- Учителю
- Конспект урока английского языка в 8 классе Необычные путешествия
Конспект урока английского языка в 8 классе Необычные путешествия
План-конспект урока английского языка в 8 классе
«The world is your oyster»
Исаенко Евгения Олеговна, учитель английского языка МОУ СОШ №31 г. Комсомольска-на-Амуре
</<font face="Times New Roman, serif">Тема урока: The world is your oyster
Тип урока: урок комплексного применения знаний и умений (урок закрепления)
Цели:
обучающие:
- освоить во всех видах речевой деятельности новые лексические единицы по теме «Страны и путешествия»;
- научиться вести разговор о занятиях в свободное время, путешествиях;
развивающие:
- развивать коммуникативные универсальные учебные действия (УУД) во всех видах речевой деятельности, в том числе умения общения и взаимодействия в парах/группах, умения планировать свое речевое и неречевое поведение;
- развивать познавательные УУД;
- развивать регулятивные УУД (целеполагания, планирования, самонаблюдения, самоконтроля, самооценки и т.д.)
- развивать умения смыслового и поискового чтения, умения прогнозировать содержание текста, выделять основную мысль, устанавливать смысловые соответствия;
- развивать умения аудирования, монологической и диалогической речи;
воспитательные:
- мотивировать к изучению иностранного языка;
- формировать стремление к осознанию культурных ценностей, воспитывать толерантность и уважение к разным культурам.
Материально-техническое оснащение: Spotlight 8 Student's Book (Virginia Evans, Jenny Dooley, Olga Podolyako, Julia Vaulina), ноутбук, телевизор, презентация, аудиозапись (Module 6 ex. 2 p. 90), песня "The world is our oyster", видеозапись «Top 20 adventure holidays around the world», раздаточный материал.
Ход урока:Режим работы
Учебный материал
I. ОРГМОМЕНТ
Введение в тему урока, создание проблемной ситуации. Определение целей урока.
Warm-up activities.
Введение в тему урока.
Активизация речевой деятельности.
Подведение учащихся к определению и постановке целей урока.
Создание положительной мотивации.
- Yesterday we started a new module which is called "Culture Exchanges". The topic of our today's lesson is "The World is your oyster". Look at the pictures on pp. 90-91 and say in short what we are going to talk about?
-
- It's true. You know that there are a lot of means of transport with the help of which you can travel. What are they? What kinds of transport can people travel by?
- Definitely. And which of the following activities do you enjoy doing while on holiday?
- Thank you. Yesterday we read texts about different types of holidays for those with a sense of adventure. Now you can see that you are divided into 4 groups according to 4 types and places for holidays. Can you name them?
- We are going to talk about different cultures, world famous landmarks, types of travelling, means of transport.
- People can travel by:
Train
Plane
Car
Bus
Ship
Bicycle
- While on holiday, I enjoy visiting local markets.
…
Sledding in Russia
Camel Riding in Morocco
Wagon Travel in Wyoming
Ice Diving in the Arctic
Фронтальная работа
Картинки
(с. 90-91)
Презентация (слайд 1)
Презентация (слайд 2)
Презентация (слайд 3)
Стр. 90-91
Презентация (слайд 4)
II. ОСНОВНАЯ ЧАСТЬ
Аудирование. Поисковое и изучающее чтение.
Работа с текстом.
Релаксационная пауза.
Работа над расширением словарного запаса.
Монологическая речь.
Просмотр видео.
Диалогическая речь.
Развитие умений аудирования.
Развитие умений поискового и изучающего чтения, языковой догадки
- Right you are. Now you'll listen to the text "The World is your Oyster" and then answer the questions.
On which holiday (A-D) can you
-
do different sports?
-
visit old towns?
-
take a trip back in time?
-
have campfire nights?
-
see mysterious place?
-
taste traditional cuisine?
- Very well. Now it's time to work in groups. Read the text and fill in the schemes which are on your tables. You should find out
-
means of transport
-
geographical features
for your type of holiday.
- I think you are through. Now one member of each group will present us the investigation of your team.
- Match the words in bold to their meanings.
1. unusual or special
2. thought about
3. photographs
4. undamaged
5. different
6. local
7. impressive
8. under
-
Excellent. Now use some of these words to complete the sentences.
-
- Which holiday would you like to go on? Why?
- Now, I suggest you watching a short video. «Top 20 adventure holidays around the world»
- While watching, please, make notes:
-
Where would you like to travel? Why?
-
Now discuss in pairs where you would like to travel and what you would do there.
-
C
-
B
-
C
-
C
-
D
-
A
Sledding in Russia:
-
means of transport
Reindeer sled
Horse
-
geographical features
valleys of the Lena River
Yakutia
Russia
Siberia
Camel Riding in Morocco:
-
means of transport
Camel
-
geographical features
Morocco
Marakech
Berber villages and Kasbahs
Desert
the Dades Gorge
the Atlas mountains
beaches at Essaouira
Wagon Travel in Wyoming:
-
means of transport
Horse
Wagon
-
geographical features
Wyoming
The Wild West
Yellowstone National Park
Ice Diving in the Arctic:
-
means of transport
Snowmobile
-
geographical features
the Arctic Ocean
the Arctic
1.unique
2. wonder
3. snaps
4. unspoilt
5. varied
6. native
7. majestic
8. beneath
I took some great snaps at the party.
There was a varied menu at the hotel restaurant.
I wondered if Sam enjoyed his holiday.
As he walked, the leaves crunched beneath his feet.
Предполагаемый ответ
- I'd like to go on the 'Camel Riding I Morocco' holiday because I have always wanted to visit Morocco. There's lots to do and to see, for example, travel across the desert on a camel, visit historic sites and relax on beautiful beaches.
Просматривают видео, делают заметки.
Учащиеся строят диалоги по аналогии (диалог учебника), используя изученный материал урока.
Фронтальная работа
Работа в группах
Индивидуальная работа
Индивидуальная работа
Работа в парах
Аудиозапись
Текст
упр 3 (а) стр. 90.
Раздаточный материал
Песня "The world is our oyster" (SS3)
Презентация (слайд 5)
Текст
упр 3 (b) стр. 90.
Видеозапись «Top 20 adventure holidays around the world»
Упр. 5 стр. 91
Практика употребления новой лексики в речи
Развитие умений монологической речи
Развитие умений диалогической речи (диалог - обмен мнениями)
IV.ЗАКЛЮЧИ-ТЕЛЬНАЯ ЧАСТЬ
Подведение итогов. Выставление оценок.
Объявление домашнего задания.
Рефлексия освоенного материала. Постановка целей самостоятельной работы учащихся.
- Name three things you've learned at the lesson which are the most interesting for you.
-
- All of you were good today. Thanks a lot for your work at the lesson. Your marks are: …………..
- Your hometask will be: ex. 6 p. 91 (to write few sentences how the travelling broadens the mind).
Учащиеся называют 3 наиболее запомнившихся и интересных момента урока.
Фронтальная работа
Упр. 6 стр. 91