- Учителю
- Қазақ тілі 2 сынып
Қазақ тілі 2 сынып
Қазақ тілі 2 сынып
Тақырыбы: Мен және біз.
Мақсаты: 1. Оқушыларға отбасы жайлы түсінік беру, отбасы мүшелері туралы айту, жаңа материалды көрнекіліктер арқылы түсіндіру, Жіктеу есімдігін қайталау,отбасы мүшелерін мысалдар арқылы түсіндіру,білімдерін одан әрі кеңейту;
2. Оқушылардың ауыз екі сөйлеу тілін, көру, есту,есте сақтау, ойлану қабілеттерін жан-жақты дамыту,сөздік қорларын молайту;
3.Отбасы мүшелерін сыйлауға,құрметттеуге, кішіге қамқор болуға, татулыққа,адамгершілікке дос болуға тәрбиелеу;
Әдіс-тәсілдер: жаздыру,оқыту, әңгімелеу, баяндау, суретпен жұмыс,қайталату,аударма, сұрақ- жауап, өзара сөйлестіру әдістері;
Көрнекі құралдар: Отбасы суреттері,сызба,жаңа сөздер,сөзжұмбақ, өлең жолдары т.б.
Сабақтың барысы:
I ұйымдастыру кезеңі: - Сәлеметсіздер ме,оқушылар?
- Кім кезекші?
- Оқу құралдарын түгел ме?
- Сынып таза ма?
- Тіл дамыту сұрақтарын қою;
- Қазір қандай сабақ?
- Қандай жыл мезгілі?
- Бұл мезгіл ұнай ма?
- Бұл мезгілде қандай мерекелер болады?
II Үй тапсырмасын - Оқушылар, үйге қандай тапсырма берілді?
тексеру:
III Жаңа сабақ: - Оқушылар, барлығың бері қараңдар, дәптерлеріңді, ашып тақтадағы күнді, айды бүгінгі жаңа тақырып атын жазыңдар.Тақырып «Мен және біз» Мақсатымыз: отбасы мүшелерін жазу,өз отбасын туралы айту,сұраққа т.б. тапсырмалар орындау;
Ой қозғау: оқушылар, отбасы мүшелері деген кімдер? Отбасыны кім басқарады? тірегі кім?өз отбасың туралы айт. расскажи о своей семье.
Қандай туыстық атауларәке
Әже деген кім? Немере деген кім?Жиен деген кім?
Мұғалім сөзі: Оқушылар, отбасы шағын мемлекет. Отбасы дегеніміз туысқандық байланыста болатын (атасы,әжесі,күйеуі, әйелі, балалары т.б.) бірлесіп өмір сүретін адамдар.Отбасыны - әке басқарады. Әке отбасы тірегі.Әкенің айтқанын - отбасы мүшелері тыңдайды. «Елтаңбамыздағы тұлпарлардың мүйіздері жеті буыннан тұрады. Жеті буын қазақтың «жеті атасын білмеген - жетесіз» дегенін аңғартады. «Әке балаға сыншы», «Атаңа не қылсаң,алдыңа сол келер».
Немере - ұлдың баласы. Жеңге - ағаңның әйелі. Нағашы - анаңның туыстары.
Жаңа сөздер.
Біз- мы
Сендер - вы
Кітаппен жұмыс: 1- тап. Мәтінді оқып, аудар. .(прочитай текст,переведи)
Менің отбасым.
Атам газет оқып отыр. Әжем теледидар көріп отыр. Әкем мен шешем жұмыста. Ағам институтта. Қарындасым мектепте. Мен сабақ оқып отырмын.
Сергіту сәті
2-тапсырма. Сурет бойынша сөйле.По картинке расскажи о своем доме
В отличие от русского языка звук О в безударных слогах всегда произностится как О.
Ораз,а не Араз. Ол, не ал.
Олжас,а не Алжас. Отыр,не атыр.
Отан,а не Атан. От,не ат.
Орал,а не Арал. Орман, не арман.
3 - тапсырма. Сызба бойынша айт. По схеме расскажи
МЕНІҢ ЖАСТА
Атам 60
Әжем 55
Ағам 12
Шешем 32
Інім 7
4-тапсырма. Сұраққа жауап бер.(Ответь на вопросы)
Отбасыңда неше
адам бар?
Сенің отбасың қандай?
Әкең, шешең қайда жұмыс істейді?
Ағаң,інің,қарындасың, сіңілің бар ма?
Сен нешінші
сыныпта оқисың?
Қарындас только у мальчиков
Сіңлі только у девочка
Коляның қарындасы.
Оляның сіңлісі.
Коляның сіңлісі.
Оляның қарындасы.
5-тапсырма. Сөйлем құрап үйрен. Научись составлять предложения
1.Інім.
2.Менің інім.
3.Менің інім бес жаста.
4.Менің інімнің аты Саша.
IV.Бекіту кезеңі: -Оқушылар, бүгін қандай тақырыппен таныстық?
-Отбасы мүшелерін ата?
Өз отбасын туралы айтып бер?расскажи о своей семье. Сөзжұмбақты ойланып шеш.(подумай,разгадай кроссворд)
Сөзжұмбақ.
1.Друг.
д
о
с
а
п
т
а
б
ұ
з
а
у
а
с
п
а
з
б
а
с
п
а
х
а
н
а
а
щ
ы
2.Неделя.
3.Теленок.
4.Повар.
5.Типография
6.Горький
V. Үй тапсырмасын беру: - Оқушылар, күнделіктеріңді ашып, үй тапсырмасын жазып алыңдар. 62 бет өз отбасыңның мінездері туралы жазып кел.
Бағалау:
VI Қорытынды кезең:
Жанұя.
Сенде де бар жанұя,
Менде де бар жанұя.
Балықта да,малда да,
Құстада да, аңда да,
Үлкенде де,кішіде,
Жанұя бар әрбір кісіде.