- Учителю
- Урок по казахскому языку 'Қазақстан ормандары' (8 класс)
Урок по казахскому языку 'Қазақстан ормандары' (8 класс)
Пән: Қазақ тілі
Сынып: 8
Мерзімі: 12.03.2015.
Сабақтың тақырыбы: Қазақстан ормандары.
Сабақтың түрі: Жаңа білімді меңгерту сабағы.
Сабақтың мақсаты: Оқушылар қазақстан ормандары туралы білімдерін кеңейте отырып, сын тұрғысынан ойлауға үйренеді.
Міндеттері:
-
Оқушылар қазақстан туралы білім алады.
-
Оқушылар мәтінмен таныса отырып,орманның түрлерін анықтайды.
-
Оқушылар жеке, жұпта, топта жұмыс жасауға , пікір алмасуға дағдыланады.
-
Оқушылардың сөздік қоры артады, сөйлеу тілі дамиды, өз ойын сын тұрғысынан білдіруге дағдыланады.
Әдіс-тәсілі: Кластер, ақпараттық ақаулық,
Көрнекіліктер: интербелсенді тақта, маркер, бағалау парағы, Қазақстан ормандары туралы презентация, оқулық мәтіні, т.б.
Сілтеме (деректер): Оқулық - Қазақ тілі оқулығы. 8 орыс сынып, Т.Артыкова., Г.Ермекбаева., Алматы: «Атамұра», 2012.
Пәнаралық байланыс: биология, география,
Күтілетін нәтиже:
-
Оқушылар қазақстан ормандары туралы алған білімдерімен өзгелермен бөлісе алады.
-
Оқушылар мәтінмен таныса отырып,орманның түрлерін анықтайды.
-
Жеке ойларын ортаға сала алады. Топқа ойын еркін жеткізе алады. Басқаны үйрету жауапкершілігін сезіне алады.
Табыс критерийлері:
-
Мен өз жауаптарымды дәлелдей аламын;
-
Мен топта өз идеямды ұсына аламын;
-
Мен ормандардың түрлерін ажырата аламын;
-
Мен қазақ тілінде өз ойымды еркін жеткізе аламын.
Сабақтың барысы:
Деңгейлер
Уақыт
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Бағалау
Ұйымдастыру кезеңі
3 мин
1 мин
1. Оқушылармен амандасу
- Сәлеметсіңдер ме, балалар!
Психологиялық ахуал тудыру.
2.Оқушыларды топтарға бөлу мақсатында ағаштың аттары жазылған қима қағаздар таратылады.
- Сәлеметсіз бе?
-Сәттілік тілеймін!
-Көңілін көтеріңкі болсын!
-Жақсы баға ал!
Әр оқушы өзінің суреті бойынша топқа отырады.
1-топ: Қайың
2-топ: Шырша
3-топ: Терек
Үй тапсырмасын тексеру
10 мин
-Презентация «Табиғат байлықтары»
- Реферат «Табиғат байлықтары»
-Орман туралы мақал-мәтелдер
«Табиғат байлықтары»
мәтінді қорыту үшін бағдаршам әдісі бойынша тексеру.
Ревенко А., Евсеева А.
Худякова Е.
Таразевич Д.
Оқушылар қойған сұрақтарға жауап береді.
Дұрыс болса- жасыл жетонды көтереді.
Бұрыс болса- қызыл жетонды көтереді.
Жаңа сабақ
2 мин
Мұғалім оқушыларды жаңа тақырыппен, мақсатпен танысады.
Оқушылар призентация арқылы көріп отырады.
Дәптерге тақырыпты жазады.
2 мин
Сендер қалай ойлайсындар? Мен неге сіздердің топтарын ағаштардың аттарымен қойдым.
Бүгінгі тақырыпқа байланысты.
- Сендер қазақстан ормандары туралы не білесіңдер?
Миға шабуыл әдісі арқылы оқушылар қазақстан ормандары туралы (бастауыш сыныпта дүниетану пәнінен алған білімдерін) не білетіндерін естеріне түсіреді.
5 мин
«Қазақстан ормандары», № 1, 193 бет.
1 тапсырма: Мәтін бойынша кластер жасау , қорғау
2 тапсырма:
Қайың- "орман" сөзін септеу
Шырша- "тау" сөзін тәуелдеу
Терек- "ағаш" сөзіне фонетикалық талдау
әр топ мәтін бойынша кластер жасайды, қорғайды.
Бір-біріне баға қояды.
Әр топ өз сөздерін септейді, тәуелдейді,
фон-қ талдау жасайды.
бір-бірінің кластерін бағалайды
3 мин
5 мин
"Орманның түрлері" № 2
1-Сұрақтарға жауап беру
2-Парақтарға дұрыс жауаптарын желіммен жапсыру
Қайың, көктерек, шырша, емен, үйеңкі, тобылғы, жабайы жеміс.
Сұрақтар:
-
Ұсақ жапырақты ормандарда қандай ағаштар өседі?
-
Қылқан жапырақты ормандарда қандай ағаштар өседі?
-
Аралас жапырақты ормандарда қандай ағаштар өседі?
3 194 бет. 3-тапсырма.Тірек сызбаны толықтырып, әңгіме құраңдар.
Сұрақтарға жауап береді.
Оқушылар сұраққа тиісті ағаштың атын қояды.
Оқушылар өз бетінше сұрақтарды қояды.
Бағалау.
2 мин
Бағалау парақтары бойынша.
Рефлексия
1 мин
Телефондық смс бойынша
Оқушылар өз тілектерін жазады
Үй тапсырмасы
1 мин
«Қазақстан ормандары» тақырыбына эссе жазу.
Қайың көктерек шырша емен үйеңкі тобылғы жабайы жеміс.
Сұрақтар:
-
Ұсақ жапырақты ормандарда қандай ағаштар өседі?
-
Қылқан жапырақты ормандарда қандай ағаштар өседі?
-
Аралас жапырақты ормандарда қандай ағаштар өседі?
Тапсырма
Қалай орындады (+,-)
Кім қатысады
Баға
1
2
3
4
Тапсырма
Қалай орындады (+,-)
Кім қатысады
Баға
1
2
3
4
Тапсырма
Қалай орындады (+,-)
Кім қатысады
Баға
1
2
3
4