7


Урок на тему 'Travelling'

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Тема:Подорожі

Мета:повторити й активізувати ЛО теми; продовжувати розвивати навички читання, письма й аудіювання;практикувати учнів в усному монологічному та діалогічному мовленні з теми; повторити вивчений граматичний матеріал; виховувати інтерес та повагу до культури та традицій англомовних країн.

ХІД УРОКУ

І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення

Greeting 1. Привітання

Good afternoon, children! Nice to meet you at our lesson today.

Aim 2.Повідомлення теми та мети уроку

Todaywe'll:

  • revise your knowledge from the topic "Traveling";

  • сontinue to develop your skills in reading, writing and listening;

  • to revise using adjectives;

  • act out dialogues about travelling.

Warming up 3.Уведення в іншомовну атмосферу


Фонетичнаі мовленнєва розминка

We go by car

And we go by train.

We go by boat

And we go by plane.

We go by land,

And sea and air.

We go, go, go

From here to there.



ІІ. Основна частина уроку

The motto of our lesson is "Traveling broadens our mind.

Vocabulary practice 1. Робота з вивченою лексикою

  1. Повторення вивченої лексики з теми

Look at the pictures and say what ways of travelling do they prefer?

  1. by train;

  2. on foot;

  3. by ship;

  4. by car;

  5. by boat;

  6. by bus;

  7. by double-decker.

  1. Word dictation

Look at the pictures and write down into your copy-book the names of this means of transport:

  1. by taxi;

  2. by bus;

  3. by train;

  4. by ship;

  5. by double-decker;

  6. by boat;

  7. by plane;

  8. by car;

  9. on foot.

Grammarpractice 2. Виконання завдань з граматики

Write down the comparative form of adjectives:

  1. Cheap - cheaper;

  2. Beautiful- more beautiful;

  3. Fast- faster;

  4. Expensive - more expensive;

  5. Tall - taller;

  6. Difficult - more difficult.

Physical warming up 3.Фізична та мовленнєва розминка

Учні повторюють рухи за ялинкою на відеоролику.

Listening comprehension 4. Аудіювання

Listen and watch the dialogue and then:

Group 1: try to match the parts of the dialogue in the correct order and then act it out;

- Good morning, sir! Can I see your ticket and your passport?
- Certainly. There you are.
- Thank you. Ok. How many suitcases will you checking in?
- Just one suitcase.
- Did you pack a bag yourself?
- Yes, I did.
- Do you have any electrical goods?
- I have an electric shaver in my hand luggage. Is that ok?
- That's fine. Do you like a window or aisle seat?
- A window seat, please.
- Ok. Just one moment. This is your seat number and your departure gate.
- Thank you.

Group 2: complete the dialogue in ex. 2, p. 67 with the words from the box and dialogue.

  • Good afternoon. Can I check in for the flightto Brighton here?

  • Yes, of course. May I see your ticket and passport, please?

  • Here you are.

  • What is the purpose of your journey?

  • International Cultural Conference.

  • How long will you stay there?

  • For one week.

  • Will you put your luggage on the scales? Thank you. Here is your boarding pass. Your flight 234. Go to gate 7. Have a journey.

  • Thank you.

Reading 5.Розвитокнавичокчитання

Вибірковечитання

Впр. 2, с. 130.

Look at the text on p. 130. Read the text again and find the sentences where we can read about:

  1. What happened with Steve?

  2. What are the children found in the sand?

  3. What did they do with their find?

Speaking 6.Розвиток монологічного мовлення

  1. Гра "All your dreams come true".

Учні розповідають про свою уявну подорож до Австралії та сполучених Штатів Америки.

  1. Гра "Snowball".

Учні по черзі називають види транспорту, якими вони люблять подорожувати, користуючись фразою Iliketravellingby…, кожен наступний учень повторює улюблений вид транспорту попереднього і називає свій.

ІІІ. Заключна частина уроку

Homework 1.Домашнє завдання

Повторити лексику з теми, підготуватись до контрольної роботи.

Summarizing 2. Підведення підсумків уроку

  1. Today we spoke about travelling. What new information did you know at the lesson today?

  2. Marks with comments

Your mark is …



Оцінювання роботи за урок



Додаткові завдання:

Find the names of means of transport: helicopter, train, bus, bike, tram, airplane, taxi, car, ferryboat, ship.

T

J

B

C

S

H

I

P

T

C

R

E

U

A

R

A

F

T

R

A

A

T

S

R

T

A

X

I

A

M

M

B

I

K

E

F

R

B

I

P

A

I

R

P

L

A

N

E

N

E

F

E

R

R

Y

B

O

A

T

R

H

E

L

I

C

O

P

T

E

R



There is a crossword. You have to write the words by their transcription.


1

4

2

3


5


6


1. [bəut]

2. [ka:]

3. [trein]

4. [plein]

5. [bΛs]

6. [træm]



- Good morning, sir! Can I see your ticket and your passport?
- Certainly. There you are.
- Thank you. Ok. How many suitcases will you checking in?
- Just one suitcase.
- Did you pack a bag yourself?
- Yes, I did.
- Do you have any electrical goods?
- I have an electric shaver in my hand luggage. Is that ok?
- That's fine. Do you like a window or aisle seat?
- A window seat, please.
- Ok. Just one moment. This is your seat number and your departure gate.
- Thank you.





 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал