7


  • Учителю
  • ҚАзақ тілі пәнінен сабақ жоспары: Бала тәрбиесі бесіктен

ҚАзақ тілі пәнінен сабақ жоспары: Бала тәрбиесі бесіктен

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Апенова С.Т.

қазақ тілі мен әдебиеті

пәні мұғалімі

№14 мектеп -гимназия

Астана қаласы



Сабақтың тақырыбы: Бала тәрбиесі бесіктен.

Сабақтың мақсаты :

1.Алған білімдерімізді жинақтап, нәтижелі сабақты өткізу, ой шақыра білуге жұмыс істеуге дағдыландыру.

2.Қазақ халқының салт - дәстүрлерінің түрімен жасалу жолдарын көрсету,сүйіспеншілік сезімін ояту.

3.Тілдік қорын молайту,ұлттық мәдени байлық жайлы танымдарын тереңдету.

Сабақтың көрнектілігі : суреттер, бейнетаспа, үлестірмелі кәртішкелер.

Сабақтың түрі : дәстүрлі

Сабақтың әдіс - тәсілдері: сұрақ - жауап, СТО - стратегиясы.

Сабақтың барысы :

1.Ұйымдастыру кезеңі.

Амандасу.

Бүгінгі мемлекеттік тіл сабағымызды ерекше түрде өткізгім келеді.Кезекшіміз мұғалімнің рөлінде болып, сыныппен жұмыс істейді.Сендер, балалар,сұрақтарға дұрыс жауап беріңдер.

1.Қандай белгілі адамдарды білесіңдер?

2.Кімнің мерейтойын тойлаймыз?

3.Абайдың шәкірті туралы не білесің?

4.Қандай шығармаларын білесің?

5.Оның туған жері туралы айтып беріңдер?

Балалар! Бүгінгі сабағымыздың мақсаты: алған білімдерімізді ортаға салып, жинақтап, нәтиже сабақты өткізу. Ал сабағымызды осындай ежелгі қазақ дана сөзімен бастағым келеді:

"Ата дәстүрін білмеген,

Өз атасын сүймеген...."

Бал тәрбиесіне байланысты салт-дәстүрҚалай бұл мақалды түсінесіндер?

Қандай мағынасы ?(жауаптар)

ШілдеханаОсы сөздердің ішінде "дәстүр" деген сөз бүгінгі сабағымызбен тығыз байланысты.



Шілдехана

Бесік той

Тұсаукесер



Тілашар

Сүндет той




Тірек-сызбаға қарап, "дәстүр" деген сөзге байланысты қандай ойларына сөздер түседі?

Орыс халқының дәстүрлері бар ма?

Дәстүр

Жақсы. Сендер 3 топқа бөлініп отырсыңдар. Тақтаға қарап,мына суреттерде қандай рәсімдер бейнеленгені туралы айтыңдар?

"Балаға ат қою" және"Қыз қуу"

Сұрақтарға жауап беріңдер:

Қалай ойлайсыңдар, бірінші дәстүр қандай? Нені көрсетеді? Қайда өтеді?

Екінші дәстүр қандай? Көргенде,неше адам қатысады? Қайда өтеді?(пікірлерді тыңдау)

Келесі кезең:

І.Үй жұмысын тексеру.

Әр топ қазақ халқының салт-дәстүрлер туралы сұхбат құрастырып,бізге көрсетеді.(көрініс)

Келесі кезең. Балалар! Сіздердің назарларыңызға ежелден келе жатқан белгілі рәсімдерінің бір түрін көрсеткім келеді.(бейнесюжет)

Әрі қарай тапсырмаларымызды жалғастырамыз.

ІІ.Грамматикалық тапсырмаларды орындайық.

І. Топ-"Дәстүр" сөзді септеу.

ІІ. Топ-"Бәйге" сөзге фонетикалық талдау жасау.

ІІІ. Топ- Бесікке салу тойына жиналғандар өлең айтады, ұлттық ойындарын ойнайды.(Бұл сөйлемге синтаксистік талдау жасау.)

ІІІ. Тапсырма. Қай топ көп мақал-мәтелдер дәстүр туралы біледі?

Ой толған сатысы.

Біз сабақ бойы қазақ салт-дәстүрлері,әдет-ғұрыптары туралы әңгімелестік. Тақтада қандай айырмашылығы,қандай ұқсастығы туралы жазып беру, ортақ қасиеттерін белгілеу керек.

Балаға ат қою Қыз қуу

Ежелгі,спорт ойыны,2 адам қатысады,ұлттық киім,ат жүйрік,

Дәстүр,ежелгі,той,қызық,жиын,қазір де бар.

Отбасы көп адам.

Халық,бала-нәресте,кішкене сәби,бата беру.

Қортынды: Бүгінгі сабақта дәстүрлерімізді еске түсірдік, білімімізді кеңейтік, логикалық шақыру арқылы білімізді жинақтадық.

Үйге тапсырма: «Қазақтың салт-дәстүрлері несімен ерекше,несімен бай»тақырыбына эссе жазу.

Бағалау.





 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал