7


  • Учителю
  • Конспект урока по теме 'How to become a successful person?'

Конспект урока по теме 'How to become a successful person?'

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Конспект урока по английскому языку

по теме: «How to become a successful person?»

8 класс

(УМК "Enjoy English" М.З. Биболетова)


Автор: Лебедева Светлана Павловна

Место работы: МОУ ООШ №15 имени Н.И. Дементьева

Должность: учитель английского языка



Цель урока: отработка лексического материала в устной и письменной речи

Задачи:

Познавательная задача: знакомство с образом жизни и чертами характера людей, достигших многого путём собственных усилий.

Развивающая задача: развитие способности к формулированию выводов из прочитанного; развитие мыслительных навыков учащихся.

Воспитательная задача:формирование стремления быть успешным в жизни, воспитывая в себе положительные качества личности и определив социально значимые элементы успешности; формирование уважительного отношения к людям, добившимся успеха своим трудом.

Учебная задача:совершенствование лексических навыков, чтения (с целью извлечения детальной информации) и говорения на основе прочитанного.


Используемое оборудование:

мультимедийный проектор, компьютер, магнитная доска


Ход урока:

Teacher: Look at the blackboard. Work in pairs. Match two parts of the proveb. Pay attention to the word diligence ([ʹdılıdʒ(ə)ns] - прилежание, усердие). You have 2 minutes. (Презентация, Слайд1)

Let's check your answers (Проверка ответов во фронтальном режиме)


What will be the theme of our lesson today? What do you think?

Pupils: Success, successful man … (учащиеся высказывают свои предположения).


Teacher: Ok. Let' check. But at first open your books (p.95, ex 8). Let's revise the pronunciation of the words. Listen and repeat. (Аудиоприложение 1)


Work in pairs, read the words to each other. You have 1 minute. (Работа в парах)


Let's check. Misha, read the words, please. (Работа во фронтальном режиме)


Look at the blackboard. You can see different traits of character. Open your exercise books and write down a list of words which characterize a successful person. You have 2 minutes. (Презентация, Слайд2)


Stop working. Share your ideas with us. Use the model: I believe that a successful person should be …. (Работа по цепочке)


Let's devide into 3 groups. I'll give you a scheme. Your task is to put down as many words as you can. (Приложение 1) You have 3 minutes. Then the leader will present your work.

Your time is over. The leaders come to the blacboard (презентация кластеров групп)

Thank you, leaders. Sit down, please. Look at the blacboard. George, read the quotation, please. Let's translate. Do you agree or disagree with this statement? (Учащиеся высказывают свое мнение во фронтальном режиме) (Презентация, Слайд3)


I'll give you cards. Put the words in order of their importance for success. The first is the most important. You have one minute. (Приложение 2)


So, tell me, please, what is the most important for success and what's the less? (Работа по цепочке)


Your hometask was to read the text about Walt Disney. I'll give you cards. Decide whether the following sentences are true (T) or false (F). You have 3 minutes. (Приложение 3)


Look at the blackboard. Do you know this woman? What is her name? What do you know about her life? (Презентация, Слайд4) (Учащиеся высказывают свое мнение во фронтальном режиме) Let's check your answers. Open your books, please (p.96 ).


Read the text and answer three questions:

  • Do you think she was successful person?

  • Is there anything in the text that surprised you?

  • Did you learn anything from the text?

You have 7 minutes. (Индивидуальная работа учащихся)

So, answer the questions, please. (Работа во фронтальном режиме)


Thank you for your work. At the end of the lesson I want you to make a sinquan. Try to describe a successful person. Write down 2 adjectives, 3 verbs and f 4-words sentence. You have 3 minutes.


Thank you. Write down you hometask. p97 - read the text about Slava Polunin and try to make a sinquan about him.




Приложение 1







Приложение 2



Put the words in order of their importance for success.

The first is the most important.

Good health


Money


Luck


Social position


Education


Parents


Strong character


































Приложение 3

Decide whether the following sentences are true (T) or false (F)

  1. Disney' cartoons and films are full of adventures and fun.

  2. Walt Disney was born in 1991.

  3. He was the best student at school.

  4. After the First World War he became the owner of a big company.

  5. The Disney studios continued producing movies after Walt's death.

  6. He died in 1977.





 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал