7


  • Учителю
  • Разработка урока по английскому языку на тему 'Страдательный залог'

Разработка урока по английскому языку на тему 'Страдательный залог'

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание: Цели урока: 1. Учебная: Совершенствование ранее приобретённых навыков устной речи, чтения и аудирования с извлечением конкретной информации. 2. Практическая: Использование в речи учащихся английского вокабуляра в целом. 3. Образовательная: пополнение знаний по те
предварительный просмотр материала

Открытый урок в 8 классе по теме: "Passive Voice".

Цели урока:

1. Учебная: Совершенствование ранее приобретённых навыков устной речи, чтения и аудирования с извлечением конкретной информации.

2. Практическая: Использование в речи учащихся английского вокабуляра в целом.

3. Образовательная: пополнение знаний по теме "Passive Voice".

Задачи урока:

1.Познакомить учащихся с особенностями употребления пассивного залога и обеспечить его первичную обработку в сериях языковых упражнений.

2.Развивать умение понимать необходимую информацию в воспринимаемом на слух тексте.

3. Научить учащихся использовать ситуации, использованные в тексте, в качестве языковой и речевой опоры для развития умений и навыков диалогической и монологической речи.

Ход урока

  1. Орг. момент.

- Good morning, young boys and girls. I'm glad to see you. Let's begin our lesson.

- What date is it today?

- What day of a week is it today?

- Who is absent today?



  1. Введение в тему.

- Today we are going to devote our lesson to "The Passive Voice". We shall dо a lot of exercises, listen to the text "The Russian State Library" and speak about it.



  1. Объяснение нового грамматического материала "Passive Voice".



Мы переходим к изучению одной из самых важных грамматических тем - страдательного залога: который по-английски называется the Passive Voice. Этот залог дает возможность образовывать предложения, в которых объект действия является подлежащим. Поясним это примером из русского языка:

А.С. Пушкин написал стихотворение. (действ.алог).

Стихотворение написано А.С. Пушкиным. (страдат. залог)

To form different tenses in the Passive, we change the tense of the verb "to be".

The Passive form of Present Simple :

am

is + Ved/V3 (Past Participle)

are

The Past Participle of regular verbs is -ed:

(clean ed/ damag ed etc.).

The Past Participle of irregular verbs are in the list (the 3d form of the verbs):

to be - was/were -been

to make - made - made

Examples:

A cinema is a place where films are shown.

I'm not often invited to the parties.

How is the word pronounced?

Complete the proverbs using the correct verb forms:

1. The moon .... not.... when the sun shines . (to see)

2 . A tree ... ... by its fruits, (to know)

The Passive form of Past Simple



Was,Were + Ved/ V3

Examples:

We were woken up by a loud noise at night

I didn't go to the party; I wasn't invited.

How much money was stolen?

Complete the proverbs using the correct verb forms:

1. Rome ... not... in a day. (to build)

2. Fingers... ... before forks . (to make)

The Passive form of Future Simple :



will be + Ved/ V3

Examples:



This film will be shown on TV tomorrow.

When will the letter be sent?

The tickets won't be brought next Tuesday.

Complete the proverbs using the correct verb forms:

1. Ask no questions and you ... ... ... no lies. (to tell)

2. He ... not ... ... at, that laughs at himself first. (to laugh).

Отрицательная и вопросительная формы образуются по тем же правилам, что и формы действительного залога:

  • в отрицательной форме частица подставится после вспомогательного глагола:

John isn't helped by Mary. - Джону Мэри не помогает.

  • При сложной форме вспомогательного глагола частица "not "ставится после первого вспомогательного глагола

John won't be helped by Mary. - Джону Мэри не поможет.


В вопросительной форме вспомогательный глагол (в сложной форме первый по счету) обычно ставится перед подлежащим:

Is John helped by Mary? - Джону Мэри помогает?

Will John be helped by Mary? - Джону Мэри поможет?

Если в страдательной конструкции указывается исполнитель действия, выраженный одушевленным существительным или местоимением, ему предшествует предлог by:

The book was written by O.Wilde. - Книга была написана О.Уайльдом.



  1. Закрепление пройденного материала.



1.Прочтите и переведите:

1.The was made .

2.A was bought.

3.The sides the connected a .

4.Is English school?

5. was dressed?



2.Change the sentences in the Active Voice into the Passive ones:


1. Bob mailed the package.

2. Linda wrote that letter.

3. Ms.Bond will teach our class.

4.A college student bought my old car.

5. Mr. Adams will do the work.

6. Mr. Fox washed the windows

3. Open the brackets in the Passive Tenses:

1. This book (return) _______ to the library tomorrow.

2. The other books (return)______ yesterday.

3.These letters (mail) _____ by 3 o'clock tomorrow.

4. That book (must buy) ______ by students.

5. Glass (make) ______ from sand.



  1. Контроль пройденного материала. (приложение)



  1. Работа над песней «Yellow Submarin»



In the town where I was born
Lived a man who sailed the sea
And he told us of his lives
In the land of submarines


So we sail up to the sun
Till we found the sea of green
And we live beneath the waves
In our yellow submarine


We all live in our yellow submarine
Yellow submarine yellow submarine
We all live in our yellow submarine
Yellow submarine yellow submarine


And our friends are all aboard
Many more of them live next door
And the band begins to play


We all live in our yellow submarine
Yellow submarine yellow submarine
We all live in our yellow submarine
Yellow submarine yellow submarine


As we live a life of ease
Every one of us has all we need
Sky of blue and sea of green
In our yellow submarine


We all live in our yellow submarine
Yellow submarine yellow submarine
We all live in our yellow submarine
Yellow submarine yellow submarine



  1. Работа над текстом

I. Listen to the text:Russia's State Library.

II. Answer the questions:

1.Where is Russia's State library situated?

2.Is it the largest library in Europe?

3.When was the library founded?

4.Ноw was the library called?

5.What books had the library contained?

6.Who read those books?

7.The library was renamed after Lenin in 1924, wasn't it?

8.Was the main building built at that time?

9.When did the library become the Russian State Library?

10.Who presents ancient manuscripts and documents nowadays?



III. Read the text: Russia's State Library.

IY. Make up dialogues. Use the questions to the text.

  1. Подведение итогов.

I. So my dear, all of you worked at the lesson perfectly well. Your marks are:

II. Boys and girls, let's finish the sentences:

I learned …

I was interesting …

I read …

III. Homework:

Ex. 1, 2, 3 page 113 -114



The lesson is over. Good bye.




Приложение.



Test.

Начало формы

1.

Everybody ..... by the terrible news yesterday.

shocked

was shocked

is shocking


2.

Hundreds of people ..... by the new factory this year.

are employed

were employed

have been employed


3.

A new book ..... by that company next year.

will publish

will be published

is publishing


4.

The house ..... by a pop star.

bought

was bought

have bought


5.

This house ..... in 1930.

built

was built

has built


6.

The book ..... by Hardy.

wrote

was written

has written


7.

America's first college, Harvard, ..... in Massachusetts in 1636.

is being founded

had been founded

was founded


Конец формы











 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал