3. Творческий уровень

Задание 1:There are six paragraphs in the text about tornadoes. Write a heading for each one.


Задание 2:Use the information in the text to explain to your partner what a tornado is.


VI. Подведение итогов урока. Рефлексия.

- The lesson is coming to an end. Is there anything new you have learnt about tornadoes? What tenses help us to speak about past events? Is it difficult to differentiate the two tenses?


VII. Домашнее задание.


1. Алгоритмический (репродуктивный) уровень

Дополните предложения, выбрав правильное его окончание. Запишите предложение полностью.

1. Tornadoes consist of

a) large clouds and terrible sounds;

b) very strong wings.

2. Bright flashes of lightning

a) are seen from the distance;

b) blow down everything on their way.

3. Tornadoes are dangerous because

a) they occur in spring;

b) they destroy houses and pick up everything they can.


2. Эвристический (продуктивный) уровень

Заполните пропуски в предложениях подходящими по смыслу словами из таблицы:


destroy, damage, damaged, broken, destructive


1. All kinds of disasters either … or completely … the environment. Floods, earthquakes and tornadoes leave a lot of … houses behind them.

2. The last earthquake in the USA was very …

3. "I'm sorry, I can't help you because of my … finger."- "It's OK. I'll manage myself".

4. My grandpa has a magic touch. He can repair all … things if the … is not too bad.

3. Творческий уровень

Write down what is typical of a tornado, an earthquake, a hurricane, a volcano, a flood and a drought. Use the phrases in the box.


too much water; terrible fire; a violent storm; a very violent wind;

heavy rain; lava and gases; not enough water; hot sun; shaking of the ground; spinning air; dry weather


Приложение к уроку

Активизация грамматических навыков

Раздаточный материал:

карточки индивидуального пользования для контроля грамматики (с учётом стиля обучения).

Алгоритмический (репродуктивный) уровень


Задание 1: найдите в предложениях глаголы в форме Past Continuous и подчеркните их:

1. What were you doing at 7 p. m. yesterday?

2. Did you visit your grandparents yesterday?

3. Was there any disaster at your place last year?

4. Your mother was cooking when you came home yesterday, wasn't she?

5. When did they launch the first spaceship?

6. Did you see stars in the sky yesterday night?

7. Was it raining or snowing last evening?

8. What were you doing when your mother came?


Задание 2: Выпишите предложения в две колонки:


Past Simple

Past Continuous


1. It was raining heavily last night. 2. I was cleaning the room at 2 p. m. yesterday. 3. Elisa went to the concert last night. 4. The girl was walking in the park the whole evening. 5. Sam wrote a letter to his pen-friend in London.

Приложение к уроку

Активизация грамматических навыков

Раздаточный материал:

карточки индивидуального пользования для контроля грамматики (с учётом стиля обучения).


Эвристический (продуктивный) уровень


Задание 1: поставьте глагол в скобках в правильной форме Past Simple - Past Continuous:

1. When you … (phone), I … (play) a new computer game.

2. When the teacher … (come) into the classroom, Steven… (make) fun of Ann.

3. It … (rain) when he … (get) up yesterday morning.

4. He … (tell) his friends a frightening story when somebody … (knock) at the door.

5. While I … (work) in the garden, I … (find) a kitten.


Задание 2: продолжите предложения во времени Past Continuous:

1. When I came home …

2. I'm sorry I couldn't join you yesterday I…

3. When we found the puppy it …

4. ….. they saw a tornado.

5. The fire destroyed most of the building while …

Приложение к уроку

Активизация грамматических навыков

Раздаточный материал:

карточки индивидуального пользования для контроля грамматики (с учётом стиля обучения).

Творческий уровень

Задание 1: Answer the questions: Was there any disaster at your place last year? What were you doing to solve the situation?


Задание 2: Make posters warning people about disasters. Choose one of the disasters. Work in groups. You may use dictionaries. Ex. 97 will help you. Prepare a presentation of your poster. Use the plans on the card:

1. Describe the disaster.

2. Explain the phrase.


Приложение к уроку

Активизация лексических навыков

Раздаточный материал:

карточки индивидуального пользования для контроля лексики (с учётом стиля обучения).

Алгоритмический (репродуктивный) уровень


Алгоритмический (репродуктивный) уровень

Задание 1: Найдите в тексте слова (словосочетания), которые имеют сходное значение со следующими словами:

hurricane, no one, powerful, to damage, to happen, the most comfortable, to start, luckily, to defend, opportunity


Задание 2: Найдите в тексте следующие словосочетания:

самые яростные из всех штормов; никто не может предсказать; уничтожают дома; развивать скорость; деньги, падающие с неба; уносят машины и телефонные будки; яркие вспышки молнии; образуют воронку; можно предупредить; возможность защитить себя

Приложение к уроку

Активизация лексических навыков

Раздаточный материал:

карточки индивидуального пользования для контроля лексики (с учётом стиля обучения).


Эвристический (продуктивный) уровень

Задание 1: Какие 5 прилагательных из данного списка точнее всего характеризуют торнадо? Объясните свой выбор собеседнику (работа в паре).

terrible, dangerous, quick, weak, changeable, cruel, great, impressive, noisy, bright, threatening, dark, unusual, traditional, unfriendly, unpleasant, violent, useful, bright, fragile, destructive


Задание 2: Прочитайте предложения и скажите, какие из них соответствуют содержанию текста:

1. Tornadoes are the most terrible of all storms.

2. Tornadoes are dangerous because people get flu or bad cold after them.

3. Tornadoes occur in autumn when it's cold and rainy.

4. The violent winds of tornadoes blow down almost everything on their way.

5. Unfortunately people can't predict tornadoes.

Приложение к уроку

Активизация лексических навыков

Раздаточный материал:

карточки индивидуального пользования для контроля лексики (с учётом стиля обучения).


Творческий уровень

Задание 1:There are six paragraphs in the text about tornadoes. Write a heading for each one.


Задание 2:Use the information in the text to explain to your partner what a tornado is.

Приложение к уроку

Домашнее задание

Раздаточный материал:

карточки индивидуального пользования для контроля лексики и грамматики (с учётом стиля обучения).


Алгоритмический (репродуктивный) уровень

Дополните предложения, выбрав правильное его окончание. Запишите предложение полностью.

1. Tornadoes consist of

a) large clouds and terrible sounds;

b) very strong wings.

2. Bright flashes of lightning

a) are seen from the distance;

b) blow down everything on their way.

3. Tornadoes are dangerous because

a) they occur in spring;

b) they destroy houses and pick up everything they can.

Приложение к уроку

Домашнее задание

Раздаточный материал:

карточки индивидуального пользования для контроля лексики и грамматики (с учётом стиля обучения).


Эвристический (продуктивный) уровень

Заполните пропуски в предложениях подходящими по смыслу словами из таблицы:


destroy, damage, damaged, broken, destructive


1. All kinds of disasters either … or completely … the environment. Floods, earthquakes and tornadoes leave a lot of … houses behind them.

2. The last earthquake in the USA was very …

3. "I'm sorry, I can't help you because of my … finger."- "It's OK. I'll manage myself".

4. My grandpa has a magic touch. He can repair all … things if the … is not too bad.

Приложение к уроку

Домашнее задание

Раздаточный материал:

карточки индивидуального пользования для контроля лексики и грамматики (с учётом стиля обучения).


Творческий уровень

Write down what is typical of a tornado, an earthquake, a hurricane, a volcano, a flood and a drought. Use the phrases in the box.


too much water; terrible fire; a violent storm; a very violent wind;

heavy rain; lava and gases; not enough water; hot sun; shaking of the ground; spinning air; dry weather




 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал