7


  • Учителю
  • Конспект обобщающего урока по теме 'Продукты' 3 класс УМК Биболетовой

Конспект обобщающего урока по теме 'Продукты' 3 класс УМК Биболетовой

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Конспект открытого урока английского языка.


3 класс.


Заключительный урок по теме «Продукты»


Цели урока:

  • Образовательные:

- активизировать в речи учащихся лексику и разговорные образцы по теме «Продукты»;

- совершенствовать навыки аудирования, диалогической и монологической речи;

- тренировать употребление устойчивых выражений;

- совершенствовать технику чтения вслух на основе знания основных правил чтения;

- учить читать и понимать текст, построенный на знакомом языковом материале.


  • Развивающие:

- развивать логическое мышление и воображение, произвольную память и внимание, умение воспринимать и сравнивать;

- развивать фонематический слух и языковую догадку.


  • Воспитательные:

- поддерживать интерес к изучению английского языка;

- воспитывать чувство дружбы и взаимопомощи;

- прививать эстетический вкус.


Тип урока: повторение, совершенствование знаний, умений и навыков.


Методы и приемы: иллюстративно-репродуктивный, частично-поисковый, работа в группах, игровые элементы, показ, поощрение.


Оборудование: CD-проигрыватель, аудиозапись к уроку 15, учебник Биболетовой М.З. «Enjoy English. 3 класс», карточки с транскрипцией звуков, картинки с изображением животных и продуктов, рисунки продуктовых магазинов, карточки с индивидуальными заданиями.


Ход урока.

I. Организационный момент.


- Good morning, children! (Good morning, Dina Vladimirovna!)

- I am very glad to see you. (We are glad to see you too.)

- Sit down, please. Who is on duty today? (I am on duty today.)

- Who is absent today? (All are present.)

- What day is it today? (It is Friday today.)

- Thank you. Sit down, please. Let's begin our lesson.


II. Объявление целей урока.


- The topic of our lesson is "Food and Shops". Today we shall go shopping and speak English about your favourite food, shops and pets.


III. Фонетическая зарядка.


- First of all, children, let's remember some English sounds which are very important for us today.

- Name the sound and remember the English words with this sound.

(Учитель показывает транскрипционные значки, дети по очереди называют их и вспоминают слова по теме «Продукты питания» с данными звуками.)

[ t ] potato, tomato, nut, butter

[ k ] corn, cake, milk

[ d ] jam, juice, orange, cabbage

[ h ] ham, here

[ ] apple, carrot, cabbage

[ i: ] cheese, sweet, tea, meat

[ w ] sweet, would, what, why


- Let's recite the poem "Why do you cry, Willy?"


Why do you cry, Willy?

Why do you cry?

Why, Willy? Why, Willy?

Why, Willy? Why?


[ ] think, thank you, three

[ ] they, this, father, mother, brother


- Let's recite the poem "I've got a father"


I've got a father.

I've got a mother.

I've got a sister.

I've got a brother.

Father, mother, sister, brother

Hand in hand from one another.


- Very good.


IV. Речевая зарядка.

  • Now I'd like you to be attentive and to answer my questions. Look at the blackboard. I would ask you: "Do you like…?" You would say: "Yes, I do." or "No, I don't."

I would ask you: "Does he(she) like…?" You would say: "Yes, he(she) does." or "No, he(she) doesn't."

(На доске опорные высказывания

Do you like…? Does he(she) like…?

Yes, I do. Yes, he(she) does.

No, I don't. No, he(she) doesn't.)


  • Vanya, do you like porridge? (Yes, I do.)

  • Nikita, does he like porridge? (Yes, he does.)

  • Diana, do you like milk? (No, I don't.)

  • Bogdan, does she like milk? (No, she doesn't.) Etc.


V. Проверка домашнего задания.


  • Let's check up your home task. One pupil will tell us the story about his pet and other pupils will guess the name of his pet.

  • Nikita, tell us the story about your pet.

  • Guess the name of his pet.

(Прослушиваются рассказы 3 учеников об их питомцах, остальные дети угадывают название животного.)

VI. Повторение лексики по теме «Продукты».


- Let's remember the words on the topic "Food". I shall read different words. Be attentive and clap your hands if you can eat it. Stamp your feet if you can't eat it.

(A banana, a potato, a pen, a stick, a lemon, ham, a hat, a cake, a pencil box, a clock, corn, eggs, nuts)


- Well done, children! Let's play a new game. It is called "What is missing?" You can see some pictures on the blackboard. How many pictures can you see? (Ten pictures.) What can you see on the pictures? (Sweets, bread, butter, juice, an apple, cheese, ice-cream, a tomato, a sandwich, a carrot) Try to remember the food. Now close your eyes. Open your eyes. What is missing? You are right. It is juice. Etc.

( На доске вывешивается десять картинок, и ученики называют изображенные на них продукты. Затем учащиеся закрывают глаза, и учитель убирает одну из картинок. Дети открывают глаза и называют исчезнувший продукт питания.)


- OK. Now listen to the next task. Мы знаем, что в английском языке перед названиями продуктов употребляется артикль a/an или слово some. Скажите, когда мы употребляем артикль, а когда местоимение some? (Перед названиями продуктов, которые можно пересчитать, ставится артикль a/an, а перед существительными неисчисляемыми, которые нельзя пересчитать, употребляется местоимение some.)

- That's right. Now listen to me. There are some cards with the words on the topic "Food" in my bag. Pull them out of my bag and put the cards to the article a/an or to the word some.


(На доске слева написан артикль a/an, а справа слово some. Дети выходят к доске по одному, вытаскивают карточки с названиями продуктов и вешают их на доску.)

a/an some

orange porridge

nut soup

sandwich ham

carrot tea

sweet meat


VII. Работа по карточкам.


  • Good. I see you know all the words on the topic "Food". Take your cards, look at the words and put letters. The next task for you is to make up the words from the letters. you have some minutes.

  1. F_sh, c_rn, m_lk, c_ffee, br_ad.

  2. c,r,r,t,a,o

p,p,e,a,l

s,t,e,e,w

t,n,u

m,t,o,o,a,t

- Are you ready? Change your cards and correct the mistakes.

(На доске вывешивается ключ с правильными ответами, дети меняются карточками и проверяют ошибки друг у друга.)

  1. Fish, corn, milk, coffee, bread.

  2. carrot

apple

sweet

nut

tomato


-Well done, children.


VIII. Физкультминутка.


- I see you are tired. Let's have a rest. Stand up, please.

Touch your shoulders,

Touch your nose,

Touch your ears,

Touch your toes.

Raise your hands high in the air,

At your sides and on your hair.

Raise your hands as before

While you clap: one, two, three, four.


  • And now let's go to the Zoo. Can you run like a tiger?

  • Yes, we can.

  • Can you jump like a rabbit?

  • Yes, we can.

  • Can you sit like a cat?

  • Yes, we can.

  • Can you swim like a dog?

  • Yes, we can.

  • Can you fly like a bird?

  • Yes, we can.

  • OK. Sit down, please.


IX. Развитие навыков аудирования.


- And now we are going to the shop. We have four shops today: The Green Shop, The White Shop, The Sweet Shop and The School Shop.

(На доску вывешиваются картинки с изображением перечисленных магазинов.)


  • What can you buy in the Green Shop?

  • I can buy bananas, oranges, lemons, carrots, apples and cabbage in the Green Shop.

  • What can you buy in the White Shop?

  • I can buy eggs, an ice-cream, butter, milk and cheese in the White Shop.

  • What can you buy in the Sweet Shop?

  • I can buy bread, tea, coffee, sweets and a cake in the Sweet Shop.

  • What can you buy in the School Shop?

  • I can buy bags, pens, pencils, rubbers, books and workbooks in the School Shop.


(На доске опорное высказывание: I can buy … in the … shop.)


- Very good. And now listen to the dialogue and find out what Miss Chatter and Dino would like to buy.

(Прослушивается два раза аудиозапись диалога упр. 1, урок 15.)

  • They would like to buy carrots and apples in the Green Shop.

  • They would like to buy a blue pen and a green pencil in the School Shop.


(На доске опорное высказывание: They would like to buy … in the … shop.)


X. Активизация навыков диалогической речи.


- Let's act out the dialogue "In the Sweet Shop". One of you will be a shop assistant and the other pupils will be buyers. You have some minutes to make up your own dialogue. Don't forget to say "Hello", "Please" and "Goodbye".

- Yulya, go to the blackboard. You will be a shop-assistant.

- Vanya, you will be a buyer.

- Hello!

- Good morning!

- Give me some bread and some jam, please.

- Here you are!

- Thank you.

- You are welcome.

- Goodbuy!

- Bye-bye!

(Прослушиваются 2-3 пары учащихся. На доске опорные высказывания:

- Give me (some)…

- Here you are.

- Thank you.

- You are welcome.

- Well done!


XI.Развитие навыков чтения.


- It's time to read the story about Mr. Greenwood's pet. His name is Rocky. Open your textbooks, page 28, ex.6. Read the text and say if the bird can read. Let's read one by one.

- Dasha, begin reading.

(Дети читают цепочкой по одному предложению и переводят.)

- Can the bird read? (No, the bird can't read.)

- And now complete the sentences from ex.7.

1. The bird's name is … (Rocky).

2. He eats … (corn).

3. Rocky … well. (speaks)

4. His teacher is … (Mr. Greenwood).

5. Mr. Greenwood teaches his bird to … (read).


- Very good.


XII. Подведение итогов урока.


- I think that you worked very well today. Thank you for the lesson.

- Write down your homework. (Workbook, page 20, ex.1,2.)

- Your marks for the lesson:

- Yulya, you have got a … today.

- Vanya, your mark is a … . Etc.

- The lesson is over. Goodbye.



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал