7


  • Учителю
  • Конспект урока английского языка на тему' Days of the week. School subjects' (3 класс)

Конспект урока английского языка на тему' Days of the week. School subjects' (3 класс)

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Урок: Англійська мова

Вчитель: Кулікова Л.О.

Клас: 3Б

Тема: Дні тижня. Навчальні предмети.

Мета: Ознайомити з лексикою теми. Практикувати використання лексичних одиниць в мові. Навчати діалогічного та монологічного мовлення за темою. Розвивати вміння аудіювання, читання , ситуативного мовлення. Тренувати учнів у письмі. Виховувати усвідомлення важливості вивчення англійської мови.

Обладнання: Підручник, ілюстрації з теми, картки для домашньої роботи









Хід уроку

I.ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ

Greeting Good morning, children! Glad to see you.

Aim T: We'll speak about timetable and days of the week at our today's lesson.

Warming up "How many days has my baby to play?"

How many days has my baby to play

How many days has my baby to play?

Sunday,

Monday,

Tuesday,

Wednesday,

Thursday,

Friday,

Saturday.

My baby plays every day.

Пояснення незнайомих слів . Учні хором повторюють вірш, потім по 3-4 учні (ряди)

II. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ Presenting Vocabulary

1) Усна бесіда T: Can you play seven days a week? You bare not babies, you are pupils. You go to school. Do you go to school on Monday? Do you go to school on Tuesday/Saturday?

2) Впр.2 стор.51 T: Look at the words. What do they mean? Let's read the days of the week. (pupils read the words with the translation and transcription)

Speaking: T What days are the working days? What days are the rest days?

Task: Put the days on the week in the alphabetic order

Sunday Friday

Monday Monday

Tuesday Saturday

Wednesday Sunday

Thursday Thursday

Friday Tuesday

Saturday Wednesday



Reading:

  1. Подання діалогу для читання. Етап підготовки до читання. Усна бесіда з учнями за малюнками до тексту.

T: You are pupils and Bill is a pupil too. His summer holidays are over and Bill with his friends are back to school. So open your books at page 51.

  1. Етап читання

T: На що мають подивитися учні? (Розклад) Правильно, розклад TIMETABLE

Presenting Vocabulary

  1. Подання лексичного матеріалу

T: In the timetable we can see lessons: Maths, English, Reading, Art, Sport, Music. Look at the words:

31 31

2)Закріплення

T: Repeat after me: English, Sport, Art, Maths, Music

Do you like English/ Sport/ Art/ Maths/ Music?

Make up dialogues as in example:

- Do you like…(дні тижня)?-Yes, I do/ No, I don't (Робота в парах)

Фізхвилинка

Pronunciation

Практикування у вимовлянні звуків: Впр.2 стор.52

[α:], [ æ], [јu:],[з:] Wednesday [ẁenzdı]

Reading

Подання тексту для читання: Впр.2 стор.52

  • Етап підготовки до читання

T: Well, Miss Poppins says:"Look at your timetable. And we can see Bill's timetable

What lessons has Bill on Monday/Friday?

  • Етап читання тексту

T: Let's read the text

  • Етап перевірки розуміння змісту прочитаного

T: So, how many days do the children go to school? What are these days? When don't they go to school?

Writing

  • Запиши слова у відповідну колонку

Art, English, Wednesday, Friday, Monday, Ukrainian, Maths.

Lessons Days

  • Допиши букви, утвори назви днів тижня

Su

M

Tue

Wedne day

Thur

Fr

Sat

  • Знайди слова, що не стосуються теми «Уроки в школі», підкресли їх.

Sofa, Tuesday, Wednesday, Music, Friday, window, Sport, Thursday, dog, picture, Physical Training, room.

III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ

Homework 1. Домашнє завдання

Впр.2 стор. 51( читання, переклад)

Впр.4 стор.52 (доповнити речення)

Творче завдання - скласти свій розклад

Summarizing : Т:You worked well. Your marks are:



  • Let's play the Game "What day is before and next?"





 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал