- Учителю
- Қазақ әдебиеті пәніне семинар сабақ жоспары. Тақырыбы Шоқан Уәлихановтың өмірі мен шығармашылығы
Қазақ әдебиеті пәніне семинар сабақ жоспары. Тақырыбы Шоқан Уәлихановтың өмірі мен шығармашылығы
Сабақтың тақырыбы: Шоқан Уәлихановтың өмірі мен шығармашылығы
Сабақ эпиграфы: «Шоқанның ұлылығы соншама, біз оны енді ғана
толық түсіне бастағандаймыз».
Ғ. Мүсірепов
Сабақтың мақсаты:
а) білімділік:
Қазақ халқының ұлы ғалымы Шоқан Уәлихановтың өмірі, өмір сүрген ортасы, ғылымға қосқан үлесі жайлы оқушылардың шығармашылық жұмысы арқылы кең түрде мағлұмат беру.
ә) дамытушылық:
Шоқан еңбектерінің құндылығы, ғылымға қосқан үлесі жайлы талдау
б) тәрбиелік:
Оқушылардың бойында еліміздің біртуар ұлы ғалымы Шоқанның өміріне деген қызығушылық сезіміне тәрбиелеу
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың типі: жаңа материалды меңгерту сабағы
Сабақтың әдіс-тәсілдері: ізденушілік, зерттеушілік іс-әрекеттері, баяндау,
талдау, сұрақ-жауап.
Көрнекі құралдар: слайдтар, суреттер, нақыл сөздер.
Пәнаралық байланыс: тарих, география, бейнелеу өнері, орыс тілі мен әдебиеті
Нақыл сөздер: «Намысқойлық - қазақ халқының қозғаушы ұлы күші»
Ш.Уәлиханов
«Халықтың кемеліне келіп, өркендеу үшін,
ең алдымен азаттық пен білім керек»
Ш.Уәлиханов
«Шоқаны бар ел - шоқтығы биік ел».
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру бөлімі. 1 мин.
а) Оқушылармен амандасып, көңіл-күйлерін сұрау;
ә) Оқушыларды тізім бойынша түгендеу;
Үй тапсырмасын сұрау . 5 мин.
«Кім жылдам?» әдісі.
-
ХІХ ғасырдың бірінші жартысындағы қазақ әдебиетінің сипаты қандай болған?
-
Әдебиет пен қоғам шындығы, тарихи жағдай қандай үндестікте болған?
-
Зар заман ақындары шығармаларының ерекшеліктері қандай?
-
Қазақ әдебиетінде жаңа бағыттардың тууына қандай оқиғалар негіз болды?
-
ХІХ ғасырдың бірінші жартысындағы әдебиетке кімдерді жатқызамыз?
-
ХІХ ғасырдың екінші жартысындағы қазақ әдебиетінің сипаты қандай болды?
-
ХІХ ғасырдың екінші жартысындағы белгілі ақын -жыраулар деп кімдерді атайсыңдар?
-
Ағартушылық-демократтық бағыттағы әдебиеттің даму ерекшеліктері қандай болды?
-
Осы ағартушылық-зерттеушілік бағытта әдебиетке үлес қосқан әдебиет зерттеушісі кім?
Оқушыларды топқа бөлу. 1 мин.
Психологиялық сәт. «Шаттық шеңбері» 2 мин.
Ой қозғау. 2 мин.
Гүлдер солып, жұлдыздар сөніп, адамдар өліп жатады.
Бірақ, адамзаттың бір ерекшелігі сол - одан із қалады, іс қалады,
сөз қалады.
(Ы. Жақаев)
Сұрақ: Қандай адамдардан із, іс, сөз қалады?
Артына ұмытылмас із қалдырған қандай ұлы тұлғаларды білесіңдер?
Сұрақ: Н.И.Веселовский: « Шығыстану әлеміне құйрықты жұлдыздай жарқ
етіп шыға келді», - деп кімді айтқан?
- Дұрыс,балалар, бүгін біз Шоқан Уәлихановтың өмірі мен
шығармашылығын өтеміз.
Оқушының презентациясы. 5 мин.
Топпен жұмыс.
І топ - Шоқанның шығармашылығы.
ІІ топ - Шоқан - әдебиетші ғалым.
ІІІ топ - Шоқан - зерттеуші. /постер қорғау/ 10 мин.
Жаңа сабақты бекіту. 5 мин.
«INSERT» стратегиясы.
«Аквариум» әдісі. 5 мин.
І және ІІ топ бір-біріне сұрақтарын қояды.
ІІІ топ - жауаптың дұрыс -бұрыстығын тексеріп отырады./зерттеуші топ/
Қорытындылау. "Автор орындығы" 5 мин. /Авторға хат/
Үй тапсырмасы:1 мин.
1. Ш.Уәлихановтың өмірбаяны мен шығармашылығын оқып келу.
2. «Егер мен ғалым болсам...» эссе.
Бағалау. 1 мин.
Сабаққа белсене араласып отырған оқушыларға баға қою.
Кері байланыс. 1 мин. «Менің сабақтан алған әсерім»
Мұғалімнің қорытынды сөзі.
- Балалар, бүгін барлықтарың сабақта тамаша жұмыс істедіңдер.
Сендерге үлкен рахмет! Білімдерің шыңдала түсуіне тілектеспін!
Сабақ аяқталды.
«Бекітемін» «Келісемін»
Мектеп директоры: АББ әдіскері:
_________________ С.А.Бахрамова
Д.А.Баянова
«___»_________2015 ж «___»_________2015 ж
Аудандық семинар-практикум
Тақырыбы: Шоқан Уәлихановтың өмірі мен шығармашылығы
Мектебі: №27 Ы.Алтынсарин атындағы орта мектеп
Сыныбы: 10-сынып
Бағыты: қоғамдық - гуманитарлық
Пән мұғалімі: А.А.Байсапакова
2015 жыл
Күні: 24.11.15ж
Пәні: қазақ әдебиеті
Сыныбы: 10 «А»
Мұғалім: А.А.Байсапакова
Сабақтың тақырыбы: Шоқан Уәлихановтың өмірі мен шығармашылығы
Мақсаты:
а) білімділік:
Қазақ халқының ұлы ғалымы Шоқан Уәлихановтың өмірі, өмір сүрген ортасы, ғылымға қосқан үлесі жайлы оқушылардың шығармашылық жұмысы арқылы кең түрде мағлұмат беру.
ә) дамытушылық:
Шоқан еңбектерінің құндылығы, ғылымға қосқан үлесі жайлы талдау
б) тәрбиелік:
Оқушылардың бойында еліміздің біртуар ұлы ғалымы Шоқанның өміріне деген қызығушылық сезіміне тәрбиелеу
Міндеті: Топтық жұмыста рөлді дұрыс бөлу.
Күтілетін нәтиже: 1. Оқушылардың сыни көзқарасы қалыптасады.
2. Топтық жұмыс жасайды.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Әдіс- тәсілдер: « Инсерт» стратегиясы(білемін,білгім келеді,үйрендім), «Джиксо», «Ойлаудың бес гүлі» әдісі.
Көрнекілік: портреті, постер,маркер,слайд,интер.тақта
Кезеңі
Мұғалімнің әрекеті
Оқушының әрекеті
Ұйымдастыру
1. Психологиялық сәт. «Шаттық шеңбері» 2 мин.
2.Сабақтың мақсатымен таныстыру.
3.Стикер арқылы үш топқа бөлу.
1.Оқушылар амандасады. 2.Оқушылар стикер арқылы үш топқа бөлінеді.
Қызығушылықты ояту.
Үй тапсырмасын сұрау.
«Кім жылдам?» әдісі бойынша сұрақтар қою.
-
ХІХ ғасырдың бірінші жартысындағы қазақ әдебиетінің сипаты қандай болған?
-
Әдебиет пен қоғам шындығы, тарихи жағдай қандай үндестікте болған?
-
Зар заман ақындары шығармаларының ерекшеліктері қандай?
-
Қазақ әдебиетінде жаңа бағыттардың тууына қандай оқиғалар негіз болды?
-
ХІХ ғасырдың бірінші жартысындағы әдебиетке кімдерді жатқызамыз?
Оқушылар тақырыпты еске түсіре отырып, сұрақтарға тез жауап береді.
Мағынаны тану
Қорыту
Бағалау.
.
Топтық жұмыстар
"Джиксо" әдісі бойынша үй тапсырмасы сұралады.
І топ - Шоқанның шығармашылығы.
ІІ топ - Шоқан - әдебиетші ғалым.
ІІІ топ - Шоқан - зерттеуші. /постер қорғау/ 10 мин.
«Аквариум» әдісі. 5 мин.
І және ІІ топ бір-біріне сұрақтарын қояды.
ІІІ топ - жауаптың дұрыс -бұрыстығын тексеріп отырады./зерттеуші топ/
«INSERT» стратегиясы бойынша сабақты қорытындылау.
"Автор орындығы" 5 мин. /Авторға хат/
Кері байланыс. 1 мин. «Менің сабақтан алған әсерім»
Топ басшыларына бағалау парағы таратылады.
Мұғалім топтық жұмыстарды формативті бағалайды
</
.
Оқушылар топқа бөлінеді.
Топтық жұмыс арқылы Топ басшылары "Джиксо" әдісі арқылы әр топқа түсіндіріп, постер қорғайды.
Оқушылар «Білемін, білгім келеді, үйрендім» кестесін толтырады.
Оқушылар бір-біріне жылы лебіздерін білдіреді.
Топ басшылары өздеріне берілген топтық жұмыстарын берілген критерийлері арқылы орындап шығады және
бағалау критерийлері арқылы өзара бағалайды.