- Учителю
- Конспект урока 'В поисках Несси'к УМК 'Spotlight' 9 класс
Конспект урока 'В поисках Несси'к УМК 'Spotlight' 9 класс
Тема урока: В поисках Несси In search of Nessie
Цели: повторение и введение новой лексики по теме «Загадочные существа»; мотивация на работу по теме; развитие умений монологической речи (краткое высказывание без предварительной подготовки; развитие умений прогнозирования содержания текста; развитие умений поискового чтения; развитие умений изучающего чтения; развитие языковой догадки; расширение объёма продуктивного словарного запаса за счёт освоения антонимов; освоение синонимов глагола look (смотреть); развитие умений диалогической речи (диалог-обмен мнениями на основе прочитанного текста).
Ход урока
I Организационный момент урока
-
Приветствие.
-
Проверка дом. задания: Describe the house/room of your dreams. Be a creative designer and think of the details of the home/room. Use as many ideas from ex. 2, p. 26, SB as you can.
Введение темы урока: Look at the pictures. Have you ever heard about these creatures?
ex. 1a p. 42
The Kraken is from Norway. It is a giant sea creature that attacks ships.
Bigfoot is from the USA. It is a giant hairy creature that walks like a human but looks like an ape.
I have heard of the Loch Ness Monster. It is a creature that lives in a lake in Scotland. It doesn't do anything bad and only a few people have ever 'seen' it.
II Основная часть урока
Presenting new words and word- combinations.ex 1b p 42
-
Tentacle - щупальце
-
Sharp - острый
-
Hook - крюк
-
Humped - горбатый
-
Sightings - наблюдения
-
Unicorn - единорог
-
Ancient - древний
-
Couple - пара (муж и жена, мужчина и женщина)
-
Horrifying - ужасный
-
blunt - тупой (о предметах)
-
Violent - сильный, мощный, жестокий
-
Whirlpool - водоворот
-
Bottom - низ, дно
-
Squid - кальмар
-
Witness - свидетель, очевидец
-
Ape - человекообразная обезьяна, примат
-
Fossil - ископаемое, окаменелость
Try to describe these creatures. Use the words given in ex 1b p 42
-
The Loch Ness Monster has got a snake-like head, a humped back and a long tail.
-
The Kraken has got huge eyes and giant tentacles with sharp hooks.
-
Bigfoot is two-legged with long arms, a short neck and a hairy body.
-
The Loch Ness Monster is from Scotland.
-
The Kraken is from Norway. Bigfoot is from the USA.
-
Reading and listening - text (page43)
Ex. 2 p. 43 1 A 2 B 3 A 4 C 5 A
-
Ex. 3 p. 43 Match the highlighted words and phrases to their meaning.
-
report - tell people about
-
sightings - things that have been seen
-
survived - stayed alive
-
horrifying - shocking, disgusting
-
across - wide
-
approached - came closer
-
violent - with great force
-
off - close to
-
so far - until now
-
Ex. 4 p. 43 - Work in pairs Find the antonyms
1 different - similar;
2 destroy - create;
3 real - mythical;
4 unknown - famous;
5 top - bottom;
6 blunt - sharp;
7 luckily - unfortunately;
8 miniature - giant
Vocabulary Practice
1
snake
a
creatures
2
giant
b
back
3
mythical
c
-like head
4
human
d
sightning
5
extinct;
e
squid
6
horrifying
f
whirlpool
7
humped
g
hooks
8
sharp
h
prints
9
violent
i
ape
10
recorded
j
sea monster
1-c 2-e 3-a 4-h 5-I 6-j 7- b 8-g 9-f 10-d
Вы понимаете, в чем разница между "glare" и "glance"? А между "see" и "look"? Для говорящих на английском с рождения эти слова очень разные, но для людей, начинающих изучать язык, разница между синонимами не всегда понятна.
To glare
пристальный взгляд, так смотрят, если на что-то рассердились. Этот продолжительный взгляд обычно комплектуется нахмуренными бровями и недовольным выражением лица. "Glare" - примерно как ребенок смотрит на наказавшую его маму.
To stare
очень похоже на "glare", но без негативной окраски, это просто долгий пристальный взгляд.
To catch a glimpse
короткое время смотреть на что-то, быстро проносящееся перед вашими глазами; едва рассмотреть что-либо.
To spot
уместно использовать, если вы находите то, что искали. Друга в толпе, потерянную вещь, умные мысли и так далее.
To glance
быстрый, скользящий взгляд, когда человек быстро поворачивает голову, чтобы что-то рассмотреть, не фокусируясь при этом на объекте долго.
Choose the correct verb.
-
I glared/ glanced at the smiling people around me and feel lonely in the crowded hall.
-
I spot /stare the keys that were lost among other stuff in my bag.
-
The child glares/ stares at his mother because she didn't buy a new toy.
-
I just catch a glimpse/spot of that beautiful girl who crossed the road.
-
Pupils in the class spot/ stare at the teacher with great misunderstanding.
Keys: 1 staring; 2 glanced; 3 caught a glimpse of; 4 glare; 5 spot
1 It is not polite to stare at people.
2 I did catch a glimpse of the bear as we drove through the forest.
3 I was able to spot him in the crowd.
4 I glanced at the clock to check the time.
-
Don't glare at me like that! You look very angry.
3) Speaking Ex. 7 p. 43 - Make up a dialogue
A: I am impressed by how old the story of the Loch Ness Monster is.
B: Me too. I would never imagine it came from the 6th century!
A: Yes, and what about the Kraken? Can you imagine seeing a squid big enough to wrap itself around an entire ship? That's impressive!
B: Yeah. What about Bigfoot? I was impressed that over 3,000 people have seen it! Etc.
III Заключительная часть урока
1) Рефлексия
2) Подведение итого урока
3) Домашнее задание: Ex. 8 p. 43 (make up a story about one of the monsters.